.B6I - .B6T Dosyasını ISO'ya Çevirmek - Çözüldü Ultra ISO kullanın

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte2
Terabyte2

.B6I - .B6T Dosyasını ISO'ya Çevirmek - Çözüldü Ultra ISO kullanın

Mesaj gönderen shampuan »

-Ultra ISO yazılımına bu kalıp türünü gösterin.
-Kalıp açılınca dosyaların tümünü seçin
-Yeni oluşturduğunuz bir klasöre sürükle-bırak yapın.
-Bu içeriği şimdi, istediğiniz herhangi bir programla tekrar ISO kalıbına dönüştürebilirsiniz.

* * *
Ya da şöyle de olabilir: Bana Age of Empires II Orjinal İSO lazım...

Arşiv org'dan AeOII kalıbı aradım, ama yüklemelerin hemen hepsi aynı uzantıda yüklemiş (başlıkta). Bir de yetmemiş, torren ile indirme vermişler. Qbittorrent ile indirmesi için zaman kaybettim zaten. İndirdikten sonra çaresine bakarım dedim, indirme bitti, bu defa da bu özel uzantıdaki kalıpları Blindwrite diye bir programın açabildiğini öğrendim. Demosunu indirdim, kalıp dönüştürme özelliği yok programın. Ya CD kopyalayacaksın, ya CD'den bilgisayara alacaksın, ya da bilgisayardaki kalıbı CD'ye yazdıracaksın. Ben üçünü de istemiyorum. Elimdeki bu saçma uzantıyı bir an önce İSO yapasım var.

Bu nedenle fikrinize başvurmak istedim.

Şayet daemontoolz veya buna benzer yazılımlarla kolay yapılıyorsa yönlendirmenizi rica edicem. Yok uğraşılmaz onla derseniz, ellenmemiş temiz ISO'ya ihtiyacım var.

Yardımcı olabilir misiniz?
En son shampuan tarafından 04 May 2021, 07:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
feuer
Megabyte3
Megabyte3

Re: .B6I - B6T Dosyasını ISO'ya Çevirmek

Mesaj gönderen feuer »

Ben AnyBurn kullanıyorum bu işler için ama bahsettiğin uzantıdan haberim yok.
İstersen oyun için başka çözümler bakalım.
Belki GOG yayınlamıştır. DRMsiz kur oyna şeklinde?

EDIT

gog a baktım yok
arşiv org a bakarsan sanırım bu koleksiyonda iso ve drm yok; Age Of Empires Full Collection
bir tanede cue bin şeklinde var
senin indirdiğin formatta bi6 2 tane var.
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte2
Terabyte2

Teşekkür ederim. Ben de bulamadım zaten. Elimdeki kaldı öyle. Ben de gittim CD arşivimin içinde tozlu tozlu eski CDleri çıkarıp oradan kurdum.
Elimde bunlardan birkaç tane HD versiyon da var. HD versiyon eski XP'li bilgisayarda portable olarak açılmadı. Bir de codex diye bir ilacı var onun. Doğru ilaca denk gelmezsen iki de bir masaüstüne atıyor oyun kayboluyor. Ne yapacağımı şaşırdım.

Hepsini içeren full collection varsa bintoİso var bende onunla dönüştürürüm sıkıntı yok. Link atar mısın kod içinde.
Kullanıcı avatarı
feuer
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen feuer »

feuer yazdı: 23 Nis 2021, 20:03 arşiv org a bakarsan sanırım bu koleksiyonda iso ve drm yok; Age Of Empires Full Collection
özele atam sıkıntı olmasın.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte2
Terabyte2

Tamam sağol yakaladım ben de. :arrow:
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte2
Terabyte2

Merhaba arkadaşlar daha yeni deneme şansım oldu.

.B6I ve .B6T uzantılı dosyalar Ultra ISO ile açılabiliyor. İçindeki dosyalar da hepsini seç, sürükle-bırak yöntemiyle bir klasöre alınabiliyor. Elimdeki versiyon bu uzantıyı İSO'ya çevirdi aslında; ancak çevirirken "eğer bunu dönüştürürsen 'medya' özelliğini kaybedecek emin misin?" dedi, he dedim. Dönüştürdü. Ancak içi açılamayan bozuk bir dosyaya dönüştü. Ne 7ziple açılabiliyor ne de sisteme bağlanabiliyor.

Ben de klasöre çıkarıp daha sonra BurnAware Free ile güzelce tekrar ISO yaptım. WinCDEMU ile gayet güzel sisteme bağlanabiliyor.

Bu kadar neden uğraşıyorum derseniz, orjinal CD edinme merakı. Ayrıca "noCD kraker" şeklindeki ilaçlar kullanıldığında bu oyunun fon müzikleri çalmıyor. Bu ilacı kullanmaksızın CD'sini takıp oynarsanız daha iyi oluyor.

Konu çözülmüştür, Ultra ISO gibi ücretli üçüncü parti yazılımlar sounu çözüyor. Belki Nero da çözüyordur, denemedim.

Yardımlarınız için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
feuer
Megabyte3
Megabyte3

Re: .B6I - .B6T Dosyasını ISO'ya Çevirmek - Çözüldü Ultra ISO kullanın

Mesaj gönderen feuer »

Oyunlar için portlar var aslında müzikleri flac yada ogg formatında okuyor, cd müziği çalan oyunlar genelde 90ların 2ci yarısına ait.
Günümüz sistemlerde problemsiz açmak, geniş ekranda sorunsuz oynamak, artık cdrom olmadığı için makinalarda cd müzikleri ve cd den oynayan videoları oynatmak için.

Quake 2 için yamagi quake var mesela, Quake 1 için glquake music klasörüne ogg formatında müziği koyduğunda aynı müzkleri çalıyor.
Blood için official yayınlanan fresh supply gibi. Tomb Raider ilk 3 oyunu için portlar var yine cd müziği çalan.

"Oyun Adı" source ports diye aratırsanız google da, popüler oyunlar için oluyor bu tarz portlar.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen esatiz »

Teşekkürler bilmiyordum arkadaşlar
Unutmayalım ki: Tüm bilgisayarlar aynı hızda bekler!
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte2
Terabyte2

Ben de bilmiyordum.
Age of Empires'in birkaç tip oyunu var aslında bende. HD versiyonlarda CD-MD takmana gerek yok. Steam üzerinden satın alıp oynuyorsun. Bazı geliştirmeler yapılmış ama yine de benim kafa eskiye gidiyo. Dediğim gibi oyunun orjinal eski halinde oyun CD'sini takarak oynarsan fon müzikleri eşliğine oynatıyor. Takmazsan oyunu oynayamıyorsun bile. Bunun için nocd ilacı yaptılar ama o da CD'yi taksan bile müzikleri çalmaz. Source ports olayına bir bakayım teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte2
Terabyte2

Son bir bilgi ekleyeyim.

Windows XP ortamında, yukarıda bahsettiğim şekilde hazırladığım iso işe yaramadı. WinCDEMU ile iso'yu sisteme bağlayarak kurmayı başardım. Ancak, kurulum bittikten sonra oyun, "CD'yi takınız" diye uyarı veriyor. Yemedi yani. Demek ki CD kopya korumalı. Dolayısıyla orjinalinden yukarıdaki yöntemle aldığım içerik işe yaramıyor.

Eski CD'lerde (windows98 ve öncesi) kopya koruması çok yaygın değildi. Çünkü CD kopyalayabilen CD-RW cihazları piyasada bulunmuyor ya da az bulunuyordu. Dolayısıyla bir ürünün CD'sini elinde bulundurmak, ondan faydalanmak için yeterliydi. Ancak CD-RW cihazlarının yaygınlaşmasına paralel olarak üreticiler, CD'lere yazılım koruması kodu eklemeye başladılar. Bu da yetmedi, lisans anahtarı uygulaması; yetmedi, lisans anahtarı uygulasanız da online olarak ürünü kaydettirme (register etme, aktivasyon) yaygınlaştı.

Yukarıdaki işlemin başarısız olmasından anlıyorum ki, Age of Empires II oyunu çıktığında, CD'si kopya korumalı olarak gelmiş. Bu yıllardan itibaren de daha fazla önlem alınmış. Office '97 yazılımında herhangi bir kopya koruması, lisans anahtarı vb yok; çünkü dediğim gibi, o yıllarda kimse CD kopyalayamadığı için, elinde disk varsa o disk orjinaldir. Takip eden yıllarda ise windows XP ile beraber lisans anahtarına ilave olarak online aktivasyon zorunluluğu getirilmiştir. Elinizdeki ilaçlı windowsXP'lerde bu aşama ile karşılaşmazsınız (önceden kırılmış). Fakat orjinal kurulum CD'lerinden yaptığınız kurulumlarda lisans anahtarı girmeden kurulumu tamamlayamaz, internetsiz aktive edemezsiniz. Yine de orjinal CD'sinden XP kurduğunuz zaman, böcek ilacı ;) kullanarak online lisans yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Böcek ilacı, orjinal olmayan isolarda işe yaradığı gibi, internet bağlantısı olmayanlar için orjinal isolarda da işe yaramaktadır.

Budur.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

shampuan yazdı: 07 May 2021, 09:37 Ancak, kurulum bittikten sonra oyun, "CD'yi takınız" diye uyarı veriyor. Yemedi yani.
Aşağıdaki işine yararmı ?
https://www.sordum.net/21793/3-cd-lik-b ... e-kuralim/
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte2
Terabyte2

Sağol abi. Dikkatli okumamışsın. Hoş ben de bir yazmaya başladım mı adamı sıyırtıyorum. WinCDEmu ile kalıp bağlama yöntemi kullanıyorum zaten, yazıdakinin aynısı. Ancak benim dosya .B6I ve B6T uzantılı olunca, isoya çevirememiştim. Ancak içeriği çekmek de bir alternatifti ve ben de ultra iso ile açabildim, içeriği klasöre çekip tekrar isoya dönüştürebildim. Ancak CD kopya korumalı olduğundan içeriği elle kopyalamak işe yaramadı. Oyun kabul etmiyor.

@feuer BİN uzantılı olanı da paylaştı sıkıntı yok. Bu ay interneti aşırı fazla kullandığım için onu indiremedim. Paketim yenilensin, BIN olanı da indirip denerim. Bende bir tür takıntı bu, fazla oynanmamış, remake olmayan isoları elimde tutmak istiyorum. Hatırlarsan geçenlerde de Office XP'ye takmıştım. Ama krakeri yok namussuzun.
Kullanıcı avatarı
feuer
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen feuer »

Aslında uyguladığın yöntem ile cda formatındaki ses dosyaları yeni yaptıpın iso da yer almaz bunu belirteyim öncelikle.
Dos oyunları için (oyun içinde ses cdsi çalan. bin cue formatlı imajlar gerekiyor. Oradan deneyimlemiştim bu durumu.

"Windows oyunları" için ise ".bin .cue" imajlar, windows programsız mount etmediği için kullanışlı olmuyor.

dxwnd denen bir yazılım var Hugo oyunları bölümünde paylaşmıştım. O yazılım ekran çözünürülüğü sıkıntı yapan windows oyunları için kullanılıyor.
Programın içinde bu cd dvd imajlarını fake olarak oyun başlayınca mount eden çıkınca unmount eden bir bölümde var, ancak gerek olmadı hiç kullanmadım.

OfficeXP hatırladığım kadarıyla anahtar girince çalışıyordu. Halen anahtar bulmuş değilsin herhalde?
Basit bir program olsa anahtar bulamasan da o anahtar sorma olayını hex editörü ile bypass edebilirsin. Ama office te işler biraz daha farklı yüryor olabilir.

Eski oyunları yeni sistemlerde oynamak ile ilgili bir web sitesi var, sorulara dönmüyorlar ben birşeyler sormuştum uzun süre yanıt alamayınca mesajlarımın içeriğini silmiştim. vogons.org bir bak sitersen bu age of empires ile ilgili ya da ses cdsi olan oyunları windows ta oynatmak ile ilgili bir içerik olabilir. Age of Empires popüler oyunlardandı. İllaki bir yerlerde yöntemler vardır.

https://www.vogons.org/viewtopic.php?t=74095

"The game originally plays from CD, requiring an audio cable. You will probably want to make an ISO and mount it, and if it gives you trouble still, set the virtual drive as d:\"

C&C oyunlarını bilirsin, bunlar için çok sayıda fan sitesi, patch vs. var. Windows 10 da rahat rahat oynayabiliyorsun bu oyunları.

Birde tabii ki senin yöntemin, beğenindir, bunu sorgulamıyorum ama basılı cd dvd tutmak (imaj demiyorum) yer kaplaması ve terk edilen bir yöntem olduğundan pek tercih edilmiyor.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

shampuan yazdı: 07 May 2021, 11:50 Sağol abi. Dikkatli okumamışsın.
Aynen , olay farklıymış
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free