Harddiskinizmi Bozuk, iste Çözüm

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
PeeRLeeSS
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Harddiskinizmi Bozuk, iste Çözüm

Mesaj gönderen PeeRLeeSS »

arkadaslar bu pro ile harddiskinizi fabrika çıkıs haline getirebilirsiniz harddiskinde badsektör ve sektörel arızalar olan yani donanımsal degil yazılımsal bütün arızaları giderir,,suan piyasada bulabileceginizi sanmam neyse bu proyu zipten çıkarıp diskete kaydediyorsunuz sonra pc yi kapatıp ister açılısta biostan istersede açılısta f8 tusu ile baslangıç ayarını floopy olarak gösterip baslatıyorsunuz ve program otomatik devreye girip h.diskinizi ve içindeki bütün bilgileri yani serisi falanı filanı hepsini size veriyor neyse pro baslayıp size hardiskinizi söylüyor next le geçip utulities kısmına giriyorsunuz oradan zero disk drive seçenegini seçin ve bu kadar benimki 12 saat sürdü ama 200 gb için, en çok tamircilerin isine yarardı ama artık herkese veriyorum herkes kullansın 1.2 mb oldugundan çekememe problemleri olan dostlar için 3 ayrı yere upload ettim begenirseniz zaten tesekkürle belirtirsiniz saygılar...

ARKADAsLAR KUSURA BAKMAYIN SON BİR AÇIKLAMA DAHA İLAVE EDEYİM BU PROGRAM BİR FORMAT PROGRAMI DEĞİLDİR,FORMAT EN ÇOK 1 SAAT SÜRER VE YÜZEYSEL OLARAK ÜZERİNE YENİ BİLGİLER YAZILANA KADAR SİLİNDİ GÖZÜKÜR,BUNUNLA İSE HARDDİSKİNİZE SIFIR YAZILIR YANİ HERsEYİYLE SIFIRLANIR TERTEMİZ OLUR HATTA DAHA ÖNCE HARDDİSKİNİZDEN ZAMANLA SES GELMEYE BAsLAR YA İsTE O SESLERİN DAHİ KESİLDİĞİNİ VE SESSİZ ÇALIsTIĞINI GÖRÜNCE SİZDE BENİM GİBİ sAsIRIRSINIZ EVET BU GERÇEK YANLIs DUYMADINIZ...

Ayrıca konu ile ilgili olarak bildiginiz gibi bu konuyu AFRİSİAN KARDEsİMLE ORTAK KONU olarak degerlendirilmesini istemistim hatta onun daha çok emegi geçti o yüzden yine sizler için yaptıgı arastırmaların burada konu basında olması daha uygun herkese saygılar,kardesimede tesekkürler...

eh kötü bir hatıra olarak kullandıgım bazı harddisk yapılandırma programlarının kullanım seklini dilim döndügünce anlatmaya çalısacagım. Malesef resim koyamıyorum çünkü programların hiçbiri windows altından çalısmıyor.

Max Blast 4

linkden programı indiriyoruz sonra bu programı nero vasıtası ile cd ye yazıyoruz.
elimizde su anda maxtor firmasının MaxBlast 4 adıyla ürtmisoldugu hdd programının boot cd si var.
biostan boot ayarını cd seklinde degistiriyoruz. (yada bazı bilgisayarlarda f8, esc.... gibi tuslarla da seçilebiliyor.) eger bilmiyen varsa genellike sol üst ikinci seçenekte bulunan a,cd-rom,c ve bezeri biseyler yazan yer. (cd-rom seçeneginin harddiskten önce olması yeterli.
sonra bu cd yi tamir edecegimiz hard diskin bulundugu pc ye yerlestiriyoruz. ve bilgisayarımız açıyoruz.
simdi ekrana çıkacak ifadeleri göstereyim......

Starting Caldera Dr-Dos....

araya bir sürü yazı girecek ve sonunda yeni bir ekran açılacak

Run MaxBlast 4 from floppy or CD[F C]

burada cd den çalıstırdıgımız için c yi seçiyoruz
sonra Strike a key to continue diyor herhangi bir tusa basıyoruz ve programın beyaz renkli dil seçim ekranı karsımıza çıkana kadar bekliyoruz

burada en üstte bulunan ingilizce seçenegini tıklayın (artık mouse aktif)

kısa bir süre sonra karsımıza ekranın sag tarafında 5 tane seçeek olan bir efran açılıyor
En üstteki Run MaxBlast 4 Installation Software seçenegine girin
çıkan sözlesmeye i agree dedikten sonra ana sayfamıza ulasıyoruz.
!!!!!! önemli !!!!!! eger hdd nizi sıfırlayacaksanız ve pcnizde aktif bir windows kurulu degilse yada geçerli bir disk alanı olusturmadıysanız simdi karsınıza çıkan seçenege hayır demenizi tavsiye ederim. daha hızlı yapıyor.
artık isimiz neredeyse bitti
sol taraftaki 5 islemden üstten 4. olan utilities seçenegine girin
açılan ekrandan 3. sıradaki "zero fill drive (full)" seçenegini tıklayın
!!!! eger harddiskinizde aktif bir bölüm varsa burada karsınıza bir ekran çıkıyor ve size bilgilerinizin kaybolacagını söylüyor. bu durumda ekranın asagı tarafındaki kutucuga tıklayıp ileri diyorsunuz.
veeeeeeeeeeee daha sonra bir sigara yakıp uyuyorsunuz.
sabah kalktıgınızda (eger harddisk tamamen mahvolmamıssa yada çoook büyük degilse 5-10 saat içinde yapıyo) cillop gibi bir harddiskiniz olacak
hadi geçmis olsun

TIKLA VE GÖR....

NOT:LİNK KIRIK DEMEYİN AZCIK BEKLEYİN AÇILIO sÖLE Bİ 5 SANİYE 10 SANİYE BEKLEYİN AÇILIO SÖLİM....UYARI GELMESİN BOsUNA:d
En son PeeRLeeSS tarafından 01 Şub 2007, 11:27 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
jackPot
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen jackPot »

cok güzel bi bilgi gercekten. ben daha yeni aldim harddisc`i, umarim basima gelmez :D umarim kimsenin basina gelmez ve gerek kalmaz
Kullanıcı avatarı
drog_1
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen drog_1 »

ver böyle programları
sonra deli gibi
hd tamiri yapalım

teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
ghostma_n
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen ghostma_n »

bunu baska bir yerde karsılastım disket olanı boot etmiyooo....

burda anlattııgı sey hdd 0 doldurma tamir falan yok ben denedim badsektörleri onarmıyor....

bad sektör onaran bildigin baska program varsa rahatlıkla deneyebilirimm...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Fiziksel bad sektörleri hicbir program onaramaz (hasar , cizik , darbe ... )
Kullanıcı avatarı
Mighty Mouse
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen Mighty Mouse »

6 aydır çekmecemde duran bir harddisk var,servis 0 ıncı izi kaybolmus diye geri göndermisti.ona yapacak bisi varmı?
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

bilgim dahilinde yok , fakat belkide diger arkadaslardan bilen vardir
Kullanıcı avatarı
ghostma_n
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen ghostma_n »

wallla hdd durup durupken bad sektör oldu anlamadım fiziksel mi yoksa programsal mı...
Kullanıcı avatarı
theArcher
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen theArcher »

PeeRLeeSS paylasım için tesekkürler...Harddiskimden acaip derecede ses geliyodu bu program sayesinde harddiskten gelen sesler % 90 oranında kesildi...Emegine saglık... :wink: [/b]
Kullanıcı avatarı
abraxas07
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen abraxas07 »

Sekreterimin makinasında çok yavaslama ve re-start sorunları var..Bugün programı deneyecegim...Tesekkürler peerless...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

peerin verdigi arac bir low level format aracidir ayrica bakiniz:
viewtopic.php?p=7996
Kullanıcı avatarı
editci
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen editci »

keske bunu daha önce görebilseydik. HDD'den ses geldigi için geri gönderdik. zaman kaybi filan. neyse bundan sonrasina bakariz artik. ama ise çok yarayacaga benziyor. tesekkürler PeerLess