Windows Vista Kurulu Notebook’larda Pil/Güç Tasarrufu

Xp nin takipçisi bu işletim sistemi hakkında bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Windows Vista Kurulu Notebook’larda Pil/Güç Tasarrufu

Mesaj gönderen Kripteks® » 17 Ara 2008, 00:36

Tek bir şarjdan en yüksek verimi alın…

Güç tüketimini en aza indirmek için Güç koruma güç planını kullanın…

Güç tasarrufu yapan bir güç planı seçin. Güç planı, mobil bilgisayarınızın gücü nasıl yönettiğini denetleyen donanım ve sistem ayarları topluluğudur. Bu ayarlar, mobil bilgisayarınızı kullanmadığınızda bir güç koruma durumuna geçiş yapmak gibi güç koruma önlemlerini içerir.

Bilgisayarınızın gücünü yönetmenize yardımcı olmak amacıyla Windows aşağıdaki planları sağlar:

Güç planlardan birinin güç ayarlarını görmek veya değiştirmek için, Denetim Masası /Güç seçenekleri bölümünden seçebilirsiniz.

- Dengeli Enerji tasarrufunu performansla dengeler,
- Güç koruma Enerji tasarrufu yapar,
- Yüksek performans Sistem performansını en üst düzeye çıkarır.

Dengeli koruma: İhtiyacınız olduğunda tam performans sağlar ve etkinlik dışı kalma süresi boyunca güç tasarrufu yapar.

Güç koruma: Sistem performansını düşürerek güç tasarrufu sağlar. Bu plan, mobil bilgisayar kullanıcılarına tek pil şarjından en fazla verimi almaları konusunda yardımcı olur.

Yüksek performans: Sistem performansını ve yanıt vermeyi en üst düzeye çıkarır. Mobil bilgisayar kullanıcıları bu planı kullanırken, pillerinin diğer güç planlarındaki kadar uzun süre dayanmadığını fark edebilirler.

İşte pilinizin gücünü artırmanıza yardımcı olacak birkaç kolay ipucu:

Ekran parlaklığını azaltın. Ekran, diğer bilgisayar donanımlarından, hatta sabit diskinizden ve CPU’nuzdan bile daha fazla güç kullanabilir.

Ekran parlaklığını azaltmak için fn+F7 tuşlarına basın. Parlaklık düzeyini sürekli azaltmak için kısayol tuşlarını basılı tutun.

Kullanmadığınız aygıtları kapatın veya kaldırın. Birçok evrensel seri veri yolu (USB) aygıtı yalnızca bağlıyken bile güç kullanır. USB fare kullanıyorsanız, farenin bağlantısını keserek ve dokunmatik yüzey veya tablet kalemi kullanarak güç tasarrufu sağlayabilirsiniz. USB flash sürücüsü kullanıyorsanız, bu sürücüyü kullanmadığınız zamanlarda çıkarın.

Personal Computer Memory Card International Association (PCMCIA) kartları ve tümleşik kablosuz aygıtlar da güç kullanır. Çalıştığınız sırada bu aygıtlara ihtiyacınız yoksa bunları devre dışı bırakın.

Güç korumaya ilişkin bu ipuçları, pilinizi bir kez şarj ettiğinizde alabileceğiniz en yüksek verimi almanıza ve artık çalışmayan bir pile sahip olmanın vereceği rahatsızlığı - ve olası sıkıntıyı - önlemenize yardımcı olabilir.

Windows’un ekranı kapatmasından önce geçen süreyi kısaltın. Kısa bir süre için de olsa mobil bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda, Windows’un bilgisayar etkinlik dışı kaldıktan kısa bir süre sonra ekranı kapatmasını sağlayarak güç tasarrufu elde edebilirsiniz.

Windows’un ekranı kapatacağı zamanı seçmek için:

1. Başlat / Ayarlar / Denetim Masası /Güç Seçenekleri tıklatarak açınız.
2. Bir güç planı seçin sayfasında, görev bölmesinde, Ekranın kapatılacağı zamanı seç’i tıklatın.
3. Planın ayarlarını değiştirin sayfasında, Ekranı kapat’ın yanında, mobil bilgisayarınız pil gücüyle veya prize takılı biçimde çalışırken kullanmak istediğiniz ekran ve uyku ayarlarını seçin.
4. Değişiklikleri kaydet’i tıklatın.

Batarya Kullanıma bağlı olarak bitmektedir. Bataryadan daha fazla yararlanmak için yukarda belirtilen uygulamaları yapmanız tavsiye edilmektedir.Cevapla