Yeni Başlayanlar İçin Vistayı 5 Adımda Hızlandırmak

Xp nin takipçisi bu işletim sistemi hakkında bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Yeni Başlayanlar İçin Vistayı 5 Adımda Hızlandırmak

Mesaj gönderen Kripteks® »

Dün emektar Xp yi vista ultimate’e yükselttiğimi belirtmiştim. Ve akla gelen ilk sorunlar arasında hız konusu vardı. Bu konuda kısa bir araştırma yaptım, henüz hepsini uygulamadım ama uyguladıklarım işe yarıyor. İşte Vistayı hızlandırmak için 5 yol.
1.Arama İnsexlemeyi kapatın:Bilgiyayar>C sürücüsü>Özellikler>Genel sekmesinden, daha hızlı arama için bu sürücüyü dizine ekle’den işareti kaldırın ve tamam deyin.
2. Uzaktan değişiklikleri sıkıştırma: Denetim masası>Klasik Görünüm>Program ve Özellikler>Windows Özelliklerini Aç/Kapattan, Uzaktan Değişiklikleri Sıkıştırma yı kapatın.
3. Windows Defender’ı Kapatın: Bu bilgisayarınızı gerçek zamanlı koruyan bir program. Eğer bir Antivirüs programınız varsa buna ihtiyaç duymayabilirsiniz. Kapatmak için:

Denetim Masası>Windows Defender>Araçlar>Seçenekler yolunu izleyerek en alttaki Windows defender’ı kullan seçimini kaldırın.

4.Başlangıçta açılan Windows bileşenlerini Kapatın: Bilgisayarınızı açtığınızda otomatik açılan ve kullanmadığınız windows bileşenlerini kaldırarak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Bunun için:

Denetim Masası>Yönetimsel Araçlar>Sistem Yapılandırması>Başlatma Yolunu takip edin ve işinize yaramayan bileşenleri kaldırın.

5. İşinize Yaramayan Windows Özelliklerini kapatın: Windows çok fazla özellikle donatılmış. bunların hepsi işinize yarayacak diye birşey yok elbet. İşinize yaramayan özellikleri kapatmak için:

Denetim Masası> Program ve Özellikler>Windows Özellikleri Ekle/Kaldır Yolunu izleyerek İşinize yaramayan özellikleri kapatın. Örneğin: Uzaktan değişiklikleri sıkıştırma, Tablet Pc isteğe bağlı bileşenler, Dizin Oluşturma hizmetlerini gönül rahatlığıyla kapatabilirsiniz.

6. Ready Boost özelliği: Bu özelliği unuttum. Vista da flash diskleri ram gibi kullanabiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken Flash diski takıp otomatik kullandan sistemi hızlanır seçeneğinin üzerine tıklamak.
Bence, En uygunu gidip 1 gb lık bir ram almak(benim pc için geçerli).
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Re: Yeni Başlayanlar İçin Vistayı 5 Adımda Hızlandırmak

Mesaj gönderen Kripteks® »

5. Add a 2GB or higher USB Flash drive to take advantage of Windows Ready Boost (Additional Memory Cache)
Ready Boost is Microsoft’s name for using a USB thumb/flash drive to provide some quick access memory the operating system can use as extra RAM. The Ready Boost system can significantly improve system performance.

To set this up:

* Insert a USB Flash Drive (preferably 2GB or more)
* Click Start then Computer
* Right Click the USB Drive in My Computer
* Select the Ready Boost Tab
* Choose Use this device
* Select as much space as you can free up for RAM usage vs. Storage

6. Turn off Windows Hibernation
Windows hibernation background services can use a large amount of system resources. If you don’t use the Hibernate feature on a regular basis you may want to disable it to give Vista a performance boost.
To disable Hibernation:

* Select the Control Panel then Power Options
* Click Change Plan Settings
* Click on Change Advanced Power Settings
* Expand the Sleep selection
* Expand the Hibernate After selection
* Crank the selector down to zero
* Click Apply

7. Turn off System Restore
Analysis and restore point creation by Windows Vista can eat a fair amount of system resources. Disabling this service will obviously mean the system restore feature in Vista will not be available in the event of a system crash. Change this at your own risk.

* Control Panel>System
* Click System Protection on the left panel
* Uncheck the main system drive
* Agree to the confirmation

8. Disable User Access Control (UAC)
This much-loathed new Vista feature attempts to protect your system from malware infection by making you manually confirm a whole host of everyday user operations. While it doesn’t directly impact performance, it can be annoying and might be more hassle than good.

To disable User Access Control:

* Click Start then Control Panel
* Select User Accounts
* Select Turn User Account Control on or off
* Uncheck User Account Control Box
* Restart as recommended

9. Disable excess Windows Services that Auto-Launch at Startup
Just like Windows XP, Vista ships with all kinds of services enabled that load at startup and may never be used by most users.
To see what loads at startup and disable the ones you likely won’t be needing (they can always be started manually later):

* Click Start then Control Panel
* Select Administrative Tools
* Choose System Configuration
* Click the Services Tab
* You can safely deselect:
- Offline Files (unless you’re using Offline File Sync)
- Tablet PC Input Service (unless you have a tablet PC)
- Terminal Services
- Windows Search (If you have already disabled indexing)
- Fax (unless you’re using a fax modem)

10. Disable Excess Windows Features
Windows ships with other features that are listed separately in the Vista operating system from the startup services.
You can view and disable these features by:

* Clicking Start then Control Panel
* Select Program Features
* On the left panel, select Turn Windows Features on or off
* You can safely deselect:
- Indexing Service
- Remote Differential Compression
- Tablet PC Optional Components
- Windows DFS Replication Service
- Windows Fax & Scan (unless you use a modem for faxing)
- Windows Meeting Space (unless you use the Live Meeting Service)
Kullanıcı avatarı
Laneth
Gigabyte1
Gigabyte1

Re: Yeni Başlayanlar İçin Vistayı 5 Adımda Hızlandırmak

Mesaj gönderen Laneth »

viewtopic.php?p=196839#p196839

I don't read Englsh :!:
Kullanıcı avatarı
diceratops
Megabyte3
Megabyte3