AB, kolayca değiştirilebilir telefon bataryalarını geri getirmeyi amaçlıyor

Cep telefonlarıyla ilgili bilgi paylaşım alanıdır
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31019
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

AB, kolayca değiştirilebilir telefon bataryalarını geri getirmeyi amaçlıyor

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Neredeyse her akıllı telefonun kolayca değiştirilebilir bir pili olduğunu hatırlıyor musunuz? Bu günlerde nadiren gördüğünüz bir şey, ancak bir Avrupa Komisyonu taslak teklifi kabul edilirse bu durum değişebilir.

Çoğu (ancak hepsi değil) telefon üreticisi şirketin sabit, çıkarılamaz bataryalı telefonlar üretmeye başlamasından bu yana birkaç yıl geçti, yani pilleri değiştirmek çok zor bir iş haline geldi. Bu telefon satıcılarının işine geldi fakat çoğu kullanıcı bundan memnun kalmadı. AB yakında üreticileri pil değiştirmeyi kolaylaştırmaya zorlayabilir.

Hollanda finansal yayını Het Financieele Dagblad (XDA Developers aracılığıyla) taslak planın telefonları, tabletleri ve kablosuz kulaklıkları kapsadığını yazıyor. Modern akıllı telefonlardaki pillerin değiştirilmesi çok zor ve riskli olduğundan, AB bunları kolayca değiştirilebilmesinin bir cihazın ömrünü uzatacağından, daha az e-atık üreteceğine inanmaktadır.

Resim

Avrupa Komisyonu'nda 'Yeşil Anlaşma' başkan yardımcısı Frans Timmermans'ın planı Mart ayı ortasında sunacağı bildiriliyor. Ayrıca, garanti sürelerini artırma, daha geniş ürün geri dönüşümü sağlama, onarım talimatlarının bulunmasını kolaylaştırma ve istenmeyen tüketici elektroniği için Avrupa çapında bir toplama sistemi önerileri de plan dahilinde yeralıyor. Timmermans ayrıca, AB'nin satılmayan elektronik eşyaların imha edilmesini yasaklamakta ve bu da hammaddelerin yeniden kullanılmasını teşvik edecek ve diğer ülkelere atık ihracatını azaltacaktır.

Sadece birkaç hafta önce AB, üreticileri kablolu ve kablosuz şarj cihazları için ortak bir standart (USB Tip-C) kullanmaya zorlamak için oy kullandı; bu, e-atıkları azaltmanın başka bir yolu. İPhone'ları için hala Lightning konnektörünü kullanan Apple, karardan memnun değil ve bunun "yeniliği bastırdığını" ve milyonlarca insanı rahatsız edeceğini savundu.

Birçok insanın kolayca çıkarılabilir pilleri bir kez daha standart haline getirmek istediği anlaşılıyor.

https://www.techspot.com/news/84165-eu- ... eries.html
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you freeCevapla