Dos İşletim Sisteminin Açılış Aşamaları

Windows 2000,ME,98 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 919 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

***************************************************************************************************************************
Dos işletim sisteminin bilgisayara yüklenmesi (boot) olarak tanımlanır. Bilgisayar açıldığında aşağıdaki işlemler gerçekleşir:
a) İlk olarak rom'da bulunan bios programı çalışır. Bu program bilgisayarın parçalarını kontrol eder. Çalışmayan veya eksik olan parçalar varsa, bunları çeşitli şekillerde uyarı mesajı ile kullanıcıya bildirir.
b) Bilgisayar, disket sürücüsünde disket olup olmadığını araştırır.

Eğer varsa 2 sistem dosyasını İo.sys ve Dos.sys dosyalarını yükler. Eğer disket sürücüsünde disket yoksa aynı işlemleri sabit diskten tekrarlar.
c) Yukarıda yüklenen dosyalar çalıştıktan sonra Command.com adlı dosyayı bularak çalıştırır. Bu dosyada işletim sisteminin içsel komutları vardır. Bu dosyanın çalışmasıyla işletim sisteminin bir kopyası Ram'e yüklenmiş olur.
Ç) Io.sys, Dos.sys ve Command.com dosyaları belleğe yüklendikten sonra bilgisayarın açılışta yapması gerekli düzenlemeler için config.sys ve bazı programları açılışta yükleyen Autoexec.bat toplu işlem dosyası çalıştırılır.
d) Dos işletim sistemi yüklenmiştir.
e) Ekranda C:\> komut kabul ifadesi görüntülenir. Eğer bilgisayar disketten açılış yapılmışsa A:\> komut kabul ifadesi ekranda görülür.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: 8) :)