Klavyede bir kaç soru Lütfen yardım

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
seheryeli
Megabyte3
Megabyte3

Klavyede bir kaç soru Lütfen yardım

Mesaj gönderen seheryeli »

Selam arkadaslar Klavyede bilmediklerim isim olarak ,ARA ÇUBUĞU,üSTKRKT,SEKME,
GERİ AL,Windows Logosu, bunları görüntülü anlatırsanız sevinirim saygılar
Kullanıcı avatarı
abraxas07
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen abraxas07 »

CAPS LOCK= Klavyenin üzerinde sol tarafta ortada bulunan bu tus harf lerin büyük veya küçük yazılmasını saglar casp lock ısıgı yanı yorsa harfler küçük eger ısık yanmıyorsa harfler büyük olarak yazılır.

SHIFT TUsLARI= Bilgisayar üzeride iki tanedirler. Bu tuslar tek basına hiçbir ise yaramazlar sadece baska tusla aynı anda kullanılınca bir ise yararlar. Örnegin bir harfin büyük yazılması gerektiginde önce shift tusuna basar ve aynı anda baska bir harfe basar sanız o harfin büyük yazılmasını saglamıs olursunuz.

NUM LOCK = Bu tuslar sayesinde bilgisayarınızın sag tarafında bulunan rakamları kullanana bilirsiniz. Bu islemin yapıla bilmesi için Num Lock tusunun basılı olması gerekir Num Lock tusu basılı oldugunu Num Lock lambasından anlaya biliriz basılı oldugu durumda sayısal yani rakamlar çalısır eger durun tersi ise klavyenin sag tarafında bulunan tuslar ok tusları ve diger islemleri yaparlar.

ESC TUsU = Bu tus klavyenin sol tarafında en üst kösede yer alır. İslevi ise herhangi islemi iptal etmek içim kullanılır.

ENTER TUsU = Bu tus klavyenin sag tarafında yer alır. İslevi ise bir yazı yazarken alt satıra geçilmesi veya bir programda her hangi bir yazının kabul ettirilmesi ve geçis islemleri için kullanılır.

SPACE TUsU = Klavyenin en altında ortada buluna ve klavyenin en büyük tusudur. İslevi ise gerekli yerlerde bosluk kullanılmasını saglar.

DELETE TUsU = Bu tus klavyenin sag tarafında yer alır. Yanlıs yazılar silmeye yarar.

İsLEV TUsLARI

F1: Çevrimiçi Yardım veya Office Yardımcısı'na basvur, Ortama duyarlı Yardım veya biçimlendirmeyi göster, Sonraki alana git,Önceki alana git,Microsoft System bilgilerini görüntüle

F2: Metni veya grafikleri tası, Metni kopyala, Dosya menüsünden Baskı Önizleme komutu, Dosya menüsü, Kaydet komutu, Dosya menüsü, Aç komutu

F3: Otomatik Metin girdisi ekle, Harflerin büyüklügünü degistir, Depo'ya kes, Depo içeriklerini ekle Otomatik Metin girdisi yarat

F4: Son islemi yinele, Bul veya Git islemini yinele, Pencereyi kapat ,Word'den çık, Word'den çık

F5: Düzen menüsünden Git komutu, Önceki düzeltmeye tası Belge pencere boyutunu geri yükle, Yer imini düzenle Program pencere boyutunu geri yükle

F6: Sonraki bölmeye git, Önceki bölmeye git, Sonraki pencereye git, Önceki pencereye git

F7:Araçlar menüsünden yazım komutu, Araçlar menüsünden esanlamlılar komutu, Denetim menüsünden Tası komutu, Word kaynak belgesindeki baglantılı bilgileri güncellestir, etkin Otomatik Yazım Denetimi ile sonraki yazım hatasını bul

F8: Seçimi genislet, Seçimi daralt, Denetim menüsünden boyut komutu (belge), Seçimi (veya öbegi) genislet, Makroyu çalıstır

F9: Seçim alanlarını güncellestir, Alan koduyla sonucu arasında geçis yap, Bos alan ekle, Alan baglantısını kes, Bütün alan kodlarıyla sonuçları arasında geçis yap, Alan sonuçlarını görüntüleyen alandaki GİT DÜĞMESİ veya MAKRO DÜĞMESİ'ni çalıstır

F10: Menü çubugunu etkinlestir, Kısayol menüsünü görüntüle, Belge penceresi ekranı kaplasın,Cetveli etkinlestir, Program penceresi ekranı kaplasın

F11:Sonraki alana git, Önceki alana git, Alanı kilitle, Alanın kilidini aç, Visual Basic kodunu görüntüle

F12: Dosya menüsünden Farklı Kaydet komutu, Dosya menüsünden Kaydet komutu, Dosya menüsünden Aç komutu, Dosya menüsünden Yazdır komutu kısayol menüsü

Belirli bir ögeyle ilgili olan komut listesini gösteren bir menüdür. Kısayol menüsünü görüntüleyebileceginiz ögeler arasında metin, tablolar, yazım denetleyicisi ile imlenen sözcükler ve grafikler yer alır.

Bir kısayol menüsünü görüntülemek için, bir ögeyi sag fare dügmesiyle tıklatın veya ÜST KARAKTER+F10 tuslarına basın.

Resim
1.Fonksiyon Tusları; klavyenin en üst sırasında bulunan F1�den F12�ye kadar olan tus grubudur. Bu tusların sabit birer görevleri yoktur. Kullanılan programa göre farklı fonksiyonları gerçeklestirebilirler. Windows�taki bazı görevlerini ileriki konularda açıklayacagız.

2.Genel Amaçlı Tuslar; üzerlerinde harflerin, rakamların ve bazı noktalama isaretlerinin bulundugu tus grubudur. Klavyenin orta kısmında yer alırlar ve yazı yazarken kullanılan standart tuslardır.

3.Yön Tusları; üzerlerinde sag, sol, asagı ve yukarı ok isaretlerinin bulundugu dörtlü tus grubudur. Kursörü saga, sola, yukarı ve asagı tasımak için kullanılırlar. Peki, kursör nedir? Diye bir soru gelebilir aklınıza, hemen açıklayalım;

Ekran üzerinde yazının nereye yazılacagını gösteren ve sürekli yanıp sönen çizgiye kursör denir. ( | )

4.Sayı Tusları; klavyenin sag tarafında bulunan üzerinde rakamların ve matematiksel isaretlerin bulundugu tus grubudur. Matematiksel ve sayısal ifadeleri yazmak için kullanılırlar.

5.Özel Amaçlı Tuslar; evet asıl klavye üzerinde bilinmesi gereken tuslarda bunlardır. Üzerlerinde isimlerinin yazı oldugu ve kendilerine özgü görevleri olan tuslara da özel amaçlı tuslar denir. simdi de sırası ile özel amaçlı tusları açıklayalım.

Klavye üzerindeki tusları ögrenirken Windows İsletim sisteminizde standart olarak bulunan Not Defteri programını kullanabilirsiniz. Not Defteri Windows içinde bulunan en basit metin isleme programıdır. Not Defterini açmak için;

Baslat Menüsü Þ Programlar Þ Donatılar Þ Not Defteri adımlarını takip edebilirsiniz.

ESC; klavyenin sol üst kösesinde bulunan tustur. Yapılan islemi iptal etmek, açılan menüleri kapatmak ya da bazı programlardan çıkmak için kullanılır. Sayfa üzerinde bos bir alanda mouse�un sag tusuna basarak, sag tus menüsünün açılmasını saglayın. Bu durumda ESC tusuna bastıgınızda açılan menünün kapandıgını göreceksiniz. Windows isletim sistemini kullanırken bir çok yerde �TAMAM� ve �İPTAL� ifadeleri ile karsılasacaksınız, iste ekranda gördügünüz �İPTAL� dügmesinin karsılıgı, klavye üzerindeki ESC tusudur.

ENTER ( ); klavyenin orta kısmında ve sayı tuslarının yanında olmak üzere iki adet ENTER tusu bulunur. Her ikisinin de görevi aynıdır, sadece sayı girisinde kullanım kolaylıgı olması için iki adet bulunmaktadır. ENTER�ın kelime anlamı giris, kayıt etmek anlamındadır. Bilgisayar kullanırken ise yapılan islemi onaylamak için kullanılır. ESC tusunda bahsettigimiz �TAMAM� ve �İPTAL� ifadelerinden, �TAMAM� dügmesinin karsılıgı da klavye üzerindeki ENTER tusudur. Bu tusun diger bir önemli görevi de yazı yazarken kursörü bir alt satıra indirmek için kullanılır. Eger Not Defteri programını açtıysanız, hemen bu islemi deneyebilirsiniz.

CAPS LOCK; klavyenin sol kısmında bulunur. Klavyenin sag üst kösesinde bulunan CAPS LOCK ısıgını açıp / kapatmak için kullanılır. CAPS LOCK ısıgı açık ise büyük harf, CAPS LOCK ısıgı kapalı ise küçük harf yazabilirsiniz. Bu islemi de Not Defteri üzerinde uygulayabilirsiniz.

NUM LOCK; sayı tuslarının hemen üzerinde bulunur. CAPS LOCK tusunda oldugu gibi, bu tus da, klavyenin sag üst kösesinde bulunan NUM LOCK ısıgını açıp / kapatmak için kullanılır. NUM LOCK ısıgı açık ise sayı tusları kullanılabilir, NUM LOCK ısıgı kapalı ise sayı tusları kullanılamaz. NUM LOCK ısıgı kapalı oldugu durumlarda yine sayı tusları ile ortak olan Page Up, Page Down ve yön tusları kullanılabilir. Demek ki bilgisayar kullanırken CAPS LOCK ve NUM LOCK ısıklarının durumlarının önemli oldugunu anlıyoruz.

BACKSPACE ( ); üzerinde sol yönü gösteren ok isaretinin bulundugu tustur. Yazı yazarken kursörün solundaki karakterleri silmek için kullanılır. Ayrıca genel kullanımda pencereler arasında geçis yaparken, �Geri� fonksiyonunu gerçeklestirmek için de kullanılır.

DELETE; kelime anlamı silmektir. Tam olarak silme tusudur diyebiliriz. Yazı yazarken kursörün sagındaki karakterleri silmek için kullanılır. Genel kullanımda ise, isaretli olan nesneleri silmeye yarar.

TAB ( |←→| ); yazım esnasında paragraf boslugu vermek için, genel kullanımda ise; sekmeler (yani mouse kullanmadan, o anda bulunulan alandaki kullanılabilecek görevler) arasında geçis yapmak için kullanılır.

SHIFT ( Ý ); CAPS LOCK tusunun tersi görev yapar. Yani CAPS LOCK ısıgı açık iken SHIFT ile harf tusuna basarak küçük, CAPS LOCK ısıgı sönük iken SHIFT tusu ile büyük harf yazdırabilirsiniz. Kısa süreli büyük yada küçük harf yazmanız gerektiginde CAPS LOCK tusunu açıp kapatmak yerine bu tusu kullanmanız çok daha pratik olacaktır.

SHIFT tusunun ikinci bir görevi ise; üzerinde birden fazla karakter bulunan tuslarda üstteki yani ikinci karakteri yazdırmaktır. SHIFT tusu ile birlikte üzerinde birden fazla karakter bulunan herhangi bir tusa basarsanız, ikinci karakteri yazdırmıs olursunuz.

ALT GR; üzerinde birden fazla karakter bulunan tuslarda yandaki yani üçüncü karakteri yazdırmak için kullanılan tustur.

ALT ve CTRL; kendi baslarına birer görevleri yoktur. Baska tuslarla birlikte bazı fonksiyon ve kısa yol islemlerini gerçeklestirmek için kullanılırlar. Örnek olarak; ALT + F4 tusları birlikte kullanıldıgında çalısmakta olan uygulamayı kapatmak için, CTRL + S kaydetmek için kullanılır. Bu kısa yollar konuların islenisine göre gerektiginde açıklanacaktır.

SPACE ( Bosluk ); klavyenin en alt sırasında bulunan uzun tustur, yazım esnasında karakterler arasında bosluk bırakmak için kullanılır.

INSERT; yazım esnasında kursörün sagındaki karakterleri kaydırmadan, sagdaki karakterleri silerek üzerine yazmak için kullanılan tustur. Bu islevi aktif hale getirmek için INSERT tusunu bir kez basıp bırakmak yeterlidir.

HOME ve END; kursörü, bulundugu satırın basına ve sonuna götürmek için kullanılan tuslardır. HOME, kursörü satır basına, END ise satır sonuna götürür.

PAGE UP ve PAGE DOWN; kursörü bir alt sayfaya yada bir üst sayfaya almak için kullanılan tuslardır. PAGE UP, kursörü bir alt sayfaya, PAGE DOWN ise bir üst sayfaya alır. Ekrandaki sayfaları yukarı-asagı kaydırmak için de kullanılırlar.

PRINT SCREEN; DOS isletim sisteminde ekrandaki görüntüyü yazıcıya aktarmak için kullanılırdı. Windows isletim sisteminde ise ekranda o anda bulunan tüm görüntüyü hafızaya almak için kullanılır. Daha sonra hafızadaki bu görüntüyü yapıstır fonksiyonu ile farklı programlarda kullanabilirsiniz. Bir nevi ekranın fotografını çekmis olursunuz.

SCROLL LOCK; Excel programında kursörü bulundugu hücrede kilitlemek için kullanılan tustur.

PAUSE; bazı uygulamalarda yapılan islemi duraklatmak için kullanılan tustur.

ResimWindows tusu da diyebiliriz, Windows isletim sisteminde Baslat menüsünü açmak için kullanılır.

Buraya kadar anlattıgımız tuslar standart tuslardır. Klavyeniz üzerinde bunların dısında daha birçok tus olabilir. Standart tuslar dısındaki diger tuslar ise multimedya özellikler için kullanılırlar.

Dosya ve Klasörler üzerindeki islemler;

Kopyala Fonksiyonu: Bilgisayarımızda bulunan herhangi bir dosya, klasör ya da nesnenin aynısından bir tane daha olusturmak için kullandıgımız fonksiyona kopyala fonksiyonu denir. Örnek olarak belgelerimde bulunan bir dosyayı masaüstüne kopyalayalım.

Önce kopyalamak istedigimiz dosya ya da klasör üzende farenin sag tusuna basarak açılan menüden kopyala seçenegini tıklıyoruz.

Kısa yol;

Herhangi bir simgeyi kopyalamak için; simge isaretli iken CRTL+C tuslarına da basabilirsiniz.
Daha sonra; kopyalamıs oldugumuz simgeyi yerlestirmek istedigimiz alana giderek, bos bir yerde yine farenin sag tusuna basarak, açılan menüden yapıstır seçenegini tıklarız.

Kısa yol;

Kopyalanmıs olan simgeyi klavye üzerindeki tuslar yardımı ile yapıstırmak için CRTL+V tuslarına basabilirsiniz.

Umarım yeterlidir arkadasım....
Kullanıcı avatarı
seheryeli
Megabyte3
Megabyte3

Klavye

Kardes saol emeyine saglıkta benim sorduklarım hiç yok gösterdiginizde yinede tesekkürler
Kullanıcı avatarı
feyizz
Kilobyte1
Kilobyte1

Re: Klavye

Mesaj gönderen feyizz »

seheryeli yazdı:Kardes saol emeyine saglıkta benim sorduklarım hiç yok gösterdiginizde yinede tesekkürler
Sizin sorduklarınız birebir var..
İstiyorsunuz ki klavyenin o bölümünün fotografı çekilip; Bu windows tusudur, Bu sekme , bu ara tusudur gibi anlatım yapılsın...

@abraxas07 arkadasımız sizin seviyenizi anlayarak bi asama sonraki soracaklarıniza bile cevap vermis..

Ayrıca baslangıç seviyesindeki kullanıcılara
"Bilgisayar Ögreniyorum" anlamında egitim setleri öneriyoruz
(Sorularınıza görsel cevap bulabileceginiz , kendinizi test edebileceginiz vb.. )

Bu tarz bir çalısma internette arastırıyorum
Buldugumda genel bilgiler baslıgı altında vericem
Benden önce bulabilen bir arkadas olursa lütfen genel bilgiler baslıgı altından bizimle paylassın
Kullanıcı avatarı
N2O
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen N2O »

ARA ÇUBUĞU = Space
üSTKRKT = Shift
SEKME = ALT
GERİ AL = Ctrl+Z
Windows Logosu = Bunda demek istedigini anlamadım. Bu Tus Baslat Menüsünü açar ve bazı programlarda windowsa dönmeni saglar

Bunlar hakkında bildiklerim bu kadar

Resimlerini istersen gönderirim ama zaten tusların üzerlerinde yazıyor yazdıklarım.
Kullanıcı avatarı
seheryeli
Megabyte3
Megabyte3

Klavye

Ustam çok saolun simdi anladım ve ögrendim saygılar