Kutu Tasarlama Konusunda Süper Bir Site

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Kutu Tasarlama Konusunda Süper Bir Site

Mesaj gönderen shampuan » 02 Mar 2019, 23:47

Kendi tasarladığım şarjlı el fenerleri için çukur aynaya(reflektör) ihtiyacım vardı. Fakat bu çukur aynanın nasıl hesaplanıp kesileceğini bilmiyordum. İnternette inatla sürdürdüğüm araştırmalarım sonucunda güzel bir site buldum.

https://www.templatemaker.nl/

Bu site, istediğiniz ölçüleri girerek birden çok tip karton kutu, hediye kutusu, 3D nesnenin çizimini oluşturmanızı sağlıyor ve PDF olarak size veriyor. Yapıştırma bölgesi payını dahi çiziyor. Ücretsiz. Size de sunayım istedim muhakkak işe yarayacaktır.

Nasıl kullanılır:
-Bir kutu beğeniyorsunuz.
-O kutuyu ilgilendiren hesaplayıcıya uygun değerleri girin.
-Hesaplama otomatik gerçekleşecek.
-Daha sonra pdf çıktısını isteyin.
-Kağıda basıp kenarlarından kesin ve yapıştırın.
Bu kadar...

Bu arada kendi işime yarayacak sayfası da burası:
https://www.templatemaker.nl/index.php? ... es&lang=en

Burada benim bir sıkıntım var; ben bunu excel ile yapmak istiyorum ama formülü nasıl uygulayacağımı bilemedim. Aslında Tarkan abi bunun nasıl yaptırılacağını biliyordur keşke bir el atsa... Sayıları girip formülle hesaplatıp aynen sitedeki gibi grafiğini çizdirsek öyle yapılabiliyormu acaba. Ya da bir program yazılsa mesela?... İnternet yokken de faydalanmak istiyorum ondan şeyettim.

Umarım faydalı olur, güzel kullanımlar...
En son shampuan tarafından 03 Mar 2019, 19:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte1
Megabyte1

Re: Süper Bir Kutu Tasatlama Sitesi

Mesaj gönderen trasmus » 03 Mar 2019, 00:04

Cad programları offline olarak işini görür.

* Makalede birkaç yazım hatası var, örneğin başlık.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Re: Süper Bir Kutu Tasarlama Sitesi

Mesaj gönderen velociraptor » 03 Mar 2019, 01:40

Eline sağlık
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Re: Süper Bir Kutu Tasarlama Sitesi

Mesaj gönderen shampuan » 03 Mar 2019, 19:45

trasmus yazdı:
03 Mar 2019, 00:04
Cad programları offline olarak işini görür.

* Makalede birkaç yazım hatası var, örneğin başlık.
CAD programı kullanmayı hiç bilmiyorum. Bu tip kesim tasarımları yapan yazılım varsa çok makbule geçer. Ben ne adla arayacağımı bilmiyorum. Sadece bu iş için özelleştirilmiş CAD yazılımı gerekli.
Uyarınız için teşekkürler. Dün gece alelacele yazıldı. Okuyucuya saygıyı bir an için unutmuşum. Düzelttim. Kusura bakmayın.

Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte1
Megabyte1

Re: Kutu Tasarlama Konusunda Süper Bir Site

Mesaj gönderen trasmus » 04 Mar 2019, 16:48

Cad yazılımlarını alanım olmadığı için kullanmadım. Tasarım ve test için cad yazılımı kullanırsan prototip üretmeden nasıl birşey çıkacağını önceden hesaplayıp görebilirsin.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Re: Kutu Tasarlama Konusunda Süper Bir Site

Mesaj gönderen shampuan » 04 Mar 2019, 17:27

:( :o :? 8) :x :P :wink: :cry: :oops: :roll:

Şimdi ben hiçbirşey anlamadım.
CAD yazılımları belli bir örneklem uzayı dahilinde nesneleri şekillendirebileceğimiz, hatta canlandırabileceğimiz yazılımlar. Bu yazılımlarla istediğimiz herhangi bir şeyin tasarımını yapıp, ortaya ürün olarak çıkarmadan evvel görmemizi, gerçek zamanlı olarak izleyip bir hata varsa düzeltmemizi sağlıyorlar...
Doğru mu?

İlk iletimde faydalı site linki atıp, bu sitedeki olayı excell gibi birşeyle yapabiliyor muyuz diye sormuştum.

Gelen birinci yanıt:
"Cad programları offline olarak işini görür."

İkinci yanıt:
"Cad yazılımlarını alanım olmadığı için kullanmadım. Tasarım ve test için cad yazılımı kullanırsan prototip üretmeden nasıl birşey çıkacağını önceden hesaplayıp görebilirsin."

???
Burada anlatılmak istenen nedir? CAD ile o tip tasarımlar ve hesaplamalar yapılabildiğini zaten hepimiz biliyoruz. Mesajıma bildirim gelince, ben de uygun program önerecek diye sevinerek bakıyorum, fakat CAD yazılımları ile nesne tasarlanacağını öğreniyorum... Bende mi bir sorun var, söylediğim şey anlaşılmadı mı?

Dur dur başa dönelim...

Arkadaşlar,
Yukarıdaki sitenin yaptığı işi yapabilen, CAD yazılımı bilmeyenlerin dahi kullanabileceği bir yazılım var mı? Ya da biriniz excell ile yapılabiliyorsa yapmama yardım edebilir mi? Formüller verdiğim sitede mevcuttur.