Vista’da Başlat Menüsü/Power Button/Shut Down Eklemek

Xp nin takipçisi bu işletim sistemi hakkında bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
dnzbzkn
Megabyte2
Megabyte2
İletişim:

Vista’da Başlat Menüsü/Power Button/Shut Down Eklemek

Mesaj gönderen dnzbzkn » 01 Oca 2009, 16:54

Windows Vista‘yu kurduğumuzda Start Menu de bulunan Power Buttonun görevi bilgisayarı uyku moduna almak oluyor. Kullanıcılar bilgisayarlarını kapatmak için Alt+F4 kombinasyonunu ya da Start Menu’den aşağıdaki uzun yolu kullanıyor.

Resim

Power Buttonuna bastığımızda bilgisayarımızın direk kapanmasını ve fazladan bir iki adım işlem yapmak istemiyorsak aşağıdaki adımları izleyerek bu işlemi gereçkleştirebiliriz. Zaten bana kalırsa Power Buttonuna yakışacak özellikte bilgisayarı direk kapatacak olmasıdır.

1. İlk adım olarak Control Panel‘e gidiyoruz ve buradan Power Options‘ı çalıştırıyoruz.

Resim

2. Açılan pencerede mevcut güç planlarımızı görüyoruz burada hangi plan seçiliyse ona ait olan özellikleri değiştirmek üzere Change Plan Settings‘e tıklıyoruz.

Resim

3. Şimdi adımda ise açılan pencere üzerinde Change Advanced Power Settings seçeneğine tıklıyoruz.

Resim

4. Evet nihayet gerekli ayarlamayı yapacağımız bölüme geldik. Bu pencerede alt kısımda listelenmiş olan özelliklerden Power Buttons and lid seçeneği altında Start Menu Power Button‘un Setting özelliğine geliyoruz ve buradan Shut Down‘u seçiyoruz.

Resim

Artık Start Menu üzerinden Power Button‘a basarak bilgisayarımızı direk kapatabiliriz. Fark edersinizki butonun üzerindeki iconda değişiklik var.

Resim