Hangi Ekran Kartını Almalıyım?

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
Quarentina
Kilobyte3
Kilobyte3

Hangi Ekran Kartını Almalıyım?

Mesaj gönderen Quarentina »

Resim
Resim

pcmin özellikleri bunlar 1 gb ram ve 1 gb ekran kartı almayı düsünüyorum ekran kartı yine geforceden veya gigabytedn almayı düsünüyorum ve bu ram alırken hdd2 vs. varmıs onu ne almalıyım ramıde kingstondan almayı düsnüyorum.Hangi ekran kartları pcme uyar yani dier parçalarla çakısmaz..
Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen burak_dalkir »

öncelikle 1 gb ekran kartı almayı düsünüyorsan kendine yeni bir tane daha ram al yada ekran kartının mb degerini düsür ki mb degeri her seyi açıklamaz sana. benim tavsiyem 1gb 256mbit lik ekran kartı alacagına 512mb 512 mbitlik ekran kartı al daha çok isine yarar. 1gb lıgın açamadıgı oyunları bile açabilirsin.

hiç bir zaman ram miktarınız ekran kartınızdan düsük yada aynı olmasın. performans vermez,bilgisayarınız kasılır. ekran kartı alırken dikkat edilmesi gereken bir husus ise bit degeridir. sadece kaç mb oldugu yeterli degildir. ama satıcılar ellerindekileri satabilmek için 1gb daha iyi derler sorun çıkarmaz derler, haklılar yalan söylemiyorlar eksik söylüyorlar. bugün sorun çıkarmaz peki 2 sene sonra yeni oyunlar çıkarsa bit degeri yüksek olan oyunlar.

mb degeri çok çabuk yükselebilir. son iki senede fark etmissinizdir. bir anda 1 gb lık ekran kartları patlama yaptı. ama son 4-5 senedir degismeyen tek sey bittir. alacagınız 1gb 128 mbitlik ekran kartıdır büyük ihtimalle. suan da dünyanın en iyisi 2 gb 1 gbitlik gigabyte ın çıakrdıgı ekran kartıdır. paranız yetiyorsa kesinlikle onu alın derim. (1700 dolar +KDV idi). :)
Kullanıcı avatarı
Quarentina
Kilobyte3
Kilobyte3

Mesaj gönderen Quarentina »

abi ne yaptın yaw pc parasını ekran kartına verirsek isimiz zor valla :D dedim gibi 1gb ram ekletecem böylece 2 gb olcak ekran kartıda 512 mb 512 mbit dedin gibi olabilir veya 1 gb 512 mbiti tavsiye edermisin varsa böyle bir parça :D?

edit:
ram alırken neye dikkat etmeliyim? bir baktımda DDR2-CL5-PC2 bunlar ney oluyor?ve bundada ekran kartındaki gibi mhz mi bakacaz örenegin;
1 GB DDR2 667 MHZ PC2 5300 RAM nasıl? neyi iyi olması lazım
Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen burak_dalkir »

kaç chipset li oldugunua bak gerekirse üzerindekileri say. 16 chipset li ise hemen al derim 32 chipset li olanlar biraz pahalı olabilir.

1gb 512mb ekran kartları biraz pahalıdır. mbit ine dikkat et, satıcı önemli degil derse lafı uzatırsa hiç durma parasını ögren ve çık oradan. oradan alacagın malın sana bir hayırı olmaz. ileridi bir sorun çıktıgında yanlarına gittigin zaman yine seni yok söyle yok böyle diye oyalarlar.

satıcı her zaman elindeki malı satmak zorundadır. ama bunu senin ihtiyacına göre yapmalıdır. eger satacagı malın özelliklerini bilmiyorsa satısını yaptıktan sonra da sana yardımcı olamaz bunu unutma.
Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte2
Megabyte2
Teşekkür etti: 53 kez

Mesaj gönderen Ensatech »

nvidia istiyorsan 9600GT lere indirim geldi idi ama dolarla bi fark kalmadı gibi... ancak directx10 da oyun oynarım dersen ilerde ATİ HD 3800 serisi bir kart al onda 10.1 destegi var biraz daha ileri yönelik ve denk fiyatlarda yada bunca gelisme varken 2009 da directx 11 gelirse tabi burda windows 7 ilemi olur artık bilinmez beklemek lazım vista kullanmam dersen directx 10 için dedim, 8800GT yada 9600 de olur ;)