Video Dönüştürürmede İlginç Detaylar ve Bilinçlilik

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Video Dönüştürürmede İlginç Detaylar ve Bilinçlilik

Mesaj gönderen shampuan »

Şimdi size iki tane video'nun masaüstü görüntüsünü paylaşıyorum:

ResimResim

Dosyaların özelliklerine dikkatle bakınız. Resimde gördüğünüz her iki video dosyası da aynıdır. Bu videoyu size bugün Çok şükür sonunda - Yağmur başlığında paylaştım. viewtopic.php?f=127&p=492699#p492699

Neyse, iki video da aynı ve hiçbir kesme kırpma yapmadım. Saniyelerine kadar aynı oluşundan anlayabilirsiniz. Fakat dikkat ederseniz boyutları arasında uçurum var. Telefondan çektiğim bu bir dakikadan bile kısa sürecek videoyu, sizle paylaşmak için bilgisayarıma attım. Doğrudan atabiliyor muyum diyerek boyutuna bakınca şok oldum! (resimlerde soldaki 113MB boyutlu olan). Yapacak birşey yoktu. Format Factory'e elim alışmış şuna atayım da iki dakkada düşüreyim istedim. Bu arada not olarak söyleyeyim sanırım telefonumun kamerası kirli olduğundan orjinal görüntünün dönüştürülenden kalite olarak hiçbir farkı yok BURAYA DİKKAT!

Şimdi arkadaşlar konuya geliyorum. Orjinalde 1080p olan video ekran ebatını 720p'ye düşürdüm. Bitrate değeri sanırım 4000'lerdeydi, 1024'e düşürdüm. Ses ayarlarına da elleyeyim dedim, 44khz'ye dokunmadan kilohertz'ini 96'lara düşürdüm (sanırım 320 idi). Stereo idi, mono yaptım. Neyse dönüştürdüm ve sonucu görüyorsunuz. 113MB Nerdeeeeeeeeeeeeeeee, 6,10MB nerde.

* * *

Günümüzde herkes video yüklüyor. Herkes net olsun, süper olsun, ciks olsun diye 1080p, olmadı 4k ve 8000kbps ile video yükleyeceğim diye uğraşıyor.

Şimdi bir bakalım. Uçakta kendi masturbasyon videosunu çeken parazit, kısa sürse de elindeki "ayfon" telefonundan bu videoyu attığında, 150-200MB veri yüklemiş oluyor. Şimdi ne alaka demeyin! Sanki diğerlerinin attığı videolar, salak bir masturbasyon videosundan çok mu farklı? Yani şunu söylemeye çalışıyorum, telefonlarda çekilen videoyu otomatik olarak düşük MB'lere dönüştüren bir uygulama yok. Facebook uygulaması, twitter uygulaması, insta uygulaması ve daha yığınla uygulama, kameranızdan aldığı videoyu olduğu gibi serverlere yükler. Yüklenene kadar baz istasyonları meşgul edilir belli oranda. Baz istasyonu sizden sayısal dalgayı alıp sunuculara gönderirken elektrik harcar ve yüksek miktarda "soba gibi" ısı üretir.

Milyonlarca gereksizin milyonlarca gereksiz videosunu, paylaşımını, gönderimini, tiktoktaki salaklıklarını bir düşünün. Yakılan elektriği düşünün. Serverlere saat başı takviye edilen HDD'leri bir düşünün. Bir google belgeselinde gördüm adam altında şarjlı scooter ile server hangarı içinde gezerek devamlı yeni HDD takıyordu. Koskoca hangar burası, öylesine büyük ki inanamazsınız. Yüzlerce server çalışıyor. Adamla bu server mahallesinin aralarında gezinerek scooter'ının arkasındaki kasaya yüklediği HDD'leri takviye ediyor. Milyonlarca gereksiz zibidinin gereksiz gereksiz işleri için milyonlarca kiloWatt elektrik harcanmasının yanında, bir sürü donanım heba oluyor, talaşı çıkıyor.

Herneyse, yukarıdaki resimde gördünüz. Video önemsizdi. "Görüntü kalitesi 1080p olsa ne olacak ulan manyak!" denilebilecek bir durum. Video boyutunun basit bir dönüştürme sonrasında bu kadar fark atması çok ilginç. Ayrıca neye vurgu yapmam gerektiğini kafamda kurgulayarak size ibret olması açısından bu konuyu açtım. Şimdi anlattıklarımı düşünüp sindirmeye, ve size ne demeye çalıştığımı anlamaya çalışın.

İyi çalışmalar dilerim.

Haa özür dilerim unutmuşum! Burası altın fikirler ana kategorisi. Videolarınızı çektiğiniz zaman internete atmadan evvel dönüştürün, zamandan ve megabayttan; daha da önemlisi DÜNYAMIZIN SAĞLIĞINDAN KAR EDİN.

Şimdi kategoriye uygun başlık oldu.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Re: Video Dönüştürürmede İlginç Detaylar ve Bilinçlilik

Mesaj gönderen velociraptor »

Teşekkürler birhayli düşmüş gerçektende