Bilgisayar Toplama

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4605 kez

Bilgisayar Toplama

Mesaj gönderen velociraptor »

Resimli anlatim ile bilgisayar toplama dersi... i;lk önce parcalari ve vidalari taniyalim...
Resim
Bunlardan soldaki Kasa vidasidir, ortadaki anakart, cdrom, disket sürücüsü icindir. sagdaki ise harddisk vidasdir. P4 islemci + Fan
Resim
Ram 256 mb ddr;
Resim
Ekran Karti 128 mb ati radeon 9200segt;
Resim
Harddisk seagate 40 gb 7200 rpm>
Resim

P4 Atx 300W Kasa
Resim
simdi bilgisayarimizi toplamaya baslayabiliriz... i;lk önce Kasamizin icine anakarti vidalayabilmek icin; kasanin icine sari vidalarimizi takiyoruz...
Resim
Daha sonra dikkatli bir sekilde anakart'imizi kasanin icine yerlestiriyoruz. Dikkat etmemiz gereken en önemli nokta; kasaya taktigimiz sari vidalarla anakartin deliklerinin üstüste gelmesi. yoksa kisa devre yaptirabilir ve anakarti yakabiliriz...
Resim
Anakarti yerlestirdikten sonra; sari vidalarin üstüne denk gelen anakart deliklerinden vidalamaya basliyoruz.kullanacaginiz vidayi karistirmayin ( bakiniz; vidalar, anakart vidalari ). daha sonra Cdrom'u takmak icin kasanin ön tarafindaki kapagi cikartiyoruz ve Cdrom'u dikkatli bir sekilde yerlestiriyoruz. Yerlestirdikten sonra yine dikkatli bir sekilde vidaliyoruz ( bakiniz; vidalar, Cdrom vidasi ).
Resim
Resim
Resim
Cdrom'u yerlestirdik. simdi Disket Sürücüsü'nü yerlestirebiliriz.
Resim
Resim
Disket Sürücüsü'nü taktigimiz sekilde Harddisk'i de dikkat ederek takiyoruz.
Resim
Resim
simdi Sira geldi i;slemci'yi takmaya. Bu adim cok dikkat edilmesi gereken islemlerden olusuyor. ilk önce anakartin üzerindeki islemci yuvasinin kilit cubugunu yukariya dogru kaldiriyoruz.
Resim
cubugu yukariya kaldirdiktan sonra sira islemciyi yuvaya takmakta. ancak dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta var burada. islemciyi, ayaklari ile anakartin üstündeki yuvanin dizilislerine dikkat ederek takmamiz gerekiyor.
Resim
Resim
Ve islemciyi taktiktan sonra tekrar kilit cubugunu asagiya dogru indirmeliyiz.
Resim
islemciyi taktik ama onu sogutmak gerek simdide fani takiyoruz...Ayaklarini dikkatli sekilde gerekli yerlere oturtarak ayaklarini karsilikli olarak ayni anda kilitliyoruz... Son olarakta power kablosunu takiyoruz...
Resim
Resim
Resim
Evet. simdi de Ram'imizi takalim... Ram takarken dikkat etmemiz gereken tek sey ram'i ters takmamak. ram'in ayaginin bir taraginda kesik vardir. yani ayagin bir tarafi uzun bir tarafi kisadir. anakartin üstünde de yuva ayni sekildedir. Buna dikkat etmemiz gerekiyor... Bu uyariyi göze alarak ram'i taktiktan sonra. sag ve sol üst taraflarindan asagiya dogru bastiriyoruz. 2 defa tik sesi gelmesi gerekiyor. Sonra Ram'i takma islemimiz bitmis oluyor...
Resim
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Son Parcamizi yani ekran kartimizi takiyoruz simdide. Ekran kartimizi anakart'in üstündeki kahverengi "AGP" slotuna takiyoruz. dikkatlice oturttuktan sonra güzelce vidaliyoruz...
Resim
Resim
Resim
Bütün parcalarimizi takmayi bitirdik. simdi Sira Kablolari takmaya geldi. i;lk önce Kasanin icindeki Power Supply den gelen kablolari bagliyoruz. bu kablolar bilgisayarimiza elektrik gelmesini sagliyor. Power Atx kablomuzu takmaya baslayalim. power atx kablomuzu anakartin üzerindeki yuvaya tek yönlü takabiliyoruz....Sikica bastirmayi unutmayin.
Resim
Resim
ilk kablomuzu taktiktan sonra, ayni sekilde p4 besleyici kabloyu takiyoruz...
Resim
Resim
simdi Harddisk, Disket Sürücüsü ve Cdrom'un IDE ( data ) kablolarini takiyoruz...Kablolari anakartin üzerinde gördügünüz tirnaklar birbirine oturacak sekilde takmaniz gerekiyor. ters takamazsiniz. ( takarsaniz pinleri kirarsiniz... anakartin üzerine bu kablolari taktiktan sonra ayni sekilde Cdrom'un, HDD'nin ve Disket Sürücüsünün arkasina takiyoruz...
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
simdide Harddisk, Cdrom ve Disket Sürücüsünün power kablolarini takalim... power kablosunun kirmizi kablosu ile IDE ( data ) kablosunun kirmizi tarafi birbirne bakmasi gerekiyor...
Resim
Resim
Resim
Cdrom ile Ses Karti arasinda ses alis-verisini saglayan kabloyu takalim...
Resim
Resim
Son olarak Kasanin önündeki HDD ve Power isiklarinin yanmasi ve bilgisayarin dügmesine bastigimizda elektrik gelmesi ve reset tusuna bastigimizda da resetlemesi icin gerekli olan kablolari takalim... Anakartin kitapciginda nasil takacagimizi sema halinde bulabiliriz. ( Her anakartta farklidir )
Resim
Resim
Ve iste bitirdik. Biraz karisik gözüküyor ama kablo baglaci ile düzene sokabiliriz. artik bilgisayarimiz calismaya hazir. güle güle kullanin...
Resim
Resim
Resim
(alintidir)
Elegance
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen Elegance »

eline saglik güzel oolmus fakat anakarti kasaya monte etmeden önce islemci anakarta yerlestirilirse daha kolay olur...
Kullanıcı avatarı
drog_1
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen drog_1 »

Walla ben sen cektin sandim önce...
yani tamam hepimizde bir miktar deli tozu var da
abi adamin isi yok sanirim
resmen kisa filim cekmis...
ellerine saglik adminim
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Yazi Peerless e aittir nereden buldugunu da bilemiyorum, fakat resimleri ben cekmis olsam cok daha net ve kaliteli cekerdim emin olabilirsiniz,
Tesekürler Peerleess
Kullanıcı avatarı
drog_1
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen drog_1 »

velociraptor yazdı:Yazi Peerless e aittir nereden buldugunu da bilemiyorum, fakat resimleri ben cekmis olsam cok daha net ve kaliteli cekerdim emin olabilirsiniz,
Tesekürler Peerleess
Diyosuun...
:D:D:D
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

daha önce de dedigim gibi veritabaninda ne yazikki isimler yok elbetteki yaniliyor olabilirim .
En son velociraptor tarafından 21 Mar 2006, 21:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
drog_1
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen drog_1 »

off adminim ya
azicik ta sikintini dagitayim dedim
kacgündür tasinmaktan imanin gevredi
hemen ciddiye aldin
tamam özür dilerim
peer verdi...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

:D tesekür ederim yanilmadigima da ayrica sevindim
Kullanıcı avatarı
PeeRLeeSS
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen PeeRLeeSS »

:x aglamak istiyorum önce resimlerim güzel cikmamis diye azar isittim sonra sakaya maruz kaldim sonra benim icin kavga edildi sonra o geldi bakti bu geldi bakti sonra ordan hirsizin biri velociraptorun cüzdanini caldi drog_1 bu olaya üzüldü sonra velociraptor tekirdagda mahsur kaldi bu ara Drog_1 in isine yaradi velociraptoru 1 ay daha misafir edecekti bile bile para vermedi drog_1 burda kalsin diye sonra velociraptor drog_1 isteyken gitti bilgisayarcida ise basladi para kazandi drog_1 in elinden kurtuldu :D iste bu saka dir :wink: