64 bitin avantajları dezavantajları nedir

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
ripley
Byte3
Byte3

64 bitin avantajları dezavantajları nedir

Mesaj gönderen ripley »

64 bitin avantajları dezavantajları nedir acaba adminim?
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4609 kez

Re: ram miktarım gozukmuyor

Mesaj gönderen velociraptor »

Bilgisayarların hızını ve performansını etkileyen en önemli donanımların başında işlemciler gelmektedir. İşlemcinin mimari yapısına göre, adresleme ünitesi (bellek - RAM) ve veri depolama ünitesi (diskler - Hard Disk) işlem yapmakta ve bilgisayarın performansını etkilemektedir.
MS DOS işletim sistemi ile yaygınlaşmaya başlayan son kullanıcı tarafındaki 8-Bit işletim sistemleri, Windows 3.1, Windows 9x, serisi ile 16-Bit ve 32-Bit işlemciler ve bağımlı işletim sistemlerinden, günümüz teknolojisinde 64-Bit işlemcilere ulaşmıştır. Teknolojinin bu ilerleyişi, gelecekte 128-Bit işlemcilerin mi doğacağı, yoksa mimari yapının tamamıyla değişip farklı bir yapıya mı ulaşacağı sorusuna bir yanıt bulunmasını zorlaştırmaktadır ,
İşlemci hızlarında bugün 3.8GHz’e ulaşılmasına rağmen, aşırı ısınma gibi temel sorunlarla karşılaşılmaya başlanmıştır. Sorunun aşılmasında geliştirilen ilk çözüm, Intel firması tarafından üretilen HyperThreading teknolojisidir.
HyperThreading, tek işlemcinin emülasyon sayesinde iki işlemci gibi işlev görmesini sağlamaktadır. Fakat bu teknoloji AMD firması tarafından kullanılmamaktadır. AMD firmasının işlemci dünyasındaki en önemli çözümlerinden biri
Hypertransport teknolojisidir. Bu teknolojide ihtiyaç halinde noktadan noktaya harici veri yolları yaratarak birimler arasındaki veri erişimi hızlandırılmaktadır.
İşlemci dünyasında üretilen diğer bir çözüm
Dual-core ise tek işlemci içerisine iki işlemci yerleştirme teknolojisidir. Bu teknolojide iki işlemci tek işlemci gibi çalışmakta ve sistem donanımlarında iki işlemci gözükmesini sağlamaktadır. Linux işletim sistemlerinin tamamı ikili işlemciler ile çalışabilmelerine rağmen Microsoft işletim sistemi ailesinde sadece WindowsXP Profesyonel ve Windows2003 sunucu ikili işlemciler ile çalışabilmektedir. Önceki işletim sistemlerinin çift işlemci desteği bulunmamaktadır.

32-Bit işlemcilerin aksine AMD ve Intel firmalarının 64-Bit işlemcileri birbirinden tamamıyla farklı mimaride çalışmaktadırlar.
64-Bit’in avantajları:
32-Bit işlemciler ile kıyaslandığında 64-Bit işlemcilerin getirdiği en büyük avantajlar;
- 32-Bit işlemcilerde yaşanan bellek ve dosya sınırlamalarında yeni boyutlara ulaşılmıştır.

Resim

- 2Gb dan daha büyük dosya yaratabilme imkanı sağlanmıştır.
- 64 Bit hesaplama ile hassas işlemler gerçekleştirebilmektedir.
- Optimize edilmiş matematik kütüphanelerinin avantajlarından yararlanılabilmektedir.
Gecişte yaşanacak en önemli sorun:
32-Bit işlemci programcılığında integer, long, ve pointer değişkenleri için 32-Bit boyutunda eşit kapasitede veri adresleri kullanılabilmektedir. 64-Bit işlemci kullanılan programlarda long ve pointer değişkenleri 64-Bit boyutunda tanımlanabilmektedir. 32-Bit işletim sistemi için hazırlanmış yazılımların 64-Bit işletim sistemine dönüştürülmesinde en büyük sorun, 64-Bit işlemcilerde farklı değişkenlerin farklı boyutlarda olmasından kaynaklanmaktır.

64-Bit dünyasında Linux
AMD firmasının 64 işlemciyi duyurması ile birlikte veritabanı alanında önemli iki firma olan Oracle ve IBM firmaları Linux işletim sisteminde çalışan 64 Bit veritabanı uygulamalarını geliştirdiler. Linux işletim sistemi, özellikle 2.6 çekirdek serisi ile 64 işlemcilerdeki performansını arttırmasıyla bazı uygulamaların Linux dünyasına kaymasına imkan sağlamıştır.
Linux işletim sisteminde çalışan 64-Bit gcc C derleyicisi (64-Bit program derlemek için -q64 yada -m64 seçenekleri kullanılabilir) ve Fortran derleyicileri ile 64-Bit destekli matematik kütüphaneleri, özellikle hassas hesaplamalar gerektiren işlemlerde çok önemli bir ihtiyaca cevap vermiştir.
64-Bit dünyasında Windows
Microsoft firması 2005 yılı içerisinde 64-Bit işlemci dünyasına Windows XP 64 Bit Edition ile adım attı. Ayrıca Windows2003 sunucusunu da 64-Bit desteğiyle kullanıcılara ulaştırmıştır.
Windows 64 XP işletim sisteminin en büyük dezavantajı, donanım desteği için sürücü ve diğer yazılımların henüz tam olarak kullanılamamasıdır. 32-Bit işletim sistemine yönelik geliştirilmiş pek çok yazılım, emülasyon sayesinde 64-Bit işletim sisteminde de çalışabilmesine rağmen, Norton ve McAfee gibi antivirüs ve güvenlik yazılımları kullanılamamaktadır. Ayrıca 16-Bit uygulamalar 64-Bit işletim sisteminde çalışamamaktadır.
Microsoft firması ise Vista ile 64-Bit işletim sisteminde güçlü bir yer edinmeyi planlamaktadır.

Sonuç: Hızımızı ne zaman arttırmalıyız?
Standart ev ve internet kullanıcıları için şu aşamada 64-Bit işletim sistemlerine geçişte acele etmemek gerektiği söylenebilir. Özellikle 64-Bit işletim sistemlerinde çalışacak uygulamaların yetersizliği sebebiyle, 64-Bit işlemcileri optimum düzeyde kullanacak ve 64-Bit işlemcinin avantaj ve olanaklarını tam anlamıyla kullanacak yazılımların gelişmesi ve kullanıcılara ulaşması süreci beklenilebilir. Ayrıca bazı donanımlarda yaşanan 64-Bit işlemci ve işletim sistemi desteğinin olmaması sorunu da kullanıcıları zor durumda bırakacak sebeplerin başında gelmektedir.
Yapılan testlerde özellikle Windows ortamında ekran kartları üzerinde denemeler gerçekleştirilmiş ve 64-Bit’in daha hızlı olduğu gözlemlenmiştir. Bu avantaj bilgisayar oyunu, çizim ve animasyon gibi grafik ağırlıklı yazılım geliştiren firmalar için gelecekte geniş bir ufuk yaratmaktadır. Ayrıca, yüksek veri miktarı içeren, yoğun ve yüksek kapasiteli veri giriş/çıkış işlemlerinin gerçekleştirildiği veritabanı testlerinde de 64-Bit işlemcilerin avantajının ön plana çıktığı gözlemlenmiştir.

Selçuk Han AYDIN, Sinan Can AÇAN, Türkcan KURT
Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilgi İşlem Dairesi
Kullanıcı avatarı
ripley
Byte3
Byte3

Re: ram miktarım gozukmuyor

Mesaj gönderen ripley »

teşekkür ederim. ben 32 bitte kalim yetiyo bana zaten.ilerde vistaya geçerim artık.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4609 kez

Re: 64 bitin avantajları dezavantajları nedir

Mesaj gönderen velociraptor »

32 Bit - 64 Bit nedir? Farkları nelerdir?

32 bit ile 64 bit işlemci arasındaki fark öncelikle ram desteği ilekendini gösterir.32 bitlik bir işletim sisteminde işlem başına tahsisedilmiş en fazla 2 GB’lık bir bellek alanına sahip en çok 4 gigabaytlık(GB) sistem belleğini desteklerken 64 bitlik bir işletim sisteminde(eğer anakartınızda takabilecek yuca bulabiliseniz ) 16 Tb ye kadarsanal belleği destekleme potansiyeline sahip olabilirsiniz..

Resim

64-bit bilgi işlem, performansı bir üst düzeye çıkarmaktadır. WindowsXP Professional ve Windows Server 2003’ün 32 bit sürümleri çoğukullanıcının işletim sistemi gereksinimlerini karşılamaya devamedecektir. Ancak çok miktarda veri ile çalışan kullanıcılar veya büyükoranda bilgiyi kısa sürede işlemesi gereken kuruluşlar için 64 bit,performans ve verimlilik açısından kayda değer bir sıçrama tahtasıanlamına gelmektedir.

Özel ve teknik uygulamalar için performans kazançları

64-bit bilgiişlem performansının sunduğu daha büyük ve dahakarmaşık modeller oluşturabilme avantajından yararlanan mühendisler otomobil ve uçak tasarımı gibi alanlarda önemli kazançlar elde edecek.Mühendisler bu sistemlerden yararlanarak simülasyon yazılımları kullanabilecek, hava akımı, basınç ve ısı gibi etmenlerin otomobil veyauçak malzemesi üzerindeki etkilerini inceleyebilecek ve ürün tasarımını geliştirmek için bu sonuçlar üzerinde çalışabilecek. 64-bit bilgiişlem kullanımı 3D animatörler, dijital sanatçılar ve oyun geliştiricilerigibi dijital içerik oluşturucuları için de önemli kazançlar sunmaktadır; bu kişiler 64-bit özelliği sayesinde üç boyutlu modeller sunmak için gereken süreyi önemli ölçüde kısaltabilecek. Bunun yanısıra, 64-bit bilgiişlem kullanımı mali uygulamalarda da büyük verikümelerinin hızlı bir şekilde hesaplanabilmesini ve böylelikle pazar eğilimlerinin incelenebilmesini, fiyat belirlenebilmesini ve gerçek zamanlı olarak ticaret yapılmasını sağlamakta

• Video, animasyon veya 3D modellerle çalışan dijital içerik yaratıcıları.
• CAD, CAM veya CAE’den faydalanan mekanik tasarımcıları ve mimarlar.
• Karmaşık simulatörlerden faydalanan mühendisler ve bilim adamları.
• Büyük miktarda veriyi kısa sürede işlemden geçirmesi gereken finans analizcileri.

Windows Server 2003 x64 Sürümü, bellek ağırlıklı veya büyük ölçekliveritabanlarına veya uygulamalara sahip kuruluşlar için idealdir.
http://www.chip.com.tr/blog/bios/32-bit ... l#yorumlar
Örneğin:
• Hızlı veritabanı işlemlerine bel bağlamış firmalar.
• Global firmalar, devlet ve eğitim enstitüleri.
• Karmaşık modellere ihtiyaç duyan teknik ve finansal sektörler.
• Daha fazla kullanıcıya hizmet verme ihtiyacı duyan e-ticaret siteleri.
• Uygun maliyetli bir yükseltme gerçekleştirmek isteyen, mevcut bilgi işlem sistemleri miadını doldurmuş firmalar.

Şuanda birçoğumuz işlemcilerimizin 64 bit olmasına rağmen 32 bitlik işletim sistemi kullanıyoruz.
Çünki kullandığımız programların birçoğu 64 bitlik yazılım değil.Bunedenle stabil çalışma elde edilemiyor.Ama pek yakında 64 bit likişletim sistemleri kullanmamız kaçınılmaz olacaktır.

64 Bit işlemci için özel olarak üretilmiş programlar, işletim sistemleri, sürücülerin olması şarttır. 64 Bit için en büyük şart işlemcidir. İşlemciniz desteklemiyorsa bundan faydalanamazsınız 64 bit için kodlanmış ve derlenmiş bir program geri uyumlu değildir. Burada bir sorun var. Ya eski bir programınız varsa? Yada sevdiğiniz bir oyun 32 bit ile yazılmışsa. İşte handikap burada başlıyor. Burada en büyük iş o programı geliştiren firmalara düşüyor
32 Bitin adreslemesi sınırlıdır. Kısacası 4 GB ram ile sınırlandırılmış olup bir İşleme (Process) mesela Adobe Photoshop ile bir resim çalışması yaptığınızı düşünün: Photoshop.exe işlemcide maksimum 3.25 GB sınırlarında adresleme yapabilecek ve işlemcide o ayrılan bellek ile işlemlerine devam edecektir. Ama 4 GB nın tamamı kullanılmamış diyeceksiniz. Evet çünkü Kullanılan işletim sistemide kendisi için belirli bir adres ayırıp sağlıklı çalışmak zorundadır. Mesela Windows ilk açılışında boot’tan itibaren DLL yüklemeleri, Servis Yüklemeleri, Kullanıcı arayüzü vb işlemler için özel korumalı bir bölge açar ve buraya erişimi yasaklar. Bu yüzden 4 GB yi bir program kullanamaz.
64 Bitte ise tam tersidir. Toplam adresleme 2 Terabyte’a çıkartılmıştır. 64 Bit destekli bir işlemci sayesinde 4 GB ram ve üzerini rahatlıkla kullanabilirsiniz

Performans
İlk olarak Windows Vista kurdunuz. İşlemciniz 64 bit bir işlemci. Raminiz 8 gb. Mesela diyelimki bir oyun açtınız. Eğer oyun 64 bit işlemci için derlenmemiş 32 bit bir programsa hiçbir performans göremezsiniz. Burada performansı işlemci hızınız çekirdek sayınız ve ram ile ekran kartının hızları belirler.
Pekala 64 Bit destekli bir program kurduk diyelim. Örnek: Adobe Photoshop CS4. 5 tane HDR formatında raw dosyalar açık ve özel yöntemle yüksek kaliteli bir resim elde etmek için çabalıyorsunuz. Photoshop’un ayarlarından ram kapasitesini bilgisayarın raminin %80 ini kullan olarak ayarladığınızı var sayıyoruz. Otomatik man 5-6 GB rami rahatlıkla tüketecektir. Ve renderlama işlemi çok rahat ve hızlı bitecektir. Burada eğer ekran kartınıda kullan derseniz Photoshop 64 bitin verdiği ram avantajı ve adresleme aracılığıyla işlenen veriyi ekran kartından işlemciye gönderecek ve hızlı bir sonuç elde edeceksiniz. Aynı şeyi birde oyunda düşünün. Mesela Crysis. Çok rahat ve hiçbir takılma olmadan keyifle bir oyun.
Peki benim 2 GB ramim var işlemcim de 64 biti destekliyor. Sorun olur mu? Hayır sorun olmaz sadece şunu aklınızdan çıkartmayın. 64 bit işlemlerde adresleme yüksek olduğu için rame daha fazla yüklenilir. Buda ram kullanımını arttırır. Sağlıklı çalışma için 4 gb ram önerilir. Ki böylelikle takılma yada dar boğaz olmasın. Forumlarda yada teknoloji sitelerinde soruluyor sıklıkla. Özellikle Windows Vista kullananlar buna şahit oluyor. Eğer 64 bit bir Vista kullanıyorsanız ve ram miktarı 4 gb nin altındaysa Windows işlemlerin aksamamısı için Harddiski sanal bellek olarak kullanır. PageFile dosyası vardır bu dosyaya İşlemcide çalışan işlemleri aktarır. Bu işlemdede durmadan Bilgisayarınızın harddisk ışığı yanar. 7200 devir harddisk altı harddisk yada sağlıklı ortamda çalışmayan bir harddisk kullananlar(sıcak,tozlu,harici) ve 1 GB ramli makinaya Vista kuranlar bu sorunla karşılaşmaktadırlar. 64 bit burada kötüdür

32 Bit mi hızlı 64 Bit mi?
Bu soruyu şöyle soralım. Bir su kanalı var küçük(32 bit) ve bu su kanalına bağımlı bir çok çiftçi var. Çiftçiler sulama zamanı gelince mecburen kanala yüklenecekler ve kanal bu kapasiteyi kaldıramayacak. Darboğaz oluşacak su yetmeyecek.
Bu kanalı 2 katına çıkartalım. Çiftçiler rahatlıkla tarlalarını sulayacaklar. İşte fark budur. Olaya şöyle bakalım. Kanalın su kaynağını güçlü bir pompa sağlıyor diyelim. Çiftçiye daha fazla su gidecek. Kanal küçükte olsa akış yüksek olduğundan tarla sulaması daha çabuk olacak. Kanal büyük ve pompa küçük olsa küçük kanalın hızı ve büyük kanalın sulama hızı aynı zamanda biter. Ya pompa ile kanal büyük olursa. Artık onuda siz düşünün #61514;
Burada işlemci hızınız yüksek ve 32 bit işlem yapıyorsanız o işlemi 64 bit bir sistemde 64 bit ile kodlanmış ve derlenmiş bir programla kıyaslarsanız eşit olur. Çünkü 64 bit işlemci daha fazla veriyi adresleyip işler. Hızlı bir işlemci ve 64 bit bir program olursa daha hızlı işlem gerçekleşir.
Mesela Winrar ı 32 bit işlemli bir makina da çalıştırın İşlemciniz 3 ghz olsun. Sıkıştırma çok hızlı yapılır. Ama aynı donanımı 64 bit bir işletim sisteminde Winrar ı aynı dosyayı sıkıştırmayı yap derseniz yavaş yapar. Çünkü program o mimariye uygun değil ve sanallaştırılıyor. 64 Bit Winrar olsaydı peki iki kat daha hızlı.

Kernel Patch Protection (KPP)
ya da bilinen diğer adıyla PatchGuard, Microsoft'un x64 sürüm işletim sistemlerinde yer alan ve çekirdeğin yamalanmasını engelleyen bir teknoloji.

Çekirdek yama korumasının işletim sistemine sağladığı avantajlar ise şu şekilde (Wiki):
* Çekirdekte oluşan ciddi hatalar yüzünden ortaya çıkan Mavi Ekran sorunlarını çözmek.
* Farklı yazılımların çekirdeğin aynı bölümünü yamalamaya çalışması ortaya çıkan kararsızlık sporunlarının çözülmesi.
* Artırlmış sistem güvenliği
* Çkerideğe yerleşip nerdeyse tamamen görünmez hale gelen Rootkitlerin engellenmesi.
* Çekirdeği değiştiren yazılımların Windows'un yeni sürümleriyle veya çekirdek güncellemeriyle birlikte devre dışı bırakılması.

Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için:
http://en.wikipedia.org/wiki/Kernel_Patch_Protection

eger bunu da asmanin yolunu bulmuslarmi diyorsaniz üstteki kaynak yazinin devamindaki Bypassing PatchGuard yazisina göz atmanizda fayda var
Kullanıcı avatarı
raki17
Bit
Bit

Mesaj gönderen raki17 »

yanlış anlamdıysam 64 bit tam kapasite kulanmak güzel ve hızlı ama bütün ekipmalar 64 bitle uyarlı olmalı doğrumudur? bide amdnin en hızlı işlemcisi i7 den intelin Özellikler
İşlemci Soket Tipi Soket 938 AM3
İşlemci Teknolojisi AMD Phenom™ II X4
İşlemci Hızı 3.4 Ghz
İşlemci Ön Bellek 8 MB
İşlemci Markası AMD

bumudahah iyi acba çok hızlı ve iyi pc toplamak istiyorumda her yöneen kulanımda uygun ve sorunsuz olsun istiyom birazda merak
Kullanıcı avatarı
skinnycem
Kilobyte4
Kilobyte4

Mesaj gönderen skinnycem »

win 7 nin 32 bitte çift çekirdek desteği yok mu?