Microsoft DirectX Dll Loading Hatası Ve Çözümü

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 889 kez

Microsoft DirectX Dll Loading Hatası Ve Çözümü

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Resim

Merhabalar

Uzun bir zaman önce (bu cümleyi de çok sık kullanmaya başlatık,hadi hayırlısı) yeni kurduğum Windows Vista Ultimate x86 İşletim sisteminde Company Of Heroes Tales Of Valor (Konusu 2.Dünya Savaşı olan COD tarzı bir gerçek zamanlı strateji oyunu) pc oyununu yüklerken, şöyle bir hata aldım.

Hata "d3dcompiler_47.dll not loading" Bu hatadan sonra oyun kurulumunu yarıda kesti Rollback (işlemlerini geriye alma) yaparak kapandı.Halbul ki ben sistemin DirectX 9.0a,9.0b,9.0c ve Haziran 2010 SDK'sını da yüklemiştim(buna netframework çatısına özel üretilmiş MS_Game NetFramework ki bunları bugün bulmanız İMKANSIZ..., 9.0 ve 3.1 yüklendi) ama her ne oldu ise böyle bir garip hata ile karşılaştım.

Ama bende çareler tükenmez, denizde kum bende o kadar çare......Hemen e-kütüphaneme geçtim orada 10 yıl önce hazırladığım bir makaleyi buldum ve uyguladım sonuç olumlu idi.Şimdi bunu buraya basitleştirilmiş maddeler halinde aktarıyorum.Elinizin altında olsun.

1.Hata aldığınız DLL indirdikten sonra , DLL dosyasını hata aldığınız bilgisayarınızda sıkıştırılmış halden Winrar yardımı ile açınız, klasör içerisinde bulunan tek DLL dosyasını Mouse ile sağa tıklayarak kopyalayınız.

2.Kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını Windows 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yapıştırınız.

3.Windows 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde SysWOW64 (C:\Windows\SysWOW64) klasörüne ve C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yapıştırınız.

4.Klasör içerisine DLL dosyasını yapıştırma (yükleme) işlemi sırasında, dosyanın zaten var olduğuna dair uyarı alırsanız eski DLL dosyasının üzerine yazınız. Bu şekilde bozuk DLL dosyasını yenilemiş olursunuz. DLL dosyasını yapıştırma işleminden sonra bilgisayarınızı tekrar başlatarak hata aldığınız oyun veya programı çalıştırınız.

5.Bazı program veya oyunlarda DLL dosyasını sistem klasörü haricinde hata aldığınız oyun veya programın kurulu olduğu kök dizine (ilk klasör) atmak gerekebiliyor. Sistem klasörüne DLL dosyasını yükler yine DLL uyarısı alırsanız oyun ya da programın kök dizinine DLL dosyasını yapıştırınız.

6.İşlemleri yaptığınız halde DLL hatası devam ediyorsa, Windows 32 bit için başlat menüsünden çalıştır alanına CMD yazınız, açmadan CMD dosyası üzerinde Mouse ile sağa tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayınız. Açılan komut penceresine örneğin,

Kod: Tümünü seç

RegSvr32 C:\Windows\System32\d3dcompiler_47.dll
komutunu girerek Enter tuşuna basınız.

7.Windows 64 bit için yine aynı şekilde “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayarak açılan komut penceresine örneğin

RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\d3dcompiler_47.dll
komutunu girerek Enter tuşuna basınız. Bilgisayarınızı son defa sisteminizin tamamen yenilenmesi için tekrar başlatınız.

Yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulayarak, Windows işletim sisteminizi yeniden başlattıktan sonra yukarıda ki adımsal yaptığınız işlemlerin doğruluğunu kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Windows 32 bit ve Windows 64 bit için CMD komut penceresine

sfc /scannow
komutunu girerseniz, bilgisayarınızda bulunan tüm DLL dosyalarını onarırsınız.

TRWE_2012
En son TRWE_2012 tarafından 19 Eki 2018, 21:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Re: Microsoft DirectX Dll Loading Hatası Ve Çözümü

Mesaj gönderen velociraptor »

Paylaşım için teşekkürler
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

velociraptor yazdı: 19 Eki 2018, 20:53 Paylaşım için teşekkürler
Birşey değil admin...Tam gaz yola devam devam.....
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Helalin var :)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Not:

Company Of Heroes Tales Of Valor oyunu nasıl bir şey diye merak edenlere iki tane duvar kağıtı göstermek isterim.Ve ben bu oyunun neredeyse hastasıyım.... (Bir zamanlar Microsoft Age Of Empires oyunu gibi , bununda hastasıydım)

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Age of Empires benim ilk bilgisayarımda ilk oynadığım oyundur. Harika bir oyundu ve ilk bilgisayarımda Windows98 kuruluydu. Windows 98 Secon Edition CD'sinin içerisinde bazı reklam videoları ve demo oyunlar bulunmaktadır. Bu demo oyunları tesadüfen keşfettim ve bilgisayarım yokken adını duyduğum Age of empiresi oyununu da orada bulunca sevindim. Oyunu kurdum. Demo olduğu için üç senaryo içeriyordu ama yetiyordu. Bu oyun Age of Empires-Rome Expansion sürümü idi. Daha sonra yeni bilgisayarım gelince, tesadüfen elime krekli Age of Empires -II Yüzyıl savaşları oyunu geçti. Bu CD benim için bir hazineydi ve yemeden içmeden kesilmiştim. Muazzam bir oyundu. İnternetim ve de oynayabileceğim başka arkadaşım olmadığından bilgisayara karşı ya da haçlı senaryolarını oynuyordum. Bu gün hala o oyunun etkisindeyimdir ve özlüyorum.

Company of heroes oyununu bir akrabamız için korsan DVDciden almıştık. O kadar oynamama uğraşmama rağmen, hatta oyunu en kolay moda alıp eğitim senaryosunu da oynamama rağmen bir türlü ilk bölümü dahi geçemedim. Neyi anlamadığımı da anlamadım. Oyun grafikler ve gidişat açısından HARİKA! ama arkadaş oynayamadım gitti sorunun ne olduğunu da çözemedim bir türlü...
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Oyun gerçek zamanlı bir strateji oyunu.Yani klasik strateji oyunlarında iki taraf bağımsız hareket eder bunda ise tamamen herşey dinamik yani haritanın bir bölümünde düşmana hücüm ederken diğer bölümünde savunma veya geri çekilmekle uğraşırsın.Yani tamamen gerçek doğal savaş şartlarının birebir kopyası....
Bundan dolayı oyun seni sarmamış olabilir.Zaten beni de cezbeden yanı bu çok düşünmek ve taktik savaşları......Bence bir kez daha dene derim.Ve ben bu oyun da baya bir uzmanlaştım sayılır(mod ,ince ayar filan)
En son TRWE_2012 tarafından 21 Eki 2018, 04:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1
Teşekkür etti: 33 kez

Mesaj gönderen cankusa »

sfc /scannow bu kodu zaman zaman kullanırım