Yeni Vista Özellikleri

Xp nin takipçisi bu işletim sistemi hakkında bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
haksoy

Yeni Vista Özellikleri

Mesaj gönderen haksoy » 10 Tem 2006, 09:09

Resim

Vista'nın kendini geliştirdiğini görmek gerçekten etkileyici. İlk beta sürümleri Windows XP'den ayırt etmek imkânsızdı. Fakat takip eden sürümlerde sadece yeni bir işleyiş tarzı değil, aynı zamanda yepyeni bir görünüm de kazanmış Microsoft'un yeni gözdesi. Yazı İşleri olarak, bütün özelliklerini sınamak ve Windows'un geleceği hakkında derin bakış açılan sunmak için sabırsızlanıyoruz.


AERO: Az alanda daha fazla bilgi Saydam pencereleri üç boyutlu bir alanda göstermek gibi muhteşem görsel efektler sunan Aero Glass, Windows masaüstünün yeni hâkimi. Tabii yeni masaüstü tasarımı sadece güzel görünmekle yetinmiyor, aynı zamanda kullanışlılığı da beraberinde getiriyor. Bu sayede görev çubuğu ve görev yöneticisi canlı yayına geçmiş. Bir pencerede video oynatılıyorsa, videonun kendisi de ufak bir izleme penceresinde gösteriliyor. Programlar menüsün-deki simgeler de benzer derecede pratik hale gelmiş. Sanal bir klasörde bulunan dosyaların içeriği, klasörün içindeki yapraklar üzerinde belirtiliyor. Böylece kullanıcılar hangi Word dosyası, Excel tablosu, resim ya da videoların klasör içerisinde bulunduğunu görebiliyor. Aero Glass için gereken tek şey DirectX9 destekli bir ekran kartına sahip olmak. Eğer yoksa Vista otomatik olarak daha düşük görsel öğelerle donatılmış bir Aero masaüstüne geçiş yapıyor. Vista'ya özgü tasarım aynı kalsa da konfor ve görsel lezzet kayboluyor. Vista, bu önizleme özelliklerini kapattığında, pencerelerin üç boyutlu efektleri de ortadan kalkıyor.

DPI ÖLÇEKLEMESI: HD çözünürlük Artık Vista da HD'ye hazır! Microsoft, simgeleri ve yazı tiplerini sürekli artan ekran çözünürlüklerine uygun hale getirmiş. Bu önemli, çünkü artan çözünürlükle simgeler daha da ufalıyor ve okunmaları zorlaşıyordu. Bundan böyle DPI ölçeklemesini ayrı olarak belirleyebilir ve kademesiz olarak değiştirebilirsiniz. Microsoft bunun için bütün simgelerin dosya türünü Bitmap yerine vektörel grafik haline getirmiş. Sistemin tamamını etkileyen bu ayarı, masa-üstü ayarlarındaki Kişiselleştir kısmından yapabiliyorsunuz. Ama sadece belirli klasörlerde daha büyük simgelere ihtiyaç duyarsanız, her klasörün çalışma kısmında bağımsız bir şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

BAŞLAT MENUSU: Düzenli listeler Windovvs Vista'da hoşumuza giden ilk kısım, iyileştirilmiş olan Başlat menusu, öncekinden farklı olarak, programların bulunduğu liste sağa doğru açılmıyor. Onun yerine Başlat menusunun içerisinde yer alıyor. Böylece ekranda düzenli duruyor. Bu da yetmezse, programların listesine bir filtre uygulayabilirsiniz. Testimizde Word, ICQ ya da Photoshop'a ulaşabilmek için birkaç harf yazmamız yeterli oldu.

ARAMA MOTORU: Her şeyi bulun Vista'da artık her klasörün üst kısmında bir arama alanı bulunuyor, aynen Google masaüstü gibi. Sistem ayarlarında buna ait bir arama seçeneği de Kullanıcı yönetimi bulunuyor: Arama alanına bir soru cümlesi yazdığınızda, cevabını Windovvs Yardım bölümünde ya da internette arayabiliyor. Bu da program, dosya ya da Windows Yardımı ararken zaman kazandırıyor. Yeni İnternet Explorer da (tıpkı Apple Safari ve Mozilla Fi-refox gibi) sağ üstte arama alanı girişi sunuyor.

SANAL KLASÖRLER: Aramaları kaydedin
Bir çok klasör ve bunların oluşturduğu muazzam büyüklükteki yapıyla arası iyi olmayanlar için çok faydalı bir özellik getirilmiş: Vista için artık dosyaların nerede kaydedildiği önemli değil, çünkü sanal arama klasörü sayesinde, aradığınız bütün dosyaları bulabiliyorsunuz. Aslında bu klasörde hiç dosya bulunmuyor, onun yerine ortak yanlan bulunan dosyalarla ilgili bilgiler bulunuyor, örneğin, iki ayrı klasörde de bulunması gereken bir dosyanız var. Bugüne kadar dosyayı iki ayrı klasöre birden mi kopyalayacağınıza (iki kat iş, iki kat yer kullanımı) ya da dosyayı kopyaladığınız klasörü aklınızda mı tutacağınıza karar vermek zorundaydınız. Artık arama özelliği tıpkı tek bir klasör gibi davranıyor. Arama sonuçlarında çıkan dosyaya tıklayarak doğrudan dosyanın bulunduğu klasöre ulaşabiliyorsunuz.


GEZİNMEK: Daha hızlı geçişler Windows Vista kullanırken artık bütün sabit diski gözden geçirmek zorunda değilsiniz. Kullanıcılar hemen etraftaki klasörlere de geçebilecek. Çünkü adres satırındaki açılır menü, bulunduğunuz klasördeki diğer dosya ve klasörlere geçmenize olanak tanıyor.

BİLGİ: Sağ tıklama Birçok Windows özelliği, sırf sağ tuşta gizlendikJeri için fark edilmiyor bile. Vista ise bütün bu özellikleri gezginde ve masaüstünde sergiliyor ki, bu da öncelikle yeni başlayan kullanıcılar için oldukça pratik. Buna karşın sağ tuş hala eskisi gibi yerinde duruyor ama önemli özelliklerin hepsi simge çubuğu de belirtilmiş. Vista dosya boyutlarını, değiştirilme tarihini ve öznitelikleri soldaki ufak pencerede değil, onun yerine daha büyük ve anlaşılır bir biçimde, alt kısımda gösteriyor.

SIDEBAR: Kenarlarda konfor Windows Sidebar ve Gadgets ile Microsoft çok iyi bir ikili yakalamış. Vista daha beta aşamasına ulaşmadan bu araçlar Windows meraklılarının ilgisini çekmişti. Sidebar ise program yöneticisinin bir uzantısı gibi. Kullanıcılar buraya günlük işlerini kolaylaştırabilecek birçok ufak araç (Gadgets) yerleştirebiliyor. Görünen o ki, Microsoft da Quickstart Pad, Slideshovv ve RSS Reader gibi ufak araçlarla temel işlevselliği sağlamış. Programcılar, buraya konabilecek araçların çeşitliliğini arttırabilmek için toplumun eşgüdümüne güveniyorlar. Microsoft bu iş için, www.microsoftgadgets.com adresinde, kullanıcıların ve yazılım teknikleriyle ilgilenenlerin derlediği ufak programcıkları, herkesin kullanımına sunuyor. Bunun arkasında ise AJAX adı verilen ve JavaScript ve XML dillerini temel alan bir teknoloji bulunuyor.

VİSTA TEMALARI: Şık arabirim Windows Vista'nın beta sürümü şu an itibariyle yeni bir tasarım sunuyor: "Vista Teması". Bu tema Aero Glass özelliğini destekliyor ve her şeyden önce karanlık bir görünüşe sahip ama iç karartan bir karanlık değil bu Başlat menüsünde başlayarak, üst kısımda bulunan görev yöneticisinden pencerelere kadar her şey metalik bir siyaha bürünmüş. Masaüstünün arka planındaki dağlar ve göl görüntüsünde hâkim renk kahverengi. Piyasaya sürüleceği zamana kadar Microsoft'un birkaç yeni temayı daha kullanıcıların beğenisine sunacağını düşünüyoruz. En azından ayarlar kısmına girildiğinde kullanıma hazır değişik arka plan görüntüleri olacaktır.

KLASİK TEMA: Nostalji İçin Windows XP'nin rengârenk olmasından hazzetmeyenler için, "Windows Classic" teması bulunuyor. Görünüş ve verdiği his bakımından Windows 2000 olarak nitelendirilebilecek bu tema, hiçbir fazlalık içermiyor. Bunun için kullanıcı, Aero Glass temasına özgü önizleme pencerelerinden fedakârlık etmek zorunda kalıyor.

SESLER: Microsoft ile coşmak Seslerin geliştirilmesinde fazla yenilik yok. Yalnız bu sefer Microsoft'un daha modern sistem sesleri bestelemesi için bir rock müzisyeniyle anlaştığını söyleyebiliriz.

SONUÇ: Görünüş işe yarayacak Apple ve Linux'tan sonra Microsoft da üçüncü boyuta geçti. Vista'nın üç boyutlu arayüzü çok şık, eğlenceli ve güzel olanla gerekli olanı birleştirmeyi başarmış. Her şeyden önce, önizleme özelliği testimizde gerçekten etkili oldu.Tek Başına bütün Vista çeşitleri ;

Vista Ultimate : En geniş kapsamlı sürümün özelliklerinde hiçbir kısıtlama bulunuyor.

Vista Enterprise : Büyük şirketlere Vista bit bazında şifreleme ve Vistual PC Express ile sunuluyor.

Vista Business : Enterprise sürümüne benzer şekilde her özellik bulunuyor ama firmalar unix uygulamaları için alt sistem desteğine sahip olamıyor.

Vista Home Premium : Bir sürü XP Pro' dan sonra geliyor ek olarak tablet bilgisayar desteğine ve MediaCenter özelliği bulunuyor.

Vista Home Basic : Kişisel kullanıcılar için geliştirilen ev Aero özelliği bulunmayan bu sürüm büyük ihtimalle OEM bilgisayar için

Vista Starter : Yeni başlayanlar için sadece 32 bit ile sınırlı sayıda uygulama bulunuyor.

Vista N : Avrupa Birliği yasalarına ters düşmemek için "Home Basic N ve Business N " Sürümleri Windows Media Player olmadan sunuluyor bu sürümlerin daha ucuz olup olmayacağı konusunda henüz bir bilgi yokKullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29880
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor » 10 Tem 2006, 13:57

cikisi uzadikca uzayan vista umarim , bekleyenlerini memnun eder.

Cevapla