Gene Bad Sector Her Zaman Bad Sector

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte2
Petabyte2

Gene Bad Sector Her Zaman Bad Sector

Mesaj gönderen trwe » 30 May 2019, 22:38

Resim

Hard disklerin içerisinde üzerine bilgilerin yazıldığı birçok birimden meydana gelen sektörler bulunur. Zamanla bu birimlerin zarar görmesi ile hard disk içerisindeki bilgiler zarar görür veya silinir. Bu duruma da Bad Sector adı verilir.

Neden Bad Sector Oluşur?

Hard diskin fazla ısınması (55 derece üstü)
Yaşa bağlı yıpranma ve nemli ortam
Korozyonlanma
Hard diskin çalışır durumda düşürülmesi veya bir yere çarpılması nedenleri ile bad sector oluşabilir.
Bad Sector’ler bilinenin aksine yazılım ile düzelmezler. Bad Sector donanımsal bir hatadır ve düzeltilemezler sadece devre dışı bırakılabilirler.

Her hard diskte üretim şeklinin bir sonucu olarak bad sektör oluşur ve üretim sonucu oluşan bu bad sectörlere “bad track table” denilir. Üretimin kaliteli olması bad sectorlerin azlığına bağlıdır ama hiçbir zaman bu sayı sıfır olmaz.

Bad Sectorler Sadece Fiziksel Etkenlerle mi Oluşur?

İşletim sistemi “cross linking” adı verilen bir hata nedeniyle bad sector oluşumuna neden olabilir. Cross linking, hard diskte bulunan bir dosyanın belirli bir kısmının üzerine yeni bir bilgi yazılması ile oluşur. Ancak bu hatalar FAT dosya sistemlerinde görülmekteydi NTFS dosya sistemi ile bu giderildi.

Bad Sector Nasıl Önlenir?

Hard disk üreticileri zamanla meydana gelen bad sectorlerin devre dışı bırakılabilmesi için tüm disklere boş birimler eklerler. Oluşan bad sectorler işletim sistemleri araçlığı ile boş birimlere taşınır. Bu sayede kullanıcılar herhangi bir problemle karşılaşmadan hard diski kullanırlar. İşletim sistemi bu bad sectoru boş birime taşıma işlemini otomatik olarak yaptığı için kullanıcılar bunun farkına varmazlar. Eğer kullanıcı kendi başına bad sectorleri fark etmeye başladı ise bu hard diskin ömrünü tamamlamaya yakın olduğu anlamına gelir.

İşletim sistemi bad sektörleri tamir etmez ancak onları “görmezden” gelebilir. Bu şekilde işletim sisteminin görmezden gelerek çalışabileceği maksimum bir hata değeri vardır ve disk bu değere ulaştıktan sonra yapılacak tek şey bir an önce yeni bir hard disk edinmenizdir.

Kaynak Site:http://bilgisayarbilimi.net

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Re: Gene Bad Sector Her Zaman Bad Sector

Mesaj gönderen velociraptor » 31 May 2019, 01:43

trwe yazdı:
30 May 2019, 22:38
İşletim sistemi bad sektörleri tamir etmez ancak onları “görmezden” gelebilir. Bu şekilde işletim sisteminin görmezden gelerek çalışabileceği maksimum bir hata değeri vardır ve disk bu değere ulaştıktan sonra yapılacak tek şey bir an önce yeni bir hard disk edinmenizdir.
TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
Aynen öyle
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free