vista üzerine xp kurulumu

Xp nin takipçisi bu işletim sistemi hakkında bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4594 kez

vista üzerine xp kurulumu

Mesaj gönderen velociraptor »

Windows Vista kullanıyorsunuz ve Windows Vista üzerine ikinci bir isletim sistemi kuracaksınız ancak bu isletim sistemi Windows Vista'dan eski [örnegin Windows XP] bir isletim sistemi. Aklınızda iki soru var. Birincisi, böyle bir durumda, kuracagınız eski isletim sistemi ile yeni isletim sistemini aynı anda nasıl kullanacaksınız? İkincisi, Windows Vista üzerine Windows XP kurdugunuzda, yeni isletim sistemi çalısmaz ise bunun altından nasıl kalkacaksınız? Bu iki soru, gerçekten de bir çok kullanıcının aklını bulandırıyor. Peki nasıl yapacaksınız?

Bildiginiz üzere Windows, sadece daha yeni bir sürüm yüklendiginde / yükseltildiginde her iki isletim sistemi için açılısı düzenliyor. Yani kuracagınız yeni isletim sistemi, varolan eski isletim sisteminizin açılıs sistemini kendisine göre düzenliyor ve eski isletim sistemi seçenegini de buna dahil ediyor. Böylece herhangi bir sorun yasamadan her iki isletim sistemini de kullanabiliyorsunuz.

Yeni kurdugunuz bir isletim sistemi üzerine [örnegin konumuz Windows Vista], eski bir isletim sistemi kurdugunuzda [örnegin konumuz Windows XP], yeni isletim sisteminin açılıs bilgilerini bilemeyeceginden, daha önceden belirlenmediginden, sadece son kurdugunuz eski isletim sistemi için açılıs seçenegi bulunacak, yeni isletim sistemini tanımlayamayacak ve siz yalnızca eski isletim sistemini kullanmak zorunda kalacaksınız.

Windows Vista kurdunuz. Kullanıyorsunuz. Ancak çok sık kullandıgınız yazılımlar henüz Windows Vista destegi ile birlikte yayınlanmadı ve bunun üzerine Windows XP isletim sistemini de kurmaya karar verdiniz. Gayet mantıklı. Kurulumu gerçeklestirdiniz, bilgisayarınız yeniden basladı. Windows XP gayet güzel basladı. Bir dakika, o da ne? E Windows Vista'm nerede? Bir reset attınız. Windows XP açıldı. "Ya sabır" dediniz, bir reset daha. Olamaz, Windows Vista nerede? Diskleri kontrol ettiniz yerli yerinde ama açılısta karsınıza gelen "İsletim Sistemi Seçenekleri" listesinde yok, daha dogrusu öyle bir liste yok!

Windows XP'nin açılısını düzenleyen ve isletim sistemi seçenekleri listesinin bulundugu Boot.ini dosyasını açtınız. Gerekli düzenlemeleri yaptınız ve Windows Vista isletim sistemi seçenekleri arasında yerini aldı. Açmaya kalkıstınız. Açamadınız. Paniklediniz ya da sinirlendiniz. Her ikisini de yapmayın. Bunun bir çözümü var. Hatta iki çözümü var.

1. Çözüm:

Microsoft, bu tür durumlarla karsılasılabilecegi düsüncesi ile [ister istemez] bir araç gelistirdi ve Windows Vista ile birlikte yayınladı: " BCDEdit". BCDEdit [Boot Configuration Data Editor] bir komut satırı aracı. Komut satırında bu komutu kullanarak ve çesitli parametreler yardımı ile açılıs sisteminizi düzeltebiliyorsunuz. İkinci çözümün dısında uygulayabileceginiz tek çözüm, bu komut satırı aracını kullanmak. Windows\System32 klasörü içerisinde bulunan " bcdedit.exe" dosyası aracılıgı ile gerçeklestirebileceginiz islem, geçis anahtarları / parametreler ve seçenekler kullanılacagından bir çok kullanıcı için karmasık gelecektir. Bu yüzden hiç deginmeden ikinci çözüme geçiyoruz.

2. Çözüm:

İkinci çözüm oldukça kolay. İlk yapmanız gereken sey VistaBootPRO isimli ufak yazılımı indirmek. VistaBootPRO, Windows Vista Açılıs Yapılandırmasını [BCD] düzenleyebilmek ve kayıt defterinde hızlı ve kolay bir sekilde degisiklik yapmanızı saglayabilmek için gelistirilmis bir araç.

Kod: Tümünü seç

http://www.vistabootpro.org/track/click.php?id=2
Sorunu zaman kaybetmeden gayet kolay bir sekilde düzeltebilmeniz için kullanabileceginiz alternatif yöntem. Windows üzerinden, GUI [Grafiksel Kullanıcı Arabirimi] olarak çalıstırıldıgından, herseyi bizzat görerek ve bilerek yapıyorsunuz.

VistaBootPRO, orta seviye ve gelismis kullanıcıların, bcdedit.exe komut satırı aracının karmasıklıgından kurtularak Açılıs Yapılandırma sisteminde degisiklik yapabilmelerini saglıyor.

Gelismis ayarları sayesinde, mevcut yapılandırmayı yedekleyebiliyor ve daha sonra kullanabilmek için bir dosya olarak saklayabiliyor, gelismis "islevsel" degisiklikleri yapabiliyor, Windows Vista açılıs yapılandırma verilerini onarabiliyor ya da Windows Vista açılıs ayarlarını etkili bir sekilde düzenleyebiliyorsunuz.

VistaBootPRO 3.3.0, Windows Vista, 2008 Server [Longhorn Server], Windows XP [ Home, PRO, x64, MCE 2005] ve Windows Server 2003 üzerinde çalısabiliyor.

Resim

Windows XP sistem açılısı için üç ana dosyaya ihtiyaç duyuyor;

1. boot.ini
2. NTDETECT.COM
3. ntldr

ve Windows Vista'nın sistem açılısı için ihtiyaç duydukları;

1. Boot [klasör ve içerikleri]
2. bootmgr

simdi, kısaca yapılması gereken adımlara geçelim.

1. Windows Gezgini'ni açın ve Araçlar > Klasör Seçenekleri menüsünü seçin. Karsınıza gelen pencerede Görünüm sekmesine gelin ve Gizli dosya ve klasörleri göster seçenegini isaretleyerek Tamam dügmesine basın ve pencereyi kapatın.

2. Windows Vista yüklü sürücünüzdeki Boot klasörünü ve bootmgr dosyasını kopyalayın ve Windows XP yüklediginiz sürücüye yapıstırın.

Resim

3. Daha önce indirdiginiz VistaBootPRO yazılımını çalıstırın ve Bootloader sekmesine geçin. " Reinstall the Vista bootloader" seçenegini seçip " Apply" dügmesine basın.

Resim

4. simdi " Manage OS Entries" sekmesine gidin ve " Add new operating system entry" seçenegini isaretleyin ve " Windows Legacy" seçenegini seçtiginizden emin olun. Yeni isletim sisteminin adını yazıp [örn. Windows XP] yüklü oldugu sürücüyü seçin [XP için ntldr dosyasının oldugu sürücü] ve " Apply" dügmesine basın.

Resim

Hepsi bu! Bilgisayarınızı yeniden baslatın ve istediginiz isletim sistemini seçerek çalıstırın.

Eger NTLDR hatası veriyor ve XP acilmiyorsa:
Xp cd sinden boot edelim ve acilista sordugunda R ye basalim sorarsa password girin sonrasinda asagidaki komutlari uygulayalim
copy E:\i386\ntldr c:\
exit
Tüm komutlar basarili sekilde kabul edildiysa Pc yeniden baslayacaktir
ayrica bakiniz :
http://support.microsoft.com/?scid=kb%3 ... 7&x=8&y=12
Not: Xp nin C ye kurulu oldugu ve Cd sürücünüzün E oldugu varsayilmistir.

Derleme: velociraptor
En son velociraptor tarafından 13 Eki 2007, 18:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 5 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Re: vista üzerine xp kurulumu

Mesaj gönderen Kripteks® »

ben böyle ibrsey vermeyi düsünüyordum önce davranınız

bilmeyenler için çok iyi ibr kaynak oldu
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Yöntem2:
Vista DVD sinden boot edelim ve "Install now” secenegi geldiginde altinda yeralan “Repair your computer”
secenegini secelim:
Resim
bir sonraki ekranda vistanin kurulu oldugu dizin aranacaktir, bize sadece Next butonuna tiklamak kaliyor
Resim
Sonrasinda karsimiza System Recovery secenekleri geleektir biz bunlardan "Startup Repair" e tiklayalim
Resim
Sonrasinda Finish e tiklayalim ve vista boot edecektir, simdi dualboot u enable etmemiz geekecek ve bu konuda
isimize yarayacak softwarenin ismi:EasyBCD dir (asgidan dwnload edebilirsiniz)

http://neosmart.net/dl.php?id=1
Resim
Programi kurup calistirdiktan sonra Add/Remove Entries butonuna basalim "Add an Entry" ana basligi altinda
Drive: XP mizin kurulu oldugu dizini belirtelim
Type: Windows NT/2k/XP/2k3
add entry diyelim ve sagdaki butonlardan : Change settings diyelim , Burada yeralan Entry based settings altinda
Name: Windows XP Professional yazalim ve save settings diyelim reboot edip deneyelim.

Eger NTLDR hatası veriyor ve XP acilmiyorsa:
Xp cd sinden boot edelim ve acilista sordugunda R ye basalim sorarsa password girin sonrasinda asagidaki komutlari uygulayalim
copy E:\i386\ntldr c:\
exit
Tüm komutlar basarili sekilde kabul edildiysa Pc yeniden baslayacaktir
ayrica bakiniz :
http://support.microsoft.com/?scid=kb%3 ... 7&x=8&y=12
Not: Xp nin C ye kurulu oldugu ve Cd sürücünüzün E oldugu varsayilmistir.

Deneyen: velociraptor
Kullanıcı avatarı
netqolik
Bit
Bit

Mesaj gönderen netqolik »

tesekkürler
Kullanıcı avatarı
tasiyici
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen tasiyici »

tarkan abi ben vistanın üzerine xp yüklemicem vistayı kladırıp xp yüklüyecegim ama duydugum kadarıyla vista yüklü makinalarda sata hdd xp yüklerken sorun yasıyor onun çözümüde bu yöntemlemi çözülür pc ye format atıcam sorun yasarım diye bekliyorum
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Windows Vista Nasıl Kaldırılır?

1. Yöntem, Komut satırı:
1.a. Windows Vista medyasını sürücünüze takın.
1.b. Windows komut satırında(Vista’ da olabilir) “
d:\boot\bootsect.exe /nt52 ALL /force
komutunu girin. Vista medyanızı koydugunuz sürücüye göre sürücü harfini(dGülen Yüz degistirmeyi unutmayın. Bu komut boot sektörünü Vista’ dan önceki Windows’ lara göre düzenleyecektir.

2. Yöntem, VistaBootPRO:
VistaBootPRO programının son sürümünü indirin.
Backup/Restore Center > Bootloader > Uninstall the Vista bootloader
ı seçip Apply deyin. Bu kadar.

3.Yöntem,EasyBCD:
EasyBCD programında
Manage Bootloader > Uninstall the Vista Bootloader seçenegini seçip "Write MBR" a tıklayin

http://neosmart.net/downloads/software/EasyBCD/EasyBCD%201.7.2.exe
viewtopic.php?p=69834
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Windows Vista yanına Windows Xp

Eger bir Windows Vista kullanıcıysanız ve Vista yanına XP kurup, her ikisini de boot menüsünden seçerek baslatabilmek istiyorsanız asagıdaki yönergeleri takip etmelisiniz. Ayrıca hatırlatayım, asagıda anlattıklarım bizzat tarafımdan denenmis ve dogrulugu onaylanmıstır (:
Adım 1: Öncelikle XP’yi vista kurulu olmayan bir partisyona kurun.
Adım 2: Bilgisayarınız yeniden basladıktan sonra direkt olarak Windows XP ile açıldıgını göreceksiniz. Korkmayın, Vista’nız bir yere gitmedi hala oralarda bir yerde Windows Vista DVD’si ile bilgisayarınızı boot edin, ilk kurulum ekranında dil ayarlarınızı seçip NEXT butonuna basın.
Adım 3: Bir sonraki ekranda sakın Install seçenegine basmayın. Amacımız tekrar Vista kurmak degil, Vista’nın boot kaydını yeniden yaratmasını saglamak. Sol alttaki Repair Your Computer seçenegine tıklayın.
Adım 4: System Recovery Options ekranında Windows Vista’yı seçin ve Next butonuna basın. Bir sonraki ekranda Command Prompt seçenegini tıklayın. Karsınıza komut penceresi gelecek.
Adım 5:Komut penceresinde asagıdaki her komutu yazıp ardından enter’a basın.
bootrec.exe /fixMBR
bootrec.exe /fixBoot
Adım 6: Boot sektörünü onardıgımıza göre bilgisayarı yeniden baslatabiliriz. Gördügünüz gibi Windows Vista geri döndü! (:
Adım 7: Vista sorunsuz bir sekilde açıldıktan sonra Baslat menüsüne tıklayın ve cmd.exe yazıp CTRL+Shift+Enter tuslarına basın. CRTL+Shift+Enter yapmamızın nedeni, komut satırını, az sonra yapacagımız islemler için yetkilendirmek. Bu nedenle sadece “Enter” yapmayın.
Adım 8: Asagıdaki her bir komutu tek tek komut penceresine girin. Bu arada eger Vista “C:” sürücüsü dısında bir sürücüye kuruluysa sürücü harfini ona göre degistirin. Her komutu girip enter’a bastıktan sonra “The operation completed successfully” uyarısını görmeniz gerekiyor. Eger bu uyarıyı göremiyorsanız bir seyler yolunda gitmiyor demektir ve bir önceki girdiginiz komutu tekrar girmeniz gerekir.
bcdedit -set {ntldr} device partition=C:
bcdedit -set {ntldr} path \ntldr
bcdedit -displayorder {ntldr} -addlast
bcdedit -set {ntldr} description “Microsoft Windows XP”

Resim

Eger tekrar XP'ye dönmek istiyorsanız,Vista Önyüklecisini kaldırarak o bölümü XP/2000 görecek sekilde ayarlamalısınız.

Fakat kullandıgım VIA chipsetli 2 anakart 'ta da böyle bir sorunla karsılasmadım.

Forumlarda özellikle nForce ve Intel chipset'li anakart ve Seagete harddisk kullanıcılarında Vista kurulu bölümü XP ile formatladıktan sonra sistemin "İsletim Sistemi Yükleme" hatası verdigini yazdıklarını okuyorum.Bu da demek oluyorki winload.exe hala Vista'yı bekliyor.

*VIA chipset + Western Digital SATA harddiskimde asagıdaki ayarı yapmadan istedigim gibi Vista üzerine XP ya da XP üzerine Vista kurabiliyorum.

*VIA chipset + Samsung IDE harddiskimde asagıdaki ayarı yapmadan istedigim gibi Vista üzerine XP ya da XP üzerine Vista kurabiliyorum.

*Intel Chipset + Seagete SATA harddiskime Vista kurdum.Tekrar XP'ye dönmek istedigimde ise yine asagıdaki ayarı yapmadan kuruluma geçtim.Yükleme isleminden sonra sistem tekrar basladı.Fakat VistaBootloader hala bekledigi için sistem açılmadı.Mecburen Vista'yı kurdum.

Böyle bir sorunla karsılasmamak için XP cd'si ile sistemi boot edin. Kurtarma konsoluna geçerek asagıdaki komutu verin;

FIXMBR yazın ve ENTER'a basın.Ardından E yazarak tekrar ENTER'a basın.Artık sorunsuz bir sekilde XP kurabilirsiniz.

Önemli Not

FIXMBR kullanmadan XP'yi kurarsanız eger açılısta sistem sizi hata ile karsılayacaktır.Böyle bir durumda tekrar Vista'yı kurmak zorunda kalacaksınız ve bundan sonra sistemi ne zaman XP cd'si ile boot edip kurmaya çalıssanız "BlackScreen" sorunu ortaya çıkacaktır.Yani XP cd'si önyükleme yapamayacaktır.

Bu durumda yapmanız gereken ise;

Vista DVD'si ile sistemi ile boot edin ve varolan tüm partition'ları SİLİN.Tabi önemli verileriniz varsa bir DVD'ye ya da FlashDisk'e yedekleyin.Partition'ları sildikten sonra XP cd'si ile boot edin ve kurtarma konsolunda FIXMBR islemini gerçeklestirin.Kurtarma konsolundan EXIT yazarak çıkın.Sistem yeniden baslayarak tekrar önyükleme islemine geçecektir.simdi XP'yi kurabilirsiniz.

XP'ye Dönmek için Vista üzerinde asagıdaki ayarı yapabilirsiniz.

Resim
ALINTIDIR
Kullanıcı avatarı
dnzbzkn
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen dnzbzkn »

Forumdan Windows 7'yi indirdim.Şuanki sistemim Xp professional sürüm.
Hdd 2 bölüme ayrık (c ve d)
c:xp d:win7 yapmak istiyorum.Yukarıdaki yöntemlerden herhangi biri win7 içinde geçerli olabilirmi?
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

windows 7 de vistanin bir türevi , bana göre gecerlidir ama yinede denemeden %100 kesin konusmak istemem
muratli
Bit
Bit

Mesaj gönderen muratli »

C: deki
1. boot.ini
2. NTDETECT.COM
3. ntldr
Dosyalarını bozmadığınız sürece sorun olmaz..
Kullanıcı avatarı
tasiyici
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen tasiyici »

vista üzerine sanal pc kursak içine de xp kursak olurmu acaba
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Easy Bcd programı ile çift işletim sistemi yapmak

Mesela Xp yüklü bilgisayarda hardiskinizin diğer bölümüne vistayı kurdunuz bu işlemi masaüstünden yaptığınız zaman otomatik vista 2 tane giriş koyar bilgisayar açılırken ama vistayı kurarken bilgisayarınıza format atma kısmından atarsanız başka bölüme tabi hdd nin açılışta sadece vista olarak açılır xp mi vistamı diye sormaz o yüzden bu program la rahatlıkla yapabiliyoruz.Aynı şekilde Vista yüklü bilgisayara xp yüklerseniz xp kendinden sonraki işletim sistemini tanımayacağından dolayı bu program sayesinde çift işletim sisteminizi ayarlayabilirsinizVe birsürü işletim sisteminizi aynı pc de toplayabilirsiniz xp vista linux mac ama hdd yi kaç bölüme ayırdıysanız okadar yaparsınız

Resim

Resim

EasyBCD:

http://rapidshare.com/files/107417635/EasyBCD_1.7.2.rar.html
Xp de program kurulduktan sonra açılmıyorsa net framework yüklü değildir Microsoftun sitesinden yükleyebilirsiniz
http://www.microsoft.com/downloads/deta ... laylang=tr

ALINTIDIR
Kullanıcı avatarı
Devils
Kilobyte4
Kilobyte4

Mesaj gönderen Devils »

Uyguladım ve rahatladım bilgisayar eskisinden daha iyi xp'nin yerini tutamaz ama hiç yoktan benziyor ucundan :)
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Vista ile XP’yi birlikte kullanmak..

Sisteminizde Windows Vista kuruluydu, sizde farklı bir sabit disk bölümüne Windows XP kurdunuz ancak, Windows XP açılışı ele geçirdiği için Vista’yı açamıyorsunuz. Ya da XP mi Vista mı bocalamasından sıkıldınız ikisini birlikte kullanmak istiyorsunuz.

Resim

Anlatımlarımız disk bölümlemesi şu şekilde olan bir bilgisayar içindir:

Resim

İhtiyacımız olan yazılımları indirelim (resimlere tıklayarak indirebilirsiniz)

EasyBCD
http://neosmart.net/downloads/software/ ... 01.7.2.exe
VistaBootPRO
------(geçersiz link)------ 60898644/VistaBootPRO_v3.3.0.Technics.rar

Öncelikle zaten XP açık olacağı için XP oturumunda VistaBootPRO programını çalıştırıyoruz. Amaç açılış önceliğini geçici olarak Vista’ya vermek. Gerekli işlemleri resimdeki adımları takip ederek yapıyoruz

Resim

Bu işlemi bitirdikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıyoruz ve bu kez bilgisayarımız sistemimizde kurulu olan Windows Vista ile açılıyor. Açılış tamamlandıktan sonra EasyBCD programını çalıştırarak alttaki adımları uyguluyoruz.

Resim

Vista’nin C sürücüsünde, XP’nin de D sürücüsünde kurulu olduğunu varsaymıştık,

Advanced Options kısmına girdikten sonra ilk olarak Drive kısmını XP’nin kurulu olduğu disk bölümü olarak seçiyoruz, daha sonra Type bölümünde resimde Windows NT/2k/XP/2k3 seçeneği seçip Name kısmınıda ayarladıktan sonra Add entry seçeneği ile yeni boot girişimii yapıyoruz, yukarıdaki kısımda kaydedip işlemi tamamlıyoruz. Bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

ALINTIDIR
ByOktay
Bit
Bit

Mesaj gönderen ByOktay »

hocam ben xp kullanıyorum vistada kurdum vede easy bcd yi kurdum herşey güzel bot menüsü felan açılışta seçenek sunuldu ve şöyle bir durum mevcut oldu XP YE FORMAT atmam gerekti ve attım ama malesef artık seçenek sunulmaz oldu vede xp kendiliğinden açılır oldu vista iptal konuma geçti bunu nasıl düzeltebilirim yani ikisinden birine format atılınca neyapılmalı nasıl olmalı