Gebelik sorunlarına çözüm yumurtada gizli

Bayan üyelerimiz için ayrılmış bölümdür
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Gebelik sorunlarına çözüm yumurtada gizli

Mesaj gönderen uçs » 04 Eyl 2010, 12:07

Resim

İngiliz bilim adamları, yaşı ilerledikçe bir kadının vücudunun, neden daha fazla sayıda anormal yumurta ürettiği sorusunu çözecek ipucunu bulduklarını açıkladı.

İngiltere'deki Newcastle Üniversitesi'nden bir araştırma grubu, yaşı ilerlemiş kadınlarda "kohesin" adı verilen proteinlerin seviyesinin düştüğünü belirledi.

Kohesin, kromozomların döllenme için gereken şekilde bölünebilmelerinde temel bir görev üstleniyor.

Current Biology dergisinde yayımlanan araştırmayı yapan uzmanlar, "bu süreci kavramanın, kohesin kaybını önlemek için yöntemler geliştirilmesine katkı sağlayabileceğini" yazdı.

Yumurta anormal ise, kısırlık, düşük ve Down sendromu gibi çeşitli sorunlara neden olabiliyor.

Yaşı ilerlemiş kadınların gebelik sorunları yaşamalarıyla, yumurtaların yanlış sayıda kromozom içermesi arasında bağ kurulabileceği öteden beri biliniyordu, ancak bunun sebebi belirlenememişti.

Dağınık bölünme

Sperm ve yumurta dışında insan vücudundaki tüm hücrelerde her bir kromozomdan ikişer tane, toplam 46 adet kromozom bulunuyor.

Sperm ve yumurtada 23'er adet kromozom olmasının sebebi, döllenme sonucunda iki hücredeki kromozomlarının birleşmesiyle 46 adet kromozom içeren bir hücre oluşmasını sağlamak.

Kohesin, bir daire içine hapsedip birbirine harmanladığı kromozomların, düzgün şekilde bölünebilmelerinde hayati rol oynuyor.

Eğer kohesin miktarı azsa, oluşum, eşit şekilde bölünemeyecek kadar dayanıksız olabiliyor.

Araştırmacılar, genç ve yaşlı fareler üzerinde yapılan deneylerde, kohesin seviyesinin yaşla birlikte azaldığını belirledi.

Yaşı ilerlemiş kadınlardan alınan yumurtalarda yapılan incelemelerde de, bazı kromozomların düşük kohesin seviyesi nedeniyle gerektiği şekilde bölünemediği anlaşıldı.

Araştırma heyetinin başkanı Doktor Mary Herbert, "Kadınların doğurganlık özelliği, 30'lu yaşların ortalarından itibaren çarpıcı şekilde azalıyor. Elimizdeki bulgular, bu durumun başlıca sebebi olarak kohesin eksikliğini gösteriyor" diye konuştu.

Doktor Herbert, bundan sonraki aşamada insan yumurtasının gelişimini inceleyerek kohesin seviyesinin neden yaşla beraber azaldığını belirlemeye çalışacaklarını söyledi.

Doktor Herbert'a göre, "bu durumun sebebi anlaşılırsa, kohesin eksikliğini giderebilecek yöntemler üzerinde de çalışılabilir."

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Cevapla