MS-DOS Joker ve yönlendirme karakterleri

Windows 2000,ME,98 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8428
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Türkiye Cumhuriyeti

MS-DOS Joker ve yönlendirme karakterleri

Mesaj gönderen trwe » 13 Eki 2013, 17:47

MS-DOS Joker ve yönlendirme karakterleri
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DOS işletim sistemi dosya adlarının aranması ve belirtilmesi sırasında bazı karakterlerin joker olarak kullanılmasına izin vermektedir. Bu karakterlerin sayesinde dosya isimlerinden hatırlayamadığımız karakterlerin yerine joker karakterler yazılır. DOS işletim sisteminde kullanılan joker karakterler:
1- ? (soru işareti),
2- * (yıldız) karakterleridir.
a) ? (soru işareti): Dosya isminde yer alan tek bir karakter yerine geçer. Örneğin: İlk karakterini hatırlayamadığımız bir dosya adını şu şekilde yazabiliriz: ?ıldırım.txt Dos işletim sistemi ilk karekter ne olursa olsun diğer karakterleri aynı olan dosyaları dikkate alacaktır.
b) * (yıldız): Dosya isminde belirtilmeyen birden fazla karakteri temsil eder. Örneğin: ilk karakterini hatırlayamadığımız veya ismin bütün karakterlerini hatırlayamadığımız zamanlarda ve uzantısı txt (metin dosyası) olan bir dosyayı aradığımızda joker karakterin kullanımı şöyledir: *.txt ya da ilk karakteri r olan bir txt dosyasını aradığımızda kullanımı şöyledir: r*.txt Böyle bir durumda DOS işletim sistemi uzantısı txt olan bütün dosyaları dikkate alarak bize mevcut olan bütün txt uzantılı dosyaları listeleyecektir.
c) Yönlendirme : (iki nokta üst üste) karakteridir. İki nokta üst üste karakteri çalışılan ortamların değiştirilmesine veya seçilmesi işleminde sürücü harfinden sonra yazılarak işlemleri o sürücüye yönlendirir. Örneğin: A:\> sürücüsünden C sürücüsüne geçmek için C: yazılarak enter (giriş ya da onay) tuşuna bastığımızda çalışılan sürücü değişecektir. Komut kabul ifadesi C:\> olarak değişecektir.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: :oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!Cevapla