Pc yavaslama problemi

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
hazarltd
Bit
Bit

Pc yavaslama problemi

Mesaj gönderen hazarltd »

Arkadaşlar,

Casper PC mi alalı 1 yıl olmadı.
Vista starter yüklü aldım ama alır almaz XP Pro yükledim.
10 gün öncesine kadar süper hızlıydı.Web sayfaları hızlı açılıyordu,klasörler
hızlı açılıyordu ve hiçbir problemim yoktu.
Ancak 10 gündür son derece yavaşladı ve ne yaptımsa sorunu çözemedim.
Başka XP CD sinden yükleme yaptım,Vista staterla denedim ama olmadı.
Antivürüs programı Kaspersky 2010 kullanıyorum.

Sorunuma çözüm için değerli önerilerinizi bekliyorum.

Çok Selamlar.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4673 kez

Re: Pc yavaslama problemi

Mesaj gönderen velociraptor »

Pc yi formatlarken her iki dizini de silip yeniden olusturmak seklinde bir islem uygulamanizi öneririm, cünkü bazen sadece c ye format atiliyor ve D de virüs spy , malware ... kalmis olabiliyor böylece yeni sistem calisir calismaz orayada bulasiyor ve sorun giderilmemis oluyor , diger bir olasilik ta kaspersky nin bu yavaslamaya neden oldugu , yavasligin devam edip etmedigini gözlemleyin derim
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

Mesaj gönderen modestus »

üstadın tavsiyelerine ek olarak:
bir ihtimalde donanımdan kaynaklanan bir frenlemeden olabilir.
işlemci ısısının bu duruma sebep olduğuna çok şahit oldum alarm sınırında duran işlemcinin açılışı aşırı uzattığını küçük bir exel dosyasını bir dakikadan fazla sürede açtığını biliyorum, ayrıca grafik kartındaki fanı kontrol et ama önce sistem sıcaklıklarına bir programla yada biosa girerek bak, ekran kartını söküp gözle kontrol et.
harddiskten kaynaklanan frenlemede olabilir yazılımsal kötü kümelerinde (bad sector) bu tip yavaşlamalara sebep olduğunu gördüm.
hazarltd
Bit
Bit

Mesaj gönderen hazarltd »

Sayın Velociraptor,

Önerilerinize teşekkürler.
Genelde format atarken her 2 bölümü de siliyorum,bölümlendiriyorum ve biçimlendiriyorum.
Ayrıca Kaspersky yi yıllardır kullanıyorum ve şimdiki kasmanın ondan kaynaklanabileceğini sanmıyorum.
Hard Diskimde bad sector veya formatla silinemeyen virüsler olabilir mi?
Veya ne tavsiye edersiniz?

Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
%TuNcAy%
Kilobyte4
Kilobyte4

Mesaj gönderen %TuNcAy% »

Kesinlikle isinin kontrol edilmesi tavsiyesine kulak verin. Benim kullandigim laptop 3,5 senelik.Son zamanlarda isisinin arttigini hissetmistim. Program ile kontrol etmeye basladim.Flash animasyonlari cok olan sayfalara girdigimde 70 derecelere ulasiyordu ve geciyordu. Allah sizi inandirsin en son skype ile videolu gorusme yaparken 96 dereceye ulasti ve laptop kendini kapatti. Dun temizletmek icin verdim.Bugun geri aldim tum yuklenmelerime ragmen 45 dereceyi gecmiyor simdi ve tabiki modestusun dedigi gibi yavaslamalarda kalmadi.Temizleyen servis yanmadigi icin sanslisin dedi. O yuzden isinmalara dikkat etmekte kesinlikle cok fayda var.