Android 7.1.1 ve Önceki telefonlar internete giremeyecek

Cep telefonlarıyla ilgili bilgi paylaşım alanıdır
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Android 7.1.1 ve Önceki telefonlar internete giremeyecek

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Android işletim sistemi ile çalışan eski akıllı telefon ve tabletlerin, gelecek yıldan itibaren işlevsiz hale geleceği duyuruldu.

Android işletim sistemi ile çalışan eski akıllı telefon ve tabletler, önümüzdeki yıldan itibaren internetteki web sitelerinin yaklaşık 3’te birini açamaz hale gelecek.

AndroidPolice’te yer alan haberde, Eylül 2021’den itibaren cihazlardaki tarayıcıların ve işletim sistemlerinin Let's Encrypt’in sunduğu SSL/TLS sertifikası olmadan uyumlu siteler ve servislerle çalışamayacağına dayandırıldı. Bu durum dünya Internet kaynaklarının yaklaşık yüzde 30’unu kapsıyor.

HANGİ CİHAZLAR RİSK GRUBUNDA?

Android 7.1.1 ve ondan önceki işletim sistemlerine sahip olan tüm cihazların bu durumdan etkileneceği, diğer bir deyişle 2016’dan bu yana güncellenmeyen akıllı cihazların risk grubunda olacağı ifade edildi.

Habere göre bu sorunu, akıllı telefona ya da tablete kök sertifikalarını muhafaza etme özelliğine sahip Mozilla Firefox tarayıcısı kurarak çözmek mümkün, ancak söz konusu uygulama ancak Android 5.0 ve üzeri işletim sistemlerine sahip cihazlar tarafından destekleniyor.

Kaynaklar:
https://www.aydinlik.com.tr/haber/andro ... cek-222935
https://www.haberler.com/android-isleti ... 03-haberi/
https://www.karar.com/android-isletim-s ... ek-1593432
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte2
Terabyte2

Re: Android 7.1.1 ve Önceki telefonlar internete giremeyecek

Mesaj gönderen shampuan »

Tamam anladım.
"Hiç telefon satın almıyorsunuz, biz burda daş yiyeceyig? Yeni telefon alın bize para kazandırın aj galdıg ajj ajj."

Eski telefonların "eski oldukları için" internete girememesi kadar aptalca bir durum olamaz. Bugün XP kurulu bir bilgisayarla dahi çeşitli tarayıcılar kullanılarak internette cirit atabiliyorsan, yukarıdaki haberin ne maksatla yapıldığını da anlamalısın. Haber yalan değil, içerikte bahsedilen uygulama bilinçli olarak yapılacak ve çoğu kullanıcıya zorunlu olarak "bir hiç için" dünya kadar para ödetilecek...

Buna algı oyunu, manipülasyon ya da her ne derseniz deyin. Ben buna "Emperyalizm (sömürgecilik)" diyorum.
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Başından beri karşı olduğum şey tam olarak bu haberdeki durum , Bu aynen Windows 7 kullanan birinin Windows 8 için yeni bilgisayar satınalması , 8.1 için tekrar yeni bir bilgisayar satın alması ve Windows 10 için yeniden bilgisayar satın almaya zorlanması ile aynı mantık - Kısacası Tam saçmalık
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen shampuan »

Abi gerçekler acıdır maalesef. Elindeki ürünü kendi alın terini ödeyerek alıyorsun. Ama içindeki en küçük bir çipe kadar başkasının telifinde olduğu için "Gerçekte senin değil". Bu gerçeği kabul etmek zor olsa da mecburuz.
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Adamlar istediği gibi at oynatıyor malesef
Kullanıcı avatarı
feuer
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen feuer »

teknoloji üretmediğimiz sürece böyle oynanmaya devam ederiz...
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Aynen öyle