u Torrent ve Port Yönlendirmek

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
HERZLOS
Byte3
Byte3

u Torrent ve Port Yönlendirmek

Mesaj gönderen HERZLOS »

Port Nedir ?
Bizim burada bahsedeceğimiz modem yani internet çıkışı için kullandığımız modemlerdeki ve uTorrent programımızdaki port yönlendirmek olduğundan bilgisayardaki başka programlar için bilinen portlarla karıştırmamak gerekir. Torrent kulanabilmek için hangi site olursa olsun paylaşmak esaslı portlarınızı açmanız gerekmektedir. Modeminizden bilgisayarnıza ve bilgisayarınızdaki firewall var ise onuda kaldırıp kurmalısınız.

Paylaşımın Port ile alâkası nedir ?
Bunu bir örnek vererek açıklayayim, diyelim bir tarlayı sulayacaksınız ve suyu tarlaya kadar götürecek boru hattınız yok yada kanalınız. Ne yaparsınız ?

Alırsınız elinize kazmayı kazarsınız ve suya yol yaparsınız.

Bu verdiğin örneğin yanında port olayı tek taraflı olmaktan çok iki taraflı bir paylaşım sözkonusudur.

Siz bir dosyayı çekmeye başlarsınız ve başkalarıda sizden bu dosyaları çekmeye başlar. Torrent in mantığı budur. Paylaşmak istiyorsanız bunu başarabilmeniz için port ayarlarınızın yapılmış olması gerekmektedir

Resim

Resimde göreceğiniz mavi ile işaretlenen yere tıkladıktan sonra karşınıza internet hızınız ve portla ilgili bir pencere gelecektir.

Yeşil ile işaretlenen yerden sonradan modemdende belirleyeceğiniz port numaranızı girmeniz gerekiyor. 1111 , 2222, 3333, 4444, 5555…vs kafanıza göre en az 4 haneli bri port girin. Ondan sonra kırmızı ile işaretlenen yerden portumuzun yönlenip yönlenmediğini görmek için tıkladığınızda karşınıza bir utorrent.com sitesi gelecek ve eğer yönlenmişse OK dicek yeşil renkte olacaktır.

Resim
utorrentinizdeki ayarlarınız bu kadar basittir.

Asıl zor olan modeminizdeki ayarlarınızı yapmanızdır. Modeminizden nasıl port yönlendirileceğini burada anlatmayacağım. Çünkü o kadar çok modem çeşidi (markası) var ki hangi birini anlatayim. Bunun yerine size modemden port yönlendirmek ile ilgili açılan bir kaç sitenin linkini vereceğim bir çok modem markası için ayrı ayrı anlatımlar yapmış bu sitelerde. Yönergeleri takip ederek hangi marka modem kullanıyorsanız modeminizin port ayarlarını yapabilir ve gönül rahatlığıyla torrent indirip insanlarla paylaşabilirsiniz.

Türkçe Kaynak veren ve modeminiz için port açma sitesi:

Kod: Tümünü seç

http://www.portacma.com/
İngilizce Kaynak veren ve modeminiz için port açma sitesi (bu ingilzice site daha kapsamlı ve geniştir azda olsa ingilizce anlıyorsanız burayı kesinlikle tavsiye ederim.) :

Kod: Tümünü seç

http://www.portforward.com/
Ben Bunların Hepsini Yaptım Portum Hâlâ Yönlenmiyor

Bulunduğunuz yer resmi bir kurumdur, şirkettir bu yüzden firewall( Güvenlik Duvarı) koymuşlardır Torrent yada başka şeyler için portları yasaklamışlardır. Bunu aşmanın yolu yoktur. Sistem yöneticinizle iletişime geçmeniz gerekiyor.

firewall (Güvenlik Duvarı) programınız sizin güvenliğiniz için o portu tutuyordur. Antivirüs programları bazen bunu yapar. Programlarınızı kontrol edip firewall ayarlarınızdan sizin belirlediğiniz porta izin vermeniz gerekmektedir.

Windows Ağ Bağlantılarımdan firewall (Güvenlik Duvarı)açık ise bazen uTorrent e izin vermeyebilir. Çözüm için ya tamamen Ağ Bağlantılarımdan firewallı kapatmalısınız. Yada o uTorrent Programına izin açmalısınız.

Aklıma bunlar geldi. Ağınız ile ilgili farklı etkenler olabilir dikkat etmek gerekir.

Bu yazımda port yönlendirmesini sadece uTorrent ile anlattım çünkü dünyanın en sevilen ve hızlı torrent programlarından birisidir. Port mantığı tüm torrent programlarında aynıdır. Mantığı kavrarsanız diğer programlarda da port ayarı yapmanız kolay olacaktır.

Alıntıdır... İnşallah yardimci olabilmişimdir..
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Re: u Torrent ve Port Yönlendirmek

Mesaj gönderen velociraptor »

Tesekürler Ahmet
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Re: u Torrent ve Port Yönlendirmek

Mesaj gönderen Kripteks® »

teşekkürler çok ii analtım sitelerde gsel yaptım yapmasına ama yeşil yanmıoyr port error veriyor bi kaç port denedim olmadı

tcp ip patcher ı uygulayacağım şimdi