Windows Server 2003 Administrative Tools

Windows 2000,ME,98 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 825
Kayıt: 06 Eki 2010, 09:10

Windows Server 2003 Administrative Tools

Mesaj gönderen tasarımcı77 »

Resim

Administrative Tools
Windows Server 2003 teki Administrative Tools uygulamaları Windows XP dekilerden farklıdır. Windows XP altında Windows Server 2003 Administrative Tools uygulamalarını çalıştırabilmek için Windows Server 2003 CD sinde i386 dizini altındaki Adminpak.msidosyası çalıştırılır.ışlem tamamlandığı zaman Windows XP Administrative Tools içindeki uygulamalar Windows XP deki Administrative Tools içine eklenecektir.şimdi Administrative Tools içindeki öğeleri inceleyelim :
Active Directory Users and Computers :
Active Directory içindeki objeler listelenmiştir.Bu kısımdan Active Directory içine gruplandırmak amacı ile OU açmak , domain e girecek kullanıcılar için Domain User Account açmak ve de bilgisayar adlarını girmek ( Computer Account ) girmek mümkündür.Domain e yeni bir kullanıcı ekleneceği zaman kullanıcı adı istenilen bir OU içinde veya domain de istenilen yerin üzerine sağ tuş ile basılarak New – User seçeneğinden yapılır.Computer Account açılışı da aynı yerde New – Computer seçeneğinden yapılır.
Active Directory Domains and Trusts :
Eğer birden fazla domain birbirine bağlı olarak çalışıyorsa bunlarla ilgili veritabanı alışverişi işlemleri ile ilgili ayarlar veya yeni domain eklenmesi ve başka bir domain ile bağlanması işleri bu kısımdan yapılır.Merkez ve şube domain leri bu kısımda otomatik olarak görüntülenir.
Active Directory Sites and Services :
Sistemi yönetmek için bir domain yerine bir site de oluşturulabilir.Active Directory Domains and Trust kısmında yapılanları site bazında bu kısımdan yapabiliriz.
Computer Management :
My Computer e sağ tuş ile basıp Manage bölümüne girildiğinde yapılan işlemlerin menüsüdür.
Configure Your Server :
Windows Server 2003 ümüzün server olarak hangi tip bir server olacağına dair yapılandırmalar bu kısımdan yapılır.Örnek olarak Domain Controller , Print Server , Web Server gibi seçeneklerden birini devreye sokmak için bu seçenek kullanılır. isim çözümleme işlemlerini yapan DNS Server.DNS Server uygulaması ve veritabanı bu kısımda DNS saklanır.
Domain Controller Security Policy :
Domain Controller üzerindeki uygulanacak kuralları belirler.Örnek olarak kullanıcı oluşturulduğu zaman şifre uzunluğunun ne kadar olacağı , şifrelerin geçerlilik süresi gibi merkezi işlemlerin formatlarını belirler.
Domain Security Policy :
Domain Controller Security Policy içinde uygulanan kuralları tüm içindeki bilgisayarlar ( Domain Controller dahil ) uygular. Örnek olarak kullanıcı oluşturulduğu zaman şifre uzunluğunun ne kadar olacağı , şifrelerin geçerlilik süresi gibi merkezi işlemlerin formatlarını belirler.
Manage Your Server :
Configure Your Server ile aynı işlemleri yapar.
Performance :
Domain Controller a veya istenirse domain e bağlı bir bilgisayara bağlanarak performans durumunu görüntüleme işlemini yapar.
Remote Desktops :
Uzak Masaüstü bağlantılarını kaydetmeye yarayan konsoldur.Birden fazla bilgisayara uzak masaüstü bağlantısı yapılmasını sağlar.
Services :
Windows Server 2003 e ait servisleri listeler ve durumlarını gösterir.Servisler üzerinde durdurma , yeniden başlatma veya devre dışı olan servisi devreye sokma işlemleri gerçekleştirilebilir.

alıntıdır.

Cevapla