Bilgisayarın Gücünü Koruyun!!!

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Bilgisayarın Gücünü Koruyun!!!

Mesaj gönderen Kripteks® »

1- Isık ve kontrast ayarı

Bir çok bilgisayar kullanıcısı aslında ısık ve kontrast ile sorun yasamaz. Belki de yasadıgının farkına varmaz. Yüksek seviyedeki ısık, hem daha fazla elektrik tüketir hem de saglıga zararlı- dır. Isık ve kontrast ayarını en iyi seviyeye getirmelisiniz.

2- Monitörlerinizi uygun zamanda kapatın

Monitörlerin çogu CRT (Cathode Ray Tube – Katot Isınlı Tüp) türü monitörlerdir ve bu tür monitörler çok daha fazla güç harcarlar. Eger bilgisayarınızı uzun süre kullanmayacaksanız, monitörünüzün bosuna açık kalmasına gerek yoktur. Windows isletim sistemi, bu önlemi dilerseniz sizin için alabilir. su adımları denemelisiniz; Denetim Masası/Güç Seçenekleri penceresini açıp Güç Düzenleri menüsünde bulunan Ev/Ofis Masası seçenegini isaretleyip Monitörü Kapat baslıgının hemen yanına size uygun olan bir süre, örnegin 10 dk seçip Uygula butonuna basın.

3- Sabit disklerinizi kapatın

Siz isletim sistemini kullanırken ya da bir uygulamayı çalıstırdıgınızda sabit diskinizdeki veriler her zaman için okunurlar. Ve bu okuma isleminin gerçeklesmesi için sabit diskin çalısması gerekir. Diskler döndügü sürece de güç tüketimi devam eder. Ancak uzun süreli olarak bilgisayarınızın basından ayrıldıgınız zaman sabit disklerin çalısmasına gerek yoktur. Bu islemi de otomatik hale getirebilirsiniz. Denetim Masası/Güç Seçenekleri penceresini açıp Güç Düzenleri menüsünde bulunan Sabit Diskleri Kapat baslıgının hemen yanına size uygun olan bir süre, örnegin 20 dk seçip Uygula butonuna basın.

4- Çevrebirimleri kapatın

Tarayıcılar, hoparlörler, yazıcılar gibi çevre birimleri, açık oldugu sürece elektrik kaynagını ciddi anlamda kullanırlar. Bir çok kullanıcı ise bu araçların açık kaldıgının farkına bile varmaz. Bilgisayar kapandıgında her seyin de kapandıgını zanneder. Oysa durum öyle degildir. Bu konuda biraz cimri davranmanız size çok sey kazandırabilir.

5- Bilgisayarınızı askıya alın

Bilgisayarınızı geçici olarak kapatabileceginizi biliyor musunuz? Yani siz, uygulamalar üzerinde çalısırken bilgisayarınızı kapatıyorsunuz ve sonra tekrar açtıgınızda bilgisayarınız tüm uygulamalar çalısırkenki hali ile yeniden karsınızda. Bunu Askıya Al seçenegi hallediyor. Bu seçenegi aktif hale getirmek için su adımları izleyin; Denetim Masası/Güç Seçenekleri penceresini açın ve Gelismis sekmesinde bulunan Bilgisayarımın güç dügmesine bastıgımda baslıgının altındaki seçenekler arasından Askıya Al seçenegini isaretleyin ve Uygula butonuna tıklayın. Artık kasanı n önünde bulunan güç dügmesine bastıgınızda bilgisayarınız uyku moduna geçecektir. Tekrar bastıgınızda ise aynı sekilde uyanacaktır.

6- Gerektiginde beklemeye alın

Bilgisayarınızı beklemeye aldıgınızda isletim sisteminiz tüm donanımları düsük güç konumuna getirir. Bu uygulamayı daha çok, bilgisayarınızın basından kısa süreli ayrılmalarınızda kullanabilirsiniz. Burada hatırlatmamız gereken bir nokta ise, bilgisayarınız bu esnada bir elektrik kesintisine maruz kaldıgında kaydedilmemis verileriniz kaybolabilir. O nedenle beklemeye almadan önce verilerinizi kaydetmekte fayda var. Bu özelligi kullanmak için Baslat/Bilgisayarı Kapat seçenegini tıklayın. Karsınıza gelen pencereden de Beklemede ikonuna tıklayın.

7- UPS kullanın

Özellikle ülkemizdeki elektrik kesilmelerinin sıklıgı göz önüne alındıgında bir UPS kullanmak kesinlikle iyi bir fikirdir. UPS sahibi iseniz o zaman Denetim Masası/Güç Seçenekleri penceresindeki Kesintisiz Güç Kaynagı sekmesinde ilgili ayarları kullanabilirsiniz. Bu ayarları kullanmadan önce güç kaynagınızın dogru olarak yapılandırıldıgından emin olmalısınız.

8- Dizüstü bataryaları

Dizüstü bilgisayarınızı tam olarak sarj etmelisiniz. Yarım sarj ettiginiz durumları tekrar ettikçe bataryanızın ömrünü zayıflattıgınızı hatırlatmak isteriz. Uzun süreli kullanımlarda mümkünse yanınızda yedek batarya bulundurmayı ihmal etmeyin. Dizüstü bilgisayarları da uyku moduna kolayca geçirebilirsiniz. Böylece bataryanızı daha uzun süre kullanabilme imkânına kavusursunuz.

9- USB aygıtlar

Bilgisayarınızla beraber kullandıgınız USB aygıtlar, türlerinde göre degisik miktarlarda güç harcarlar. USB kahve ısıtacagı bile oldugunu düsünürsek, ne demek istedigimiz daha net anlasılır. O nedenle bu aygıtları kullanmadıgınız zaman dogru adımlarla devre dısı bırakmalısınız.

10- Dizüstü güç semaları

Dizüstü bilgisayarlar, bataryalarını en iyi sekilde kullanmak için beraberinde yazılımlarla gelirler. Bu yazılımlar, kullanıcıya açıklayıcı bilgiler esliginde bazı sonuçları gösterir. Kullanıcı da bu yazılımlar yardımıyla gerekli düzenlemeleri yaparak, sınırlı olan gücü, en iyi sekilde kullanmak için elinden geleni yapmıs olur.

Windows’ta Güç Yönetimi

Windows XP’nin size güç seçenekleri ile ilgili degisik seçenekler sundugunu biliyor muydunuz? Tüm bu seçenekler, “Denetim Masası” içerisinde bulunan “Güç Seçenekleri” bölümünde saklı.

Bu seçenekleri kullanarak bilgisayarınızda bulunan donanımların güç tüketimlerini (monitör, sabit disk, vb.) kullanılmadıkları zaman minimuma indirebilirsiniz. Söz konusu seçenekler ACPI (Advanced Configuration and Power Interface – Gelismis Güç Seçenekleri) destekleyen bilgisayarlarda çalısmaktadır. Günümüzde hemen hemen bütün bilgisayarlar bu destegi vermektedir.
Stinq is offline Stinq'e Oy Ver Kurallara Aykırı Mesajı Bildir sendpm.gif

Alıntıdır

Saygılarımla