Windows Sistemlerinde RAM'i 512MB'ın Altına İndirmek

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Re: Windows Sistemlerinde RAM'i 512MB'ın Altına İndirmek

Mesaj gönderen AgaBey123 »

shampuan yazdı: 10 Ara 2018, 20:48 :)
Merhaba.
Ben de araya girmek istiyorum müsaadeniz olursa.
Güncel program kullanmak, her zaman programlardaki açıkların kapatılması demek değildir.
Çoğu yazılımın güncellenmesinin temel nedeni, kullanıcıya kısa sürede yeni bilgisayar aldırmaktır.
Bugünün bilgisayarlarına bakın. Donanım olarak canavar gibi makineler. Üzerine windows 10 + antivirüsü bir kuruyorsun, sanki STAR TREK dizisindeki takoz makinelere dönüyor.
Ben eski makineye eski sistem, yeni makineye yeni sistem değil de; asıl yeni makinede eski sistem=YÜKSEK PERFORMANS diyorum. Kusura bakmayın. Ama güncellenen programların yüzde doksanında bir güncelleme göremiyorum ben son kullanıcı olarak. Anca kasıntı...
Hocam elbette katılıyorum size. Ama bir yanım güncel yazılım kullanmaya itiyor beni. :)
Örneğin internet tarayıcılarının güncel olması benim için son derece önemlidir. Bir örnek vereyim. Spectre isimli işlemcilerden kaynaklanan bir güvenlik açığı vardı. Çok da uzak bir tarihte değil bundan birkaç ay kadar öncesinde ses getiren bir hadiseydi bu. Bazı tarayıcılar örneğin Firefox, Google Chrome, Opera, Vivaldi ... bu açığa karşı tarayıcıları güncelleyip güvenlik yaması sundular. Bu olaydan sonra güncel tarayıcı kullanmaktan yana olmuşumdur hep.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Sonra ne oldu?
Bilgisayarlar yavaşladı. Birçok bilgisayar mavi ekran verdi, göçtü.
Son derece beğenerek kullandığım firefox, aniden muazzam derecede yavaşladı, küfür ettirdi bıraktırdı.
Chrome'un da başına aynı şey geldi.
Opera da hapı yuttu.
Şu anda piyasada kullanılacak adam gibi tarayıcı yok. Kaçıncı yüzyıldayız, bilgisayarlar yavaş, internette gezinmek ölüm.
Ne anladım ben bu güncellemeden?
Diyeceğim o ki hatice değil netice önemlidir. Ben şu anda WinXP ye döndüm. Eski tarayıcı kurdum. Uçuyorum diyebilirim. Süper oldu. Ama bir başkasının güvenlik endişesi vardır ona birşey diyemem. Bilgisayarınızın fişini çekmediğiniz sürece yamayla güncellemeyle antivirüsle güvenlik söz konusu olamaz.

Sorduğunuz sorulara gelince bu windows şey,
bir warez sitesinde görmüştüm o windows7'yi ben.
Gerçek bir windows7 o. Bazı bileşenler çıkarılmış gereksiz arkaplan hizmetleri durdurulmuş halidir. Kullanmanızda bir sakınca olup olmayacağı, onu yapan kişinin sizden habersiz içine birşey gömüp gömmeme durumuna bağlı. Bankacılık falan işlemlerini o sistemle yapmayın dikkatli olun.

Yukarıda bahsedilen programı da her windowsta kullanabiliyorsunuz sanırım. Ben onu windows XP, 7 ve 8.1 de denedim. İşe yarıyor mu, yarıyor. Programları kapattığınızda bazı uzantıları arkaplanda açık kalabiliyor. Bu uzantıları kapatarak remi sıfırlayıp temizliyor, kullanımı düşürüyor. Ram sıkıntınız yoksa kullanmanıza gerek yoktur.
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen AgaBey123 »

@shampuan size katıldığımı söylemiştim. :) Ama tam olarak bu konuda sizinle aynı düşünmediğim bir şey var. "Güncellik." :)
İşi sonunda yine güncel yazılıma bağlıyorsun diyeceksiniz belki. Ama sanıyorum ki mesajımın sonunda bana hak vereceksiniz.

Güncel Linux dağıtımları üzerinden güncel yazılımları kullanabiliyorum/kullanabiliyoruz. Örneğin bugün Windows XP ve Vista'da Google Chrome ve birkaç tarayıcıya destek verilmiyor, güncelleme gelmiyor. Ama Linux dağıtımlarında en güncel yazılımları (örneğin Google Chrome, Firefox) kullanabiliyoruz.

Benim şahsi fikrim şudur: Sadece hafif olduğu için Windows XP ve Vista gibi sistemler kullanmak yerine güncel olan Linux dağıtımları üzerinden günlük işlerimi görmektir. Diyelimki sahip olduğumuz sistemin donanımı Windows 10 gibi yeni sürümlere yetmiyor veya kurulmasına izin verilmiyor mu? İşte burada devreye Linux dağıtımları giriyor.

Linux'tan bahsetmişken şunu söyleyeyim. Ben her zaman için dual boottan yanayım. Yani harddiskte hem Windows hem de Linux yüklü olmasını tercih ediyorum. Çünkü bazı yazılımların Linux sürümü bulunmuyor. Örneğin Adobe Photoshop'un MacOS ve Windows sürümü varken Linux sürümü yok. Bu sebepten Windows kullanmak zorunda kalabiliyoruz.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 877 kez

Windows İçinde Gizlenen Reg Kayıtları

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Merhabalar

Windows XP 'nin Son Stabil Durumu:

Resim

Windows Vista'nın Son Stabil Durumu:

Resim

Bu iki sistemde gizli ve benim bilmediğim iki reg kaydı varmış bunları açtığımda RAM ve Takas Dosya Kullanım Yüzdeleri birbirine denk oldu.Özellikle Vista XP'ye dönüştü....

Bu yazılım çok eski arşivin derinliklerinden çıkarttım ve hiç kullanmamıştım ama hata etmişim yazılım süper birşey....

Resim

Gizli özellikler yazılımda işaretlenmiştir.

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 877 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

@shampuan bakalım bu son ekran görüntülerinde birşeyin farkına varacakmı? (İpucu:Casio) :)
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Vardım.
Ben fazla ilgi gelmeyince projeyi askıya aldım. Kaynak kodları açıksa, sen de ben bu işi yaparım dersen, ben rakamları tasarlamaya devam ederim. Tıpkısının aynısı oldu görsen ağzın sulanır. Masaüstünde bir adet casio f91 durduğunu ve tüm görünüm ve fonksiyonları ile aynı olduğunu düşün.