Windows 2003 Server Çeşitleri

Windows 2000,ME,98 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 825
Kayıt: 06 Eki 2010, 09:10

Windows 2003 Server Çeşitleri

Mesaj gönderen tasarımcı77 »

Resim

Windows Server 2003 işletim sistemi dört çeşittir.

1. Web Edition : Üzerine Active Directory kurulamaz.Yani Domain Controller olamaz.Web sayfası yayınlanması için ( Web Server ) olarak kullanılır.Donanım olarak en fazla 2 işlemci ve 2 GB. Ram i destekler.

2. Standart Edition : Üzerlerine Active Directory kurulabilir.Domain Controller olarak kullanılabilirler.Clustering desteği yoktur. Donanım olarak en fazla 4 işlemci ve 4 GB. Ram i destekler.Clustering desteği yoktur.

3. Enterprise Edition : Üzerlerine Active Directory kurulabilir.Domain Controller olarak kullanılabilirler.Clustering desteği yoktur. Donanım olarak en fazla 8 işlemci ve 32 GB. Ram i destekler.Clustering desteği vardır.64 bit desteği vardır.

4. Datacenter Edition : Üzerlerine Active Directory kurulabilir.Domain Controller olarak kullanılabilirler. Donanım olarak en fazla 32 işlemci ve 64 GB. Ram i destekler.Clustering desteği vardır.Daha çok merkezi olarak verilerin tutulması için kullanılır.64 bit desteği vardır.

Active Directory nin sağladığı avantajlar ; DNS kurulumu sayesinde isim çözümleme , Organizational Unit ( OU ) sayesinde objeleri gruplandırmak , güvenilirlik ve de yönetimsel yetki devri sayesinde ( Delegated Administration ) ağ yönetimindeki yükün paylaşılabilmesidir. En önemli özellik ise merkezi yönetimdir.

Domain yapısına bakacak olursak ( Etki Alanı ) örnek olarak , şirketimizin İstanbul’da merkezi ve de Ankara ve Antalya’da şubeleri bulunmaktadır. Merkezdeki Domain istanbul.com olarak geçmektedir. Şubeler ise yine domain olarak merkezdeki domain in alt domain leri olarak çalışmaktadır. Bu durumda eğer Ankara’daki domain ismini ankara.com ve Antalya’daki domain ismini antalya.com olarak verecek olursak , bu domain ler merkezdeki istanbul.com domain’i ne bağlı olarak çalışırsa isimleri ankara.istanbul.com ve antalya.istanbul.com olacaktır. Ayrıca merkez ve şubelerdeki departmanlar için de Active Directory içinde OU(organizational Unit)lar oluşturularak merkezi yönetimleri sağlanabilir.Bu tip bir bileşik yapıya Forest adı verilir.

Kullanıcı bilgisayarından logon ekranından etki alanına girişin yazılış olarak iki yöntemi vardır. Bunlardan birincisi User Name kısmına kullanıcı adını yazmak , password kısmına şifreyi yazmak ve de Log On To kısmında ise giriş yapılacak etki alanını ( domain ) seçmektir. Diğer seçenek ise User Name kısmına kullanıcıyı erki alanı ile birlikte yazmaktır. Buna örnek olarak eğer kullanıcı adı emre , etki alanı ise tasarımcı.com ise bu tip yazılışta User Name kısmında ahmet@tasarımcı.com yazmak ve dePassword kısmına şifre girmek yeterli olacaktır. Bu tip yazlışta Log On To kısmı otomatik olarak devre dışı kalacaktır.

alıntıdır.

Cevapla