Exif Nedir? Nasıl Görüntülenir?

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3
Mesajlar: 7912
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Exif Nedir? Nasıl Görüntülenir?

Mesaj gönderen trwe »

Exif Nedir? Nasıl Görüntülenir?
------------------------------------------------------------------------------------------------
EXIF Nedir?

Dijital makineyle çekilmiş olan fotoğraf sadece görüntü (imaj) dosyasından ibaret değildir. Fotoğrafınhangi makine, hangi lensle, ne zaman, hangi diyafram ve estantene hızıyla çekildiği gibi daha onlarca değeri bünyesinde barındıran bir dosyayı da bu görüntü dosyasının içinde barındırır. Bu dosyaya “exchangeable image file” değiştirilebilir resim formatı EXIF denilmektedir. EXIF çekilen fotoğrafı okumamızı sağlarken aynı zamanda bize çekime ilişkin ipuçları ve detayları da verebilir.

EXIF Nasıl Görüntülenir?

Windows XP, Windows 7 ve MAC OS’da EXIF bilgilerin bir kısmı gösterilebilmektedir. Hatta bu bilgilerin bazılarını değiştirme imkanınız da bulunmaktadır. Aşağıda Windows 7 görüntüsü verilmiştir.

Resim

İlgili resim dosyasına sağ click yapıp ayrıntılar sekmesinden de bu bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Resim

Benzer şekilde fotoğraf işleme ve görüntüleme yazılımlarında da EXIF değerlerini görmek mümkündür. EXIF öğrenmede diğer yöntemler:

• Exiftool: En detaylı EXIF bilgilerini veren programlardan biridir. Programın kullanımı da çok kolaydır. www.google.com aratarak bununabilir.Programı indirdikten sonra zip dosyası içinden çıkan “exiftool(-k).exe” dosyasını çıkarıp masa üstüne kopyalayın. Programı açmadan EXIF bilgilerini görmek istediğiniz programı bu program üstüne sürükleyip bırakın. DOS penceresinde aşağıdaki benzer EXIF bilgilerini gösteren ekran açılacaktır.

Resim

• IrfanView: IrfanView en popüler ve en kullanışlı fotoğraf görüntüleme programlarından biridir. Programın kullanımı çok kolay olduğu gibi çokta hızlıdır. IrfanView ‘ı google aratarak indirebilirsiniz.

Programı indirdikten sonra EXIF bilgilerini program üzerinden görüntüleyebilmek içinburadan mutlaka plugini yüklemelisiniz. Yüklemeler bittikten sonra EXIF bilgisini görmek istediğiniz fotoğrafı IrfanView ile açınız. Ardından toolbarda bulunan butonuna basınız. Aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır.

Resim

Sol altta bulunan “EXIF bilgisi” butonuna basarak EXIF bilgilerinin bulunduğu aşağıdakine benzer ekrana ulaşabilirsiniz. “Copy Clipboard” diyerek bu bilgileri text olarak kopyalayıp notepad gibi bir editöre yapıştırabilirsiniz.

Resim

EXIF değeri öğrenmek için diğer bir yolda fotoğraf paylaşım siteleri olabilir. Çoğu siteler bu değerlenden bazılarını sizin girmenizi isteseler de örneğin flickr gibi siteler bu bilgileri yüklemiş olduğunuz resimden otomatik olarak alırlar. Flickr‘dan EXIF bilgilerini görebilmek için ilgili resmin üzerinde bulunan “Actions” menüsünde altta bulunan “View Exif info” menüsünden ulaşabilirsiniz.

ResimResim

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: :oops: :) :)
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Cevapla