SATA disk tanitma ve Xp Sp2 kurulumu

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4607 kez

SATA disk tanitma ve Xp Sp2 kurulumu

Mesaj gönderen velociraptor »

Diskler: PATA= Parallel ATA Sata diskler veri erisim vb. konularda PATA disklerden daha öndedir...su an ikinci nesil SataII denilen teknolojiye adim atilmistir... SCSI diskler var birde.Bunlar daha cok sunucularda kullanilan yüksek rpm ve düsük veri erisim zamanlamalarina sahip uzman(profesyonel) disklerdir...
Gelelim sorununuza:
1.öncelikle Biostan Sata Raid bölümünü Enable yapmalisiniz.
2.sata diskler iki sekilde kullanilabilir, birincisi, sata kontrolcüsü cipsete gömülü anakartlarda, bu kontrolcüye bagli diskler biostan ide disk gbi gösterilip, driver gerekmeden windows tarafindan kullanilabilirler. Ancak sata disk ayri bir ciple kontrol ediliyorsa mutlaka anakart cdsinden cikacak sata driverinin bir diskete yüklenip, xp kurulumunun en basinda f6ya basilarak yüklenmesi gerekiyor. daha ayrintili aciklarsak:XP yüklemeden önce kuruluma baslarken altta eklemek icin F6 ya basin yaziyor o zaman F6 basip anakart la verilen (CD sinde de olabiliyor o zaman o diriveri diskete kopyalaman lazim) disketi yerlestirip Sata/Raid sürücülerini yüklemelisin bu islem 30-45 Sn ni alacaktir Kolay gelsin...
NOT:f6 ya basip kur dosyalarini yüklerken sana sistem uyari verir kopyalanacak sabit bir disk bulunamadi diye ve en altta secenekler vardir buradan s:aygit belirt secenegi vardir s'ye basip tabi sata disketini yerlestirdikten sonra karsina secenekler gelecek bu secenekler senin disketteki suruculer ok tuslariyla hareket ettirerek buradan sana uygun olani sec ben sahsen tek tek deneyerek buldum.sonra ki sayfada sana devam tusuna bas ve normal sistem yüklemene devam et bazen disketi görmeye biliyor sen bir kackere dene.ayrica sistemi kuruncaya kadarda disketi cikarma.
Alintidir.
mastakillah
Bit
Bit

Re: SATA disk tanitma ve Xp Sp2 kurulumu

Mesaj gönderen mastakillah »

dediklerini yaptim ve sistemi kurdukdan sonra(kur'da)söle bi yazi cikti hasarli donanim hatali gibi olmadi yani sonucta
mastakillah
Bit
Bit

Re: SATA disk tanitma ve Xp Sp2 kurulumu

tam olarak söle bi yazi cikiyor
kur bicimlendirmedi disk hasarli sürücü acik bigisayariniza dogru sekilde baglanmis olmasini saglyin disk scsI ise scsi aygitinin dogru sekilde baglanmasini saglayin
Kullanıcı avatarı
PeeRLeeSS
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen PeeRLeeSS »

birde burdaki ayarlari dene tavsiye..

viewtopic.php?t=1818
mastakillah
Bit
Bit

sagol weridigin linke baktim ama ben bunlrin hepsini yaptim zaten kurulm 100 oldukdan sonra soledigim bu yazi cikiyo bicimlendrilemedi diye
metinxx

Mesaj gönderen metinxx »

arkadasim isini hallettinmi bilmiyorum,fakat,ayni sorun benimde basima gelmisti,velociraptor arkadasin yazisinda,(inceleyerek okursan)bahsettigi gibi,sen raid kurmak istiyormusun,istemiyorsan,biostan ayari NON SATA veya İDE,sec(bios tan biosa fark eder),ben raid haricindeki bir secenegi sectim ve sata h.d.d i normal sorunsuz kurdum,sen hallettiysen,baska okuyanlarin isine yaramasi dilegiyle paylastim,HER ANA KART BİOSUNDA MUTLAKA DİSKETSİZ SATA TANIMA AYARI VARDIR(ata disk gibi,görür)cünkü bende bilmiyordum az kalsin bordu iade edicektim.. :D
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Kur Bilgisayarınıza Takılı Sabit Disk Bulamadı, Hatasının çözümü ve çözüm yolları (Sata)

Resim

Format atmak isterken bazen su hata mesajı ile karsılasabiliyoruz `kur bilgisayarınıza takılı hiçbir sabit bulamadı` bu hata mesajı ile karsılasan arkadaslar son zamanlarda biraz çogalmaya basladı buda sata disklerin yaygınlasması ile ortaya çıktı bu konuda yardım isteyen bir çok arkadasa aynı çözüm yolunu önerdim ve hepside sonuca ulastı simdi burada bu hatanın giderilmesinde yapıcagımız islemleri yazıcam ve sürekli bu hata mesajı ile alakalı konular açmak yerine tek bir konu ile sorununuzu giderebileceksiniz floopy den raid sürücüsü yükleyipte ugrasmak isteyen arkadaslar bu mesajı dikkate almasınlar

Çözüm:
Bu hatayı almamızın sebebi sata driverların xp cd lerinde bulunmamasından kaynaklanıyor o yüzden bios tan sata denetleyicisini kapatmamız gerekiyor

mesela award bios larda su sekil yapabiliriz.
Integrated Peripherals`a girip

Resim

Resimdeki gibi sata ahcı mode yi ahcı olarak isaretliyoruz ıde seçenegi varsa ahcı yı degilde ıde seçenegini seçiyoruz

Resim

Resim

Resim

Resim

Çogu bios ta standarttır ya sata supported kısmını disable yapıcaksınız ya sata - ide seçenegini ide ye çevireceksiniz bu yöntem genelde notebooklarda bu sorunu çözen arkadasların çok isine yarıyor çünki raid driveri yüklemek için floopy sürücüsü takma ihtimalleri düsük.

ALINTIDIR
Kullanıcı avatarı
goldbee
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen goldbee »

asus laptoplarda ve masa üstü anakartlarında bios diger türlü onu nasıl yapıcam peki yani biosta sata ile ilgili hiç bir kelime gözükmüyor
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

benimki de asus laptop bende o ayarlara ulasamiyorum , bios update ile bu ayarlara ulasabiliriz sanirim, fakat ben bios update yi gereksiz buluyorum
Kullanıcı avatarı
tasiyici
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen tasiyici »

peki tarkan abi bu asuslardaki sata hdd tanıkırken bir oem txt dosyası varya diger modeller içinde kullanıp xp sata hdd tanıtabilirmiyiz abimdede asus laptop varda ondan
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

denemek gerek