Nero İle Boot Cd Yapmak Resimli Anlatım

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
dnzbzkn
Megabyte2
Megabyte2

Nero İle Boot Cd Yapmak Resimli Anlatım

Mesaj gönderen dnzbzkn »

1.ANLATIM:

Önce bu adresten

Kod: Tümünü seç

http://users.pandora.be/soulmaniacs/cd%20tools/boot.bin 
gerekli olan boot.bin dosyasını çekmeniz gerek, Bu çektigimiz dosyayı ben kendi hard diskimde “D:\xp-BOOT” dizini içine kaydettim. Daha sonra Nero programınızın kurulu oldugunu varsayıyorum ( Eger sizde Nero programı yoksa

http://www.nero.com 
adresinden çekebilirsiniz.)

Resim

Nero programını çalıstırdıgımız zaman gelen ilk menüde ok isaretlerini takip edelim

Resim

Açılan Pencerede sol yandaki scrollu asagı çekerek asagıdaki gibi bir görüntü ekranı göreceksiniz.

Resim

Bu ekranda özellikle dikkat etmeniz gereken "image file" kısmında boot dosyanızın yerini göstermeniz ve "kind of emulation" kısmında özellikle "No emulation" ı seçmenizdir.

Yukarıdakileri yaptıktan sonra “ISO” yazan tab kısmına tıklayıp degerleri asagıdaki resimdeki gibi yapıyoruz

Resim

Bu ekrandaki ayarları da yukarıdaki gibi hazırladıktan sonra bir sonraki isleme geçiyoruz. “Burn” tabına tıklayın ve asagıdaki ayarları yapın. Seçili olan yerler dısında ayar yapmayın

Resim

Yukarıdaki özellikleri de ayarladıktan sonra “New” yazan yere tıklayın açılan pencerede XP dosyalarını sag taraftan seçerek sol tarafa sürükleyin, kopyalama islemi bittikten sonra Resimdeki isaretli yere basın

Resim

Not: Kullandıgınız sürüme baglı olarak neronun seçeneklerinin yerleri farklıda olsa yukarıdaki sekillerden bakarak aynı ayarları yapabilirsiniz.

Alıntıdır...

2.ANLATIM:
Windows XP Bootable CD Hazırlamak[Onyuklenebılır yapmak]

Windows XP Bootable CD Hazırlamak

Gerekenler;

1) Windows Xp cd' si

2) Microsoft Corporation İmage File

3) Nero Burning Rom v6.6.0.0
veya üzeri

4) Tabi ki, biraz da dikkat

Uygulama;

Diskimizin herhangi bir partition'una "win_xp_cd" ve "Microsoft Corporation
Image File" isminde iki adet klasör olusturuyoruz (ben C sürücüsünü seçtim,siz dilediginiz sürücüde bu islemi gerçeklestirebilirsiniz),

Resim

"win_xp_cd" klasörü içerisine Windows XP CD'si içerigini kopyalıyoruz,"Microsoft Corporation Image File" klasörü içerisine de image dosyasını ekliyoruz,

image dosyasını buradan indirebilirsiniz

http://rapidshare.com/files/10728717/Microsoft_Corporation.img.html
Resim

Daha sonra Nero Burning Rom programını çalıstırıyoruz ve açılan pencereden CD-ROM (Boot) seçenegini aktiflestiriyoruz,gerekli düzenlemeleri ise resim de oldugu gibi tamamlıyoruz (image file kısmında, rapid den linkini verdigim dosyayı gösterecegiz),

Resim

"iso" tab sekmesindeki ayarları da resim de görüldügü gibi uygulamaya koyuyoruz,

Resim

"Label" tab sekmesinde ise olusturmakta oldugumuz bootable CD'ye bir isim verebiliriz (vermesekte olur),

Resim

"dates ve misc" tab sekmelerinde herhangi bir degisiklik yapmadan "burn" tab sekmesine geçiyoruz ve gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra "New" butonuna basıyoruz,

Resim

karsınıza böyle bir pencere gelecek,

Resim

"Local Disc (C" nin artısını açıyoruz,"win_xp_cd" klasörünün de artısını açarak windows XP CD içerigini kopyaladıgımız alana ulasıyoruz,

Resim

uygulama asamasında olan ve sol tarafta bulunan "win_XP_pro" tab sekmesi altına gerekli dosyaları sürüklüyoruz,name tab sekmesi altına da diger dosyaları sürüklüyoruz

Resim

ve yazdırma islemine baslamak için "burn" butonuna basıyoruz,

karsımıza böyle bir pencere gelecek,

resimdeki ayarlar uygunsa eger, "burn" butonuna basarak yazdırma islemine geçebiliriz (CD sürücüsüne bos bir CD koymayı unutmayın),

Resim

geldik son asamaya,yazdırma islemimiz basladı ve bitmek üzere,

Resim

yazdırma isleminin basarı ile tamamlandıgına dair bir bilgi aldıktan ve bu bilgi ekranını OK butonu ile kapattıktan sonra,Windows XP Bootable CD'miz emrimize amade olarak yeni görevlerine baslamak üzere hazır duruma geçmistir,

elimden geldigince konuyu en basit yönüyle anlatmaya çalıstım,umarım isinize yarar

herkese kolay gelsin!!

Alıntıdır...
Kullanıcı avatarı
diceratops
Megabyte3
Megabyte3

Re: Nero İle Boot Cd Yapmak Resimli Anlatım

Mesaj gönderen diceratops »

süper bir paylaşım olmuş işime yaradı
Kullanıcı avatarı
tasiyici
Megabyte3
Megabyte3

Re: Nero İle Boot Cd Yapmak Resimli Anlatım

Mesaj gönderen tasiyici »

emeğine sağlık xp modife ile uğraşanlara nliteyi öneririm cünkü kendisi otomatik boot yapıyor