Vista'nın ilk açığını Ruslar Buldu

Xp nin takipçisi bu işletim sistemi hakkında bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1166
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

Vista'nın ilk açığını Ruslar Buldu

Mesaj gönderen ultrailker » 26 Ara 2006, 01:46

Resim

ABD'de kurumsal firmalara satısına 30 Kasım'da baslanan Windows Vista'da, kullanıcı tarafından gelen ilk açık uyarısı bir Rus hacker sitesi tarafından yapıldı. Açıgı yayınlayan Rus sitesi ile birlikte güvenlik firmaları da açıgın tehlikeli boyutta olabilecegini belirtiyor. Vista ile birlikte, Windows'un önceki isletim sistemi sürümlerinde de bulunan açık, Windows 2000 SP4, Windows XP SP1 ve SP2, Windows Server 2003 SP1'de de tehlike yarıyor.

Açıgın, MessageBox fonksiyonundan kaynaklanıp, bellegin isleyisini bozma etkisi bulunuyor. Açıktan faydalanmak için, saldırıya geçilecek sistemde, izinle giris yapmıs kullanıcı haklarına sahip olmak gerekiyor. Bu gereklilik, açıgın herkes tarafından kolayca kullanılmasının önüne geçiyor.

Açık her ne kadar, güvenlik firması Secunia tarafından "az kritik" kategorisinde degerlendirilse de, açıgı bulan Rus arastırmacıya göre risk seviyesi bundan daha yukarıda.

Microsoft yetkilileri, açıgı kabul etmekle beraber yine de Windows Vista'yı an itibari ile kendi isletim sistemleri içerisindeki en güvenilir isletim sistemi olarak belirtiyorlar.Cevapla