Vistadan Xp ye kopyalamada Intel I/OAT handikapi

Xp nin takipçisi bu işletim sistemi hakkında bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4673 kez

Vistadan Xp ye kopyalamada Intel I/OAT handikapi

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Bilindigi üzere vista oldukca sorunlu sekilde cikmisti bu sorunlardan biri dosya kopyalamanin yavasligi idi Sp1 ile bunu cözdüklerini söyleyen microsoft (cözdükleri tartisilir , cünkü bana göre sorun halen devam ediyor) simdide yeni bir hata aciklamasinda bulundu ;
Windows Server 2008 , veya vista yüklü bir Pc den (Bios tan Intel I/OAT enable edilmis) , Xp veya server 2003 yüklü bir sisteme dosya kopyalamasi yapilacaksa dikkate deger bir performans düsüklügü yasaniliyor , bunu söyle bir senarya ile daha net izah edebiliriz :
Bir bilgisayarimiz ve isletim sistemimiz Vista veya Windows Server 2008 , vede bu Pc mizde Intel I/OAT enable vaziyette , biz bu Pc mizden Windows XP yada Windows Server 2003 yüklü Pc ye dosya kopyalamasi yapacagiz , iste bu durumda bu kopyalama islemi yavaslamaktadir , oysaki Intel I/O Acceleration Technology disable olmus olsa bu yavaslik olmayacakti , oysaki Intel I/O Acceleration Technology kopyalamayi hizlandirmak icin cikartilmisti :) , bu srundan muzdarip olanlar Microsoft ile temasa gecip cikartilan özel hotfix i kullanabilirler , Intel I/OAT in calisabilmesi icin hem isletim sisteminde hemde Bios ta enable olmasi gerekiyor oysaki Intel I/OAT default olarak disable vaziyette geliyor

Yorumum: hergecen gün bir hatasi cikan Vista , hem üreticisi Microsofta hemde kulanicilarina izdirap vermeye devam ediyor
ceviri: velociraptor
kaynak:
http://news.softpedia.com/news/Vista-to ... 5831.shtml