Her bebeğin ortak derdi: Pişik

Bayan üyelerimiz için ayrılmış bölümdür
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Devils
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 694
Kayıt: 31 Ağu 2007, 23:27
cinsiyet: Erkek

Her bebeğin ortak derdi: Pişik

Mesaj gönderen Devils » 14 Kas 2009, 20:53

Her bebeğin ortak derdi: Pişik Annelerin özen göstermesine rağmen kullanılan bezler ve pudralı ürünler bebeklerde pişik sorununun artmasına sebep olabiliyor.
Pişik sorunu bebeklerin çoğunda karşılaşılan sorunların başında gelir. Annelerin çok özen göstermelerine karşın ilk üç aylık dönemde en fazla karşılaştıkları sorun pişiktir. Pişiğin oluşmasındaki temel etken cildin tahriş olmasıdır. Bebeğin zaten hassas olan cildine temas eden bebek bezi, uzun süre bezinin değiştirilmemesi ve ıslaklık, bebeğin beslenmesindeki değişiklikler, ilaç kullanımı, yetersiz temizlik, kullanılan bezin kalitesiz oluşu, bebeğin alt temizliğinde kullanılan kokulu sabun vb. temizleyici maddelerin etkisi ile pişik oluşumu tetiklenir.

Bebeğin cildinde pişik görüldüğünde sabunlu su ile temizliğe dönülmelidir. Su ile temizlik yapıldıktan sonra temiz, yumuşak, emici bir bezle bebeğin altı kurulanmalıdır. Bebeğin altının bir süre açık bırakılarak hava ile temasının sağlanması da pişiğin geçmesinde etkili olur. Kullanılan bebek bezi kuru, temiz ve bebeğin kilosuna, boyuna uygun olmalıdır. Bebeğin vücuduna uygun olmayan bezler bebeği sıkacak, altının daha fazla havasız kalmasına sebep olacak,böylelikle pişik oluşumuna neden olacaktır. Bebeklerin alt temizliğinde pudralı ürünler ve pudra kullanılmamalıdır.Cevapla