Bilgisayarda Güvenli Silme Nasıl Yapılır?

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 325 kez

Re: Bilgisayarda Güvenli Silme Nasıl Yapılır?

Mesaj gönderen esatiz »

Mesajı görmemişim, bazen tüm forumları okundu say a basıyorum.

Şöyle oluyor, boş alanı sil i seçtirip sonra şunu demişsin :

"Var olan verilerinizi siler, boş alanı değil" Böyle yazınca 3.sayfanın son maddesiyle çelişiyor :-D

Resim
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Haaaa dur dur işler cidden karışmış.

Tamam, olayı askıya alın ben metne bir daha bakıp yeniden yayınlayayım.
Ülen ben de diyorum ne diyor bu :-D
Teşekkürler onu görmemişim.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Yav çocuklar, bir skynty var.
Bu CCleaner sanırım çerez merezi seçip temizle deyince silmiyor da, sadece boş alanı güvenli siliyor.
He?

Eğer durum böyleyse yazıyı full değiştirmem gerekebilir.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

shampuan yazdı: 14 May 2021, 19:47 Bu CCleaner sanırım çerez merezi seçip temizle deyince silmiyor da, sadece boş alanı güvenli siliyor.
Anlamadım abi?

Ben CCleaner 3 küsür sürümü buldum geçen, onu denerken aynen üstte attığım resimdekini yaptım. Sıradan temizlemeye -uzun sürecek olsa da- boş alan silmeyi eklettim. Temizlemeye bastım yine sadece ortalıktaki çöpleri temizledi. Boş alanı temizlemedi.
Ancak, 5.sayfada gösterdiğin "çer çöpleri değil diski tamamen silme-boş alanı silme" özelliği çalışıyordu.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4607 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

yazıları genelde 1 hafta 10 gün sonra yayımlarım , sebebi ise bu tür durumlar için :) , askıya alındı
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Başıma ağrılar giriyor...

Anlattığın durum hoşuma gitmedi.

Demek istediğim ise şu idi: çerezleri, sistem historysini falan silerken de üstüne yazma metodu kullanması gerekiyor. Yıllarca kullanırım ama hiç ihtiyaç duymadığım için araştırmamıştım. Şimdi belgede yanlışlık var diye araştırınca gerçekten de öyle birşey bulamadım. Yani normal silme yok bu pe..kte. Sadece boş alan temizliği var.

En iyisi CC ile çerezleri temizletin diyeyim, sonra da Eraseri açıp boş alanı temizletin diyeyim. Eraseri alternatif olarak değil de sıradaki aşama olarak göstertirim, böylelikle yazı da birşeye benzemiş ve garantilenmiş olur.

Tabii ki evidence eliminator gibi olamaz ama en azından kullanıcılara elle tutulur birşey vermiş oluruz.

Tarkan abi takip ediyorsun değil mi?

Edit tamam mesajını geç gördüm iyi ki askıya almışsın. Tamamlayana kadar sabret. İstem dışı yanlışlıklar olmuş özür.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

Hmm, yok sanırsam güvenli siliyor normal dosyaları. 35 geçiş olanla denedim şimdi ve işlem uzun sürdü (sıradan çöp temizliği)

(53x35 = 1835 yaklaşık 2 GB veri yazdım az önce)
Resim

NOT: Evet daha önce dediğim gibi, normal temizlemeye disk boş alanı silme eklenmiyormuş. Ayrıyetten Araçlar > Sürücü Temizleyici kısmından elle yapmak gerekiyor
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Uzun sürdü diye çerez ve geçmişi sildi demek değil ki...
Yalnız boş alanı silmiş de olabilir. Gerçi analiz tamamlandının altında güvenli silme etkin diyor ama neye etkin kime etkin?
Evet evet, ben belgede iyi bir değişiklik yapıp çerezleri güvensiz sildirteyim, sonra da Eraserle silin diyeyim. Emin olmuş oluruz...

Bir de birşey var o 35 geçişi kullanma diskini öldürüyorsun.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4607 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Sıkıntı yok , dediğim gibi genelde yayımlayacağım konuları en az 1 hafta ortalama 10 gün bekletme huyum var
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Belge şu anda açık bekliyor. Ben içeriği değiştirip yayınlarım. Yarın bakıp kontrol edin, bir sıkıntı çıkmazsa burada durur. Şu anda linkteki belge eski yanlış olan. Onu dikkate almayın yenilediğimde buradan haber vericem.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

shampuan yazdı: 14 May 2021, 20:31 Yalnız boş alanı silmiş de olabilir.
Yok abi boş alanı silmedi 1-2dk sürdü işlem. Bu konuyu Eraser a bırakmak en iyisi evet
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

@esatiz tam da ben de buraya ileti yazıcaktım, evet az evvel denedim CC dosyalara güvenli silme yapmıyor. Boş alan bile temizlemiyor hıjjjt diye hızlı sildi attı çöpleri. Eraser önericem başka çaresi kalmadı. Gerçi alternatif boldur bleachbit falan ama şimdi konuyu fazla detaya bağlamak istemiyorum hızlıca yapsın kurtulsunlar.

Yav senden birşey rica edicektim. Ama riskli. Kabul etmezsen anlarım. Geçen gün Eraser 5 paylaşmıştın. Bu programın kurulumlusunu sisteme kurunca:

1- Bu bilgisayar menüsünün disklerinin konteks menüsüne yerleşiyor mu?
2- Sağtık disk boş alanını (AMAN SAKIN DİSKİ SİLDİRME) sil deyince izin zoruyor ya da hata veriyor mu?

müsait olunca bakabilir misin? Meraktan soruyorum makaleyle ilgisi yok. Windows XP'de kullanıyorum o 5li sürümü ben. Ama 10'da durumu merak ediyorum.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

shampuan yazdı: 14 May 2021, 22:58 @esatiz tam da ben de buraya ileti yazıcaktım, evet az evvel denedim CC dosyalara güvenli silme yapmıyor. Boş alan bile temizlemiyor hıjjjt diye hızlı sildi attı çöpleri.

1- Bu bilgisayar menüsünün disklerinin konteks menüsüne yerleşiyor mu?
2- Sağtık disk boş alanını (AMAN SAKIN DİSKİ SİLDİRME) sil deyince izin zoruyor ya da hata veriyor mu?
SSD kullandığından olmasın abi o? Hızlıca silmedi bende :-D

Windows 10'da o sürümü geçen kurdum, Eraser disk sağ tık menüsüne gelmiyor. Manuel olarak programdan görev oluşturmak gerekiyor. PowerRun ile program bir harika oluyor :-) Sanırım dosya ve klasörlerin sağtık menüsüne de "Eraser secure move" seçeneği gelmiyordu. Bakayım 10'a geçip şimdi

Eklemeler : Baktım, hiçbir sağ tık menüde Eraser yok. Ayrıca aklıma geldi ben Win7 32 bit ve W10 x64 kullanıyorum. 32 bit Windows 10 olsa belki sağ tık menüye gelirdi ama bilmiyorum tam olarak. Denemek gerek
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

SSD'den değil SSD'den değil... Hızlı silme ile aynı hızda gidiyor. Çünkü uzun süredir SSD ile çalıştığımdan ufak hız farklılıklarını hisseder hale geldim. Hızlıca haşıııırt diye çerezleri sildi attı. Ya da ben cahalım SSD'den neyse ne. Garantiye almam şart, ortaya sağlam birşey koymam lazım.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

Bilmiyorum, üstteki mesaja ekleme yaptım.

Bu arada, 500GBlık harddisk almayı düşünüyorum ama Seagate'in 500lük modelinin doldurma/boşaltma ömrü 50.000. Hızı iyi ama ömrü yetmez. 25 TB tüketmek ne kadar sürer?

Aradığım HDD 1 TB da olabilir yeter ki yeni ve CMR olsun, Toshiba düşünmüyorum

WD Black buldum, 300.000 doldurma boşaltma ömrü var ama piyasadaki fiyatı biraz tedirgin ediyor. Sanki yenilşenmiş ürün göndericeklermiş gibi.
https://www.akakce.com/harddisk/en-ucuz ... 66604.html
Ne dersiniz?