PortableApps Uygulamasını Nasıl Bilirsiniz? (Çözüldü)

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

PortableApps Uygulamasını Nasıl Bilirsiniz? (Çözüldü)

Mesaj gönderen shampuan »

Bu Konu Çözülmüştür.
-Uygulamayı portableapps sitesinden indiriniz.
-ileri ileri" metotunu kullanarak, aşamaları dikkatle değerlendirip kurunuz.
-Kurulum sonrasında kurulum sonrası kontrol ekranı gelir ve birkaç saniyede yok olur. "portable app. directory uygulamalar üzerinde kontrol ediliyor..."
-Ekranınızın sağ-alt kısmında uygulama penceresi görünür. Bu pencereden "uygulamaları yö..(net)" seçeneğine basınca, yeni uygulama yüklemeniz için seçenekler görünür. PAF olarak da yükleyebilirsiniz.
-Uygulamalar PortableApps ana uygulama klasörünün içine, ve internetten çekilerek indirilmektedir.
-Yeni uygulama ekle (paf) ise zaten var olan paf dosyasını ana programa yüklemeye yarar.

İyi çalışmalar

* * *

Kullanıyor musunuz? Memnun musunuz? Tecrübelerinizi aktarabilir misiniz?

https://portableapps.com/tr

Ne zamandır her siteye girişte karşıma çıkıyor. İndirip de kullanmadım hiç. Mesela elimde daha önce indirilmiş PAF dosyaları var. Şimdi bu Apps uygulamasını kursam (portable olarak tabii ki) içeriğini donatacağım yazılımları tekrar indirmem mi gerekiyor? yoksa PAF dosyalarını göstertip kurdurabiliyor muyum?

Kısacası mutlaka bunu kullan, çok güzel derseniz bir flaş ayarlayabilirim.

Cahallığıma verin...
En son shampuan tarafından 24 Haz 2021, 20:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Re: PortableApps Uygulamasını Nasıl Bilirsiniz?

Mesaj gönderen feuer »

Ben hazıra kondum hep ama, PAF belli bir mantığa göre çalışır, yani portable olmayan uygulamaları bu mantığa göre portable yapabilirisn.

Doğal Portable uygulama registry e kayıt atmaz, program klasörü dışına kayıt atmaz. Genelde bir .ini dosyasına gereken ayarlar kayıt edilir.

Ancak uygulamalar NORMALDE ProgramData AppData LocalAppData Documents gibi pek çok klasöre izler ayarlar bırakır bunun pek çok avantajı olabileceği gibi benim gibi bu işi sıkıntı haline getiren insanlar için sorun olabilir.

PAF normalde portable olmayan uygulamalrın işleyişinE MÜDAHALE EDEREK onları portable olarak kullanmayı sağlar.

Porgramı açtığınızda Registrye gerekenleri yazar, Bu bahsettiğim yollara dosyaları konumlandırır, kapattığınızda bunları geri alır program içerisinde yer alan belirlenen klasöre konumlandırır. "Data" klasörü

"App" klasörü program dosyalarını
"Data" Klasörü Registry ve Ayar dosyalarını tutar.

program güncellemekte de rahatlık olur, indirip kurup bu klaösre yapıştırdığınızda, ayar dosyalarını bozmadan programı güncellemiş olursunuz, PAFın bu işlerin (güncelleştirme) takibini yapan programıda var.

EDIT sen ne sormuşsun biz ne anlatmışız ama dursun. :)
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Klavyene sağlık :-D
Evet az buçuk bunları biliyorum. Bana lazım olan şey "ben bu uygulamayı kullanıyorum işimi şöyle kolaylaştırıyor böyle güzelliği var" gibi birşey.
Aslına bakarsan işin en başından şunun farkındayım: uygulamalar yavaş çalışacaklar. Çünkü hepsi flaştalar. Hele ki aralarında ağır çalışan ve açılığı uzun süren büyük boyutlu programlar var onlar flaştan çalışırlarken bayılırlar.

Elimde gerek PAF versiyon gerekse normal bir sürü portabıl yazılım var. Geçende qbittorren lazım oldu, ulan adı aklıma gelmiyor!.. Ben de everything'e "torrent" yazdım da, açılan uzun listeden zor buldum. Hani diyorum ki, hepsi bir yerde durursa kolaylık olur. Resme bakılırsa yazılımları kategorilerine göre gurupluyor...
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Resim

ben asuite kullanıyorum, kendime göre düzenledim.

dosya yollarını drive olarak ayarlarsan asuite ile aynı diskte olduğu sürece programlarını kullaanırsın.
flashta olması şart değil ki ssd de kullanabilirsin bu uygulamaları.
"Launcher" kategorisi

Başlangıca koydum, sistem tepsiinde başlıyor ve ctrl+q ayarladım kısayol olarak, içerisinden ayarlanıyor.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

İnternet konusunda sıkıntılıyım biliyorsun. Bu nedenle habire drive'dan çağırmam iyi olmaz.
Flaşta olmasını da şundan dedim, SSD'den kullanmıyorum zaten, E: olarak adlandırılmış DEPO diskimde hepsi. Ancak yol çok uzun ve birşey lazım olunca adını hatırlamıyorum. Ama flaş bellek elimin altında olunca... Bu defa da yavaş çalışacağından, direkt diskten kullanmak en iyisi.

Asuite'i ilk defa duyuyorum bu arada...

Dur lan :o
Drive derken HDD mi demek istedin? :-D
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Resim
Resim

evet sürücü anlamında dedim ssd hdd depoya at bu programı, program yollarını yolları drive olarak göster, windows programlarını windir olarak

yani c d e sürücü yolu belirtmeyip drive belirt programlar ile aynı sürücüde olsun.

mesela flash diskte olsun, windows flashdiski h: olarak atasın, sorun çıkmaz anlatabildim mi?

2 3 megabyte lık bir program, istersen indir uğraş,

kısa yolları ya da exe dosyalarını taşıyabilirsin.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Anlatabildin.
İlginçmiş...
Neyi sordum nereye geldim.
Peki başka?
Hoşuma gitti :-D
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen trasmus »

Her kullandığım usb belleğe Portableapps ve slax kurulu olur. Benim için isviçre çakısı gibi olduğundan bir yere giderken pc veya hdd götürmeme gerek bırakmıyor. Lisans okuyorken okulun pc laboratuvarlarında ghost kurulu oluyordu bu yüzden çok işime yaradı. Tek sorunu usb belleklerin yavaş olması nedeniyle çalıştırılan programlardaki tepki süresinin uzun olması. Libre office veya Gimp'in taşınabilir sürümünü kurup oluşturulan dosya sayısına bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Aynen. Çok uzun sürede açılan programlar derken o ikisini kastediyordum.

Salvador sitesini yan sekmede açtım bakıyorum...
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Re: PortableApps Uygulamasını Nasıl Bilirsiniz? (Çözüldü)

Bu konu çözülmüştür.
Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Programa sadece internetten ya da elinizdeki paf dosyalarından program eklemiyorsunuz. Elinizde paf'dan çıkarılmış portable uygulamalar varsa klasör olarak uygulamanın PortableApps isimli klasörünün içine atıyorsunuz. Bakın portable uygulamasının içindekileri değil, temel dizini ile beraber, anladınız.

Sadece .exe halinde başka portabıl yazılımlarınız varsa, programın PortableApps klasörünün içine yeni klasör oluşturup içine atarsanız onu da listesine ekler.

PortableApps sitesinden indirmeyip başka sitelerden indirdiğiniz portabıl programlarınızı da aynı usul ile uygulamaya ekleyebilirsiniz.

Çok nadiren, kendi uygulaması bile olsa listede görünmeyen, eklenemeyen uygulamalar çıkabiliyor.

Program açıkken PortableApps klasörüne bir program attığınız zaman, kapatıp açmanıza gerek yok; uygulama penceresini öne getirin ve F5 çekin, yeni tarama yapıp listeye ekler.

Eklediğiniz programların sayısı arttıkça ilk açılışta; bir de yeni program ekleyip F5 çektiğinizde birkaç saniye tarama süresi beklersiniz ama sıkmıyor kısa sürüyor.

Eklediğiniz uygulamalar ilk açılışlarında, -eğer boyutları hatırı sayılır büyüklükteyse- çok bekletir; yanıt vermiyor ya da takıldı diye acele etmeyin, bitecek sabır. Ancak sonraki açılışlarda daha hızlı açılacaktır. Tüm bunlar normaldir. (@feuer nedenini biliyor ;) )

Uygulamaların ana launcher'ları haricinde, içinde bulunduğu klasör içinden başka exe'leri de listeye ekliyor. Bunu istemiyorsanız listede o exe'ye sağ tık gizle yapın.

Uygulamaların adlarını istediğiniz gibi değiştirin. Sıkıntı yok.

Bazı uygulamalar farklı kategorilerde listeleniyorsa sağtık menüsünü kullanara yerini değiştirin.

İstediğiniz uygulamayı kaldırabilirsiniz. Bunun için sağtık "yüklemeyi kaldır" deyin. O uygulamayı klasörüyle beraber siler.

Yeni bir kategori oluşturabiliryorsunuz. Böylelikle özellikle PC bakımı ile uğraşıyrsanız "Bakım çantası" mantığı ile çalışan bir flaş hazırlayabilirsiniz.

Program inanılmaz faydalı. Çok dağınık bir insansanız belli bir yere, D:'ye, E:'ye falan atıp tüm programlarınıza tek yerden erişin. Nereden kurmuş olursanız olun, kes-yapıştır veya kopyala-yapıştır ile istediğiniz yere taşıyın. Sıkıntı yok.

Daha evvel de bir iki böyle program kullandım. Kullanım rahatlığı açısından en çok bunu beğendim. Aklınızda dursun, kendinize bir bakım flaşı yapabilirsiniz. Bilgisayarınıza benim gibi bin tane program kuran bir kullanıcıysanız en azından yarısını portabıl çalıştırarak bilgisayarınızı rahat ettirirsiniz.

Bitti şimdilik. Sonra ekleyebilirim.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Tamamını portable kullanmayı dene. ^^
sistem srcüsünde tutma, örneğin D'ye koy.
Format atmak senin için sıkıntı olmaktan çıksın.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Tamamı olamaz. Ama yarısından fazlası olur.
Petuniay_
Bit
Bit

Mesaj gönderen Petuniay_ »

feuer yazdı: 15 Haz 2021, 21:35 Resim
Resim

evet sürücü anlamında dedim ssd hdd depoya at bu programı, program yollarını yolları drive olarak göster, windows programlarını windir olarak

yani c d e sürücü yolu belirtmeyip drive belirt programlar ile aynı sürücüde olsun.

mesela flash diskte olsun, windows flashdiski h: olarak atasın, sorun çıkmaz anlatabildim mi?

2 3 megabyte lık bir program, istersen indir uğraş,

kısa yolları ya da exe dosyalarını taşıyabilirsin.

Ya şu olayı bana salağa anlatır gibi tekrar açıklar mısın?
Ben şimdi şunu istiyorum c de yer yok d ye indirip aynı anda c de de gozukmesini ama c de yer kaplamamasini böyle bir şey olabilir mi? :?