1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

A Disk Read Error Occured Nedir?

Gönderilme zamanı: 30 May 2019, 22:31
gönderen trwe
Resim

Bilgisayar ilk açıldığı zaman işletim sisteminin yüklü olduğu Harddiski okumaya çalışır ve bunu çeşitli nedenlerden dolayı yapamadığı zaman karşınıza “A Disk Read Error Occured” hatası çıkar. Bu durumda bilgisayar, işletim sistemini genelde disket sürücüden okumaya çalışır. Hemen harddiskim yandı diye panik yapmaya gerek yok. Eğer bu hata arada sırada ortaya çıkıp bilgisayar belirli bir süre kapalı kaldıktan sonra çıkmıyorsa ufaktan format atma vakti gelmiş demektir. Ancak bilgisayarı açmanız gerekiyor ve sürekli bu hata ile karşılaşıyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek hatadan kurtulmanız mümkündür.

Adım 1:

Bilgisayarınızdaki bütün USB bağlantılarını çıkartın ve bu şekilde açmayı deneyin.

Adım 2:

Eğer halen hatayı alıyorsanız bilgisayarınızın BIOS’una gidin ve Standart CMOS seçeninin olduğu sekmede Drive A yazan yerin karşısında ki “1.44M, 3.5 in” yazan yeri bulup ENTER yapın. Ardından yapacağınız işlem açılan küçük panelde NONE seçeneğini seçmek. Artık bilgisayarınız açılışta A Disk Read Error Occurred hatası vermeyecektir.

Adım 3:

Eğer adım 2’i uygulayıp sorunu çözemediyseniz yapacağınız işlem bilgisayarınızın bütün elektrik bağlantılarını kesip Harddisk bağlantılarınızı (sata,ide kabloları) tekrar gözden geçirmek olacaktır. Sabit diskin bağlantı kablolarını çıkarıp tekrar takmak veya yenilemek gerekebilir.

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı