Sildiğiniz Sayfaları Google Arama Sonuçlarından Kaldırın

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
sevilaycali
Kilobyte2
Kilobyte2

Sildiğiniz Sayfaları Google Arama Sonuçlarından Kaldırın

Mesaj gönderen sevilaycali »

Blogcuların yaptığı en büyük hatalardan biri; eskiden yazdığı bir yazıyı silmektir.Eski bir yazıyı silmek için pek çok neden olabilir.Örneğin o yazıda yazdıklarınızdan farklı düşünmeye başlamışsınızdır ya da eskiden tanıttınığınız bir site veya araç artık kullanılmamaktır.Örnekler çoğaltılablir anca sebep ne olursa olsun eskiden yayınladığınız yazıları kesinlikle silmemelisiniz.Neden mi?

Google, arama sonuçlarında doğru netice vermek için çaba sarfediyor.Örneğin “blog nedir” başlıklı yazınızı sildiğinizi düşünelim.Google’da Blog nedir diye bir arama yapıldığında ve sonuçlarda sizin yazınız görüntülenip ona tıklandığında 404 dediğimiz hata safası ile karşılaşırlarsa bu durum Google tarafından hiç hoş karşılanmayacak ve blogunuza şüphe ile yaklaşılarak arma sonuçlarındaki sıranıza olumsuz etki edecektir.

Yazıyı Silmek Yerine Değiştirin

Eski yazınızda yazdığınız konu hakknda fikirleriniz değiştiyse bu yazıyı silmek yerine düzenleyerek güncel fkirlerinizi yazmak daha doğrudur.Tabi her zaman düzeltmek yetmeyebilir.Bazen yazıyı tamamen silmek zorunda kalabilirsiniz.Google bunu düşünerek bir çözüm sunmuş durumda.

Silinen Bir Yazıyı Google’dan Kaldırmak

Yuklarıda da yazdığım gibi eski bir yazınızı mecburen sildiyseniz veya daha önceden sildiğiniz başka yazılarınız varsa bunları Google’a bildirmek ve indeksleri silmek sizin elinizde.Hemen bir örnekle nasıl yapacağınızı anlatayım:

1.Adım: Öncelikle Google Web Yöneticisi Merkezi’ne giderek oturum açın.Web Yöneticisi Araçları menüsünden Site yapılandırma > Tarayıcı erişimi aracını açarak URL kaldırmaları sekmesine gelin.Burada Yeni bir kaldırma isteği oluştur butonuna basarak açılan kutuya kaldırmak istediğiniz sayfanın adresini yazın.

Google Web Yöneticisi Merkezi URL Kaldırma

2.Adım: Açılan sayfada nasıl bir işlem yapmak itediğinize dair bilgi sorulacak.Burada Sayfayı arama sonuçlarından ve önbellekten kaldır dedikten sonra İstek gönder butonuna basın.

Google Web Yöneticisi Merkezi URL Kaldırma

Yapacaklarınız bu kadar.URL kaldırma isteğiniz işleme alındı.Bundan sonra URL’nin kaldırılmasını bekleyeceksiniz.Ara sıra kontrol edip son durumu görebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4607 kez

Re: Sildiğiniz Sayfaları Google Arama Sonuçlarından Kaldırın

Mesaj gönderen velociraptor »

şu an sordum.net ten 2500 adet başlık sildim google sayfayı bile indexlemek için 3 gün bekliyor şu googleye gıcık oluyorum desem yeridir , hayatımda gördüğüm en geri zekalı arama motoru , adam benim başlığımı çalıyor google onu ödülendirip ön sıralara çıkartıyor , oysa karşılaştığı aynı içeriğin yayım tarihine baksa hangisinin önce yayımlandığını görecek ama bukadar basit bir şeyi dahi beceremiyor , Kurallar nekadar aptalca da olsa güçlü tarafından konulduğundan sorgusuz uygulanıyor ben mantığıma uymadığı için uygulamıyorum ve sitem yağmalanıp google tarafından cezalandırılıyor . normal kavramı birdaha sorgulanmalı