Microsoft,Vista ile Kopyacinin internet Baglantisini Kesecek

Xp nin takipçisi bu işletim sistemi hakkında bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
PeeRLeeSS
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 946
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:12
Konum: Osmaniye
İletişim:

Microsoft,Vista ile Kopyacinin internet Baglantisini Kesecek

Mesaj gönderen PeeRLeeSS »

:Microsoft, Vista İle Kopyacının İnternet Bağlantısını Kesecek
Microsoft, bugüne kadar en büyük yatırımı yaptığı proje olarak gösterilen yeni işletim sistemi Vista'da kopya kullanımı engellemeye kararlı. Vista'nın kopyasını bilgisayarına yükleyenler, 30 günün sonunda internete bağlanamayacaklar. Vista, internette girilen sitelerin güvenli olup olmadığını kullanıcısına bildirecek.

Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft, Windows XP'den sonra çıkartacağı yeni işletim sistemi Vista'da bilgisayar korsanlarının internet bağlantısını kesecek. Microsoft, Vista'yı Antalya'da düzenlediği 'İş Ortakları Toplantısı ile tanıttı. Microsoft'un tarihindeki en büyük yatırım olarak gösterilen Vista'da telif hakları ve kopya koruma konusunda yeni önlemler de bulunuyor. Bilgisayarına kopya Vista yükleyenler 30 gün içinde işletim sistemlerini aktive etmezlerse sonunda internet bağlantıları kesilecek.

Yeni Özellikler Ne: Microsoft Vista, 'Microsoft'un Windows 95'ten sonraki en büyük lansmanı' olarak gösteriliyor. Microsoft'un, 'akıllı iş deneyimi' olarak tanımladığı Vista'da pek çok yeni özellik bulunuyor. 'Aero' adı verilen yeni arayüzde her menüde arama yapılabilmesi için bir kutucuk yer alıyor. Vista'da getirilen önemli özelliklerden biri de, artık silinen dökümanların kurtarılabilmesi. Herhangi bir dökümanın içi boşaltıldıktan sonra, o döküman boş olarak kaydedilse bile Vista'da dökümanın ilk haline dönme imkanı bulunuyor.

Ortak Çalışma: Vista'nın önemli özelliklerinden biri de aynı dökümanlar üzerinde birden fazla kullanıcının çalışmasına izin vermesi. Meeting Space adı verilen özellik ile bir bilgisayar ağı ortamında 10 kişiye kadar kullanıcı aynı döküman üzerinde çalışabiliyor.

Bağımsız Doküman: Bilgisayarınıza yüklediğiniz ve formatının ne olduğunu bilmediğiniz bir dökümanı kullanmak artık Vista ile mümkün olacak. Çünkü Vista, her türlü dökümanı 'e-döküman' haline getiriyor. Bu sayede artık örneğin herhangi bir dosyayı açmak için bilgisayarınızda o dosyanın yaratıldığı programın yüklü olması gerekmiyor.

Güvenlik Özellikleri: Vista ile birlikte önemli güvenlik özellikleri de geliyor. Vista'da bulunan İnternet Explorer 7, internette sörf yaparken girilen sitelerin güvenli olup olmadığını anlıyor ve size renklerle uyarıda bulunuyor. Eğer girilen site güvenli ise, adres çubuğu yeşil, güvenli değil ise kırmızı rengi alıyor.

Neler Gerekiyor: Windows Vista'nın standart versiyonunun kullanabilmek için bilgisayarların en az 800 MHz hızında bir işlemciye, 512 MB büyüklüğünde bir hafızaya de DirectX 9.0 uyumlu bir grafik kartına ihtiyacı bulunuyor. Eğer Vista'nın Premium sürümünü kullanacaksanız bilgisayarınızın işlemci hızının en az 1 GHz, hafızasının ise 1 GB olması şart. Premium için ayrıca, 40 GB büyüklüğünde boş sabit disk alanı, DVD-ROM sürücüsü, 128 MB hafızalı bir ekran kartı ve internet erişimi de gerekiyor.

Dünyanın en büyük yazılım firması Microsoft, Office 2007'nin tanıtımı için Türkiye'de düzenlediği toplantıda magazinci oldu. 500 kadar bayi ve gazetecinin katıldığı Antalya'daki toplantıda, Microsoft Türkiye çalışanlarının oynadığı 'OfficeRazzi' adlı kısa filmde TV'lerdeki magazin programları canlandırıldı. Filmde, magazin dünyasının popüler isimlerine göndermeler yer aldı. OfficeRazzi'de İbrahim Tatlıses, 'Urfa'da Office vardı da biz mi kullanmadık. Asena bana 5 dakika gösterdi öğrendim' derken, Pınar Altuğ da Office 2007'nin Sharepoint özelliği ile internet üzerinden üniversiteli delikanlılarla chat yapıyor. Sosyete playboyları da, ellerinde laptoplarla gittikleri barlarda, Excel tabloları ile sosyetenin gözde kadınları ile ilgili bilgileri analiz ediyorlar ve 'pişti' olmuyorlar. Microsoft'un skecinde, Hülya Avşar ve Kaya Çilingiroğlu'na da gönderme yapılıyor. Skeçte, Çilingiroğlu, "Hülya Avşar'ın ne iş yaptığı bilinmeyen eski eşi" olarak tanımlanıyor.

Microsoft, bu yıl dünyanın en büyük üçüncü bilgi teknolojileri fuarı haline gelen ve bugün kapılarını açacak olan CeBIT Bilişim Eurasia'ya ilk kez katılmama kararı aldı. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, bu kararın gerekçesini şöyle açıkladı: "1.000 kadar iş ortağımıza CeBIT Bilişim Eurasia ile ilgili anket formu gönderdik. Ve onlara bu fuarda yer almamızın kendilerine katkısı olup olmadığını sorduk. 80 kadar yanıt geldi. Ve bunların 40'ı 'katkısı var' derken, 40'ı da 'katkısı yok' yanıtı verdi. Biz de bunun üzerine bu yıl CeBIT'e katılmama kararı verdik."
Dert Çekmeye mi Geldik Biz Bu Dünyaya...
Cevapla