DivX i (Altyazıları ile beraber) DVD yapmak

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4607 kez

DivX i (Altyazıları ile beraber) DVD yapmak

Mesaj gönderen velociraptor »

Çogu orta ve altı düzeyinde kullanıcının sürekli aradıgı ve en basitinden yapmaya çalıstıgı bir istir bu: DivX'e altyazı gömmek!

Niçin DivX'e altyazı gömmeye çalısıyoruz??

1- Bilgisayarda Film seyretmeyi sevmeyenler. Benim gibi, Filmi DVD Player'a takıp salonda büyük ekranda ve güzel bir ses sitemiyle seyretmek isteyenler, fakat DVD player'inin DivX okuma özelligi olmayanlar;

2- Yine bir tanıdıgına begendigi bir DivX filmi vermek isteyenler. Bu tanıdgında Bilgisayar yoksa veya DivX göstermeyen bir DVD player var ise.

Bu durumda insanlar ilk önce altyazıyı DivX'e gömmeye, daha sonra da bu altyazı gömülmüs DivX'i, DVD veya VCD'ye çevirmeye çalısıyorlar.

DivX'i DVD veya VCD'ye çevirmek çok zor degil. Bunun için bir sürü kullanıslı program var. Fakat isin içine altyazı da girdi mi hersey karısmaya baslıyor. Bir sürü program arasında kaybolup gidiyorsunuz. Çogundan istediginiz verimi, kaliteyi yakalayamadıgınız gibi (orta düzey ve altı kullanıcılar için) karmakarısık prosedürler içinde bolca zaman kaybedip iyice sinirlerinizi harap ediyorsunuz.

Eminim bunun için Google'ı bol bol kullandınız, site site gezip derdinize derman aradınız.

Oysa istedigimiz çok basit: Elimizdeki DivX Film veya dizileri, altyazıları ile birlikte tek bir DVD'de toplayıp, sıradan, alalede bir ev DVD'sinde seyredebilmek!
Ve bu isi olabildigince basit ve hızlı yapmak!

Eger aradıgınız buysa iste dermanınız

Sizlerle pyalasacagım bu programla (Convert X to DVD) bütün isinizi yanlızca bir program ve çok basit bir arayüzle hızlıca halledebileceksiniz.
Programın kullanımı çok basit olmasına ragmen çok yüksek yetenekleri var.

Bu programla örnegin LOST'un 4 bölümünü çift dilde altyazı ile (Türkçe ve İngilizce) DVD yapıp basit bir DVD player ile seyredebilirsiniz. Böylece örnegin siz İngilizce altyazı ile seyrederken, anneniz veya ingilizce bilmeyen arkadaslarınızla beraber Türkçe altyazıyı seçip öyle seyredebilirsiniz.

Proramın dısarıdan görünüsü (asagıda) çok basit bir arayüze sahip. Kafanızı karıstıracak bir sürü dügme, buton vs yok. Türkçe menü destegi var.

Resim

Dosya>Video Dosyası Ekle ye tıklayarak DivX Video dosyalarınızı ekliyorsunuz
(Örnegin ben Blood Diamond'un 2 DivX CD'sini ekledim). Dizi ekleyecek olursanız boyutlarına göre 4 ya da 5 bölüm ekleyebilirsiniz. Bunların sıralamasını yandaki ok tusları ile degistirebilirsiniz.

Resim

Daha sonra her bir DivX parçası için kullanacagınız altyazıyı (veya altyazıları), DVD'nin menusunun ismini, bölümlerin isimlerini üstlerine tıklayarak veya sag tıklayarak ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca ayarlardan DVD menüsünde kullanacagınız resmi seçebilirsiniz.

Böylece Filmimizin DVD menüsünü ve hangi sırada oyanatılcagı, kullanabiliecegimiz altyazıları tanımlamıs olduk.

simdi sıra geldi Altyazının fontunu ve yerini ayarlamaya.

Bunun için Ayarlara girip "Altyazılar"'ı tıklıyoruz. Buradan "Text subtitles rendering settings" i tıklayınca asagıdaki gibi bir pencere açılacak. Buradan altyazının HANGİ RENK, BOYUT, FONT, GÖLGE, HARF KENAR ÇİZGİSİ gibi bir sürü ayarı zevkinize göre ayarlayabilir ve ekranda nasıl görünecegini anında yandaki küçük pencerede görebilirsiniz.

Asagıda bir kaç degisiklik yaptıgım örnekleri koydum

Resim

Resim
Resim

Altyazınızın nasıl görünecegini ayarladıktan sonra OK, OK diyip ayarları kapatın.

Bos DVD'nizi DVD yazıcınıza koyun, Sag alttaki "DVD Olustur" botonuna basın ve keyfinize bakın.

İslemi baslattıktan sonra yaklasık 2 saat içinde (200 dakikalık full bir DVD için) DVD'niz hazır olacaktır. Alın ve DVD player'inize dogrudan takarak seyredin, hem de istediginiz altyazı ve mükemmel bir görüntü kalitesi ile.

Ben bu sekilde LOST dizisini 4'er bölümler halinde ve çift altyazı seçenegi ile DVD yapıp hem kendim evde büyük ekranda seyrediyorum hem de evinde sadece basit bir DVD player olan arkadaslarıma, yakınlarıma veriyorum.

Bu arada dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var!!!

1- Normal bir DVD'ye 4400 MB yazılabiliyor.
DivX'lerinizi ana menüden listeye eklerken sol altta DVD'nin kapasitesinin ne kadarını kullandıgınızı gösterecektir. Her DivX ekleyisinizde bu deger büyüyecektir.
Örnegin benim yukarıdaki "Blood Diamond" örenginde 2 tane 700 MB'lık Divx'i ekledigimde , menünün sol atından da okuyabileceginiz gibi 3,06 GB yer kaplayacak DVD'de.
4400 MB'ı (4.4 GB) asarsanız yazma isleminiz basarısız olacaktır.

2-Programı kurunca register yapmadan önce "Dene"'yi seçip ayarlara girin. genel ayarlardan "Güncelleme için interneti düzenli kontrol et" seçenegini kaldırın ondan sonra key girin.

Yukarıda da söyledgim gibi programın kullanımı çok basit olmasına ragmen program çok yeteneklidir ve çok sayıda özelligi vardır. Ayarları kurcalayarak kendiniz kesfedebilirsiniz. Bunların listesini asagıda veriyorum:

* Supported video formats: Convert AVI, Mpeg, Mpeg4, DivX, Xvid, MOV, WMV, WMV HD, DV, MKV, DVD to DVD and more...
* Supported sources: existing files from digital camcorders, TV/Sat, capture cards
* Can merge up to 4 hours of material from several movies or episodes
* Supported audio formats: AC3, DTS, PCM, OGG, MP3, and more...
* Handles subtitles files (.SRT .SUB/IDX) with color and font selection, and supports tags (italic, bold)
* Video format choice: NTSC, PAL, or automatic and PULL-DOWN
* Picture output: Widescreen, Fullscreen, or automatic
* Create Automatic chapters or edit your own
* Fast preview mode to check if the source is loaded correctly
* Save the DVD structure on hard drive or burn it to a blank DVD
* Reliable burn engine integrated (supports all DVD formats)
* Fast and quality encoder (typically less than 1 hour for converting 1 movie)
* Variable options and settings for advanced users
* Control of the conversion speed vs quality
* DVD Menu control (auto-start, loop etc)
* DVD Menu edition (background, font, color)
* Customizable interface (themes, dockable windows)
* Multilingual support (available languages...)
* Optimized for Windows 2000 / XP / Vista

Programı ve kayıt için gerekli key'i asagıdaki linkten download edebilirsiniz:

Kod: Tümünü seç

http://rapidshare.com/files/90067112/divx_to_dvd_yapan_program.exe
ALINTIDIR

En son velociraptor tarafından 24 Kas 2009, 22:02 tarihinde darbelendi.