windows açılışta F1 ile boot istiyor

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
hhhh
Byte3
Byte3

windows açılışta F1 ile boot istiyor

Mesaj gönderen hhhh » 24 Kas 2008, 10:02

Ustalar,
Bilgisayarımdan bir programı kaldırdıktan sonra (ama hangi program hatırlamıyorum ) açılışta şu uyarı mesajını alıyorum. Bu mesaj siyah bir ekranda çıkıyor ve sol allta mavi boot yazıyor. F1 ile boot etmemi istiyor ve öle açılıyor. Bios tan boot HDD yaptım ama yine hep bu mesaj çıkıyor mesaj şu dur;
1720- SMART hard drive detect imminet failure
Failing Drive : SATA 0 (dark blue) failure
Failing Attribute # 184

Sistem özellikleri :
Hewlett-Packard
HP Compaq dc5750 Microtower
AMD Athlon ™ 64 X2 dual core processor 4200+
1,78 GHz 1 Gb RAM
En son hhhh tarafından 25 Kas 2008, 10:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Laneth
Gigabyte1
Gigabyte1

Re: windows açılışta F1 ile boot istiyor

Mesaj gönderen Laneth » 24 Kas 2008, 12:25

yazılım ile olacak iş değil

daha açık olarak, ne yaptıktan sonra bu olay oldu?

Kullanıcı avatarı
editci
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen editci » 24 Kas 2008, 13:44

bios'a girerek ayarları varsayılan yapabilirmsin? bakalım standart ayarlarda aynı mesajı verecek mi?

Kullanıcı avatarı
hhhh
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen hhhh » 25 Kas 2008, 10:28

Laneth yazdı:yazılım ile olacak iş değil
daha açık olarak, ne yaptıktan sonra bu olay oldu?
hangi programı kaldırmıştım hatırlamıyorum. pc yeni gelmişti ccleaner gibi bi program diye hatırlıyorum ama emin değilim :roll:
editci yazdı:bios'a girerek ayarları varsayılan yapabilirmsin? bakalım standart ayarlarda aynı mesajı verecek mi?
ayarları varsayılan olarak ayarladım ama bişey değişmedi sorun devam ediyor aynı mesaj ve f1 ile boot ediyorum :cry:

bir defasında da HDD yi yerinden çıkartıp başka pc ye takmıştım. anakarta dvd-rom, hdd yi bağladığımız yerlerden problem olmuş olabilirmi koyu mavi , açık mavi, portakal rengi, bide beyaz sata kablonun bağlanacağı yerler var.
HDD koyu mavide bağlı,
DVD-Writer beyaz da başkada sata donanım yok :(

Kullanıcı avatarı
editci
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen editci » 25 Kas 2008, 12:04

bios'a girdiğinde ana ekranda muhtemelen alt tarafta bazı seçenekler vardır. All-Boot keyboard, No-boot keyboard vs.vs bazı seçenkerl var. oradaki herneyse diğer ayarla değiştirmeyi denermisin? mesela All-Boot keyboard ise No-boot keyboard ile veya tam tersi olarak.

Kullanıcı avatarı
hhhh
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen hhhh » 25 Kas 2008, 16:20

editci yazdı:bios'a girdiğinde ana ekranda muhtemelen alt tarafta bazı seçenekler vardır. All-Boot keyboard, No-boot keyboard vs.vs bazı seçenkerl var. oradaki herneyse diğer ayarla değiştirmeyi denermisin? mesela All-Boot keyboard ise No-boot keyboard ile veya tam tersi olarak.
altta hiç seçenek yok. bazı yerlerde bios ta s.m.a.r.t. diye bişeyden bahsediliyo oradan " if F1 ...." disable yapın diyolar ama bios menüsünde tek tek baktım bende o da yok :cry:

Kullanıcı avatarı
editci
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen editci » 26 Kas 2008, 09:22

bu mesajı verdiği yere ve bios'a girip oradan da birer resim çekip gönderirmisin?

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 26 Kas 2008, 11:58

Eger HD Western Digital WD400BD veya Western Digital WD800JD ise cözümü asagida:
http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/Te ... 135&mode=3
eger degilse verilerinizi biranönce yedeklemek akla yatkin gibi duruyor , genellikle HDD üreticilerinin HDD in kendi kendini test etmesi icin koyduklari internal built-in diagnostics kodun tespit ettigi ve sonucu HDD in kullanilmaz hale getirebilecek bir degisikligin habercisi olabilir, (Tedbirli olmakta fayda var)

Kullanıcı avatarı
editci
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen editci » 26 Kas 2008, 12:19

ayrıca yaptığım araştırmalarda velociraptorun dediği doğru gibi duruyor. yedekleme konusuda ihmale gelmez. bu durumda ilk yapmanı gereken önemli bilgilerinizi yedeklemeniz.

harddiskinizin ilerde harddsikiniz arızalnacağını bildiriyor.zaten belirttiği gibi smart hatası veriyor. smart harddiskinde var olabilecek hatayı size önceden uyararak bilgi verir. onun için size böyle bir uyarı veriyor olabilir. hemen verilerinzi yedeklemelisniz.başka bir harddsike sıcak bakmalısınız.
hdd repair programı bu konuda size yardımcı olabilir. Partition Table Doctor diye bi program bu işi yapıyor. cunku o hata mesaji partition bilgilerinin yanlis girilmesinden olabilir. yani partition tableinin yeniden yazilması sorunu çözebilir.genelde eski HDlerde ortaya daha çok çıkmakta.

elinin altında bulunsun. yedeklemeden sonra lazım olabilir.

Kod: Tümünü seç

http://rapidshare.com/files/115758072/Partition_GG.SG.rar

Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen Ensatech » 29 Kas 2008, 14:00

Bizim notebookun hdd Resim 3 tane bozuk kesim var bazı dosyalar silinemiyor yada okunamıyor bende iyi olnlar bozuk yerleri örtbas ediyor diyerek kullanıyorum şimdi, geçenlerde bi takılma yaptı sorna 2 gb yer açıp scandisk yaptım http://i33.tinypic.com/2u96cxv.jpg bunlardan sorna başka sorun çıkmadı ayrıca smart sistemi hiçbir sorun olmadığını söylüyor % lik dilime bakarsak çok küçük hatalar gibi şimdi ne önerirsinz format atıp oraları işaretlenmesini sağlamakmı yoksa şimdilik işaretli idare edermi

Kullanıcı avatarı
editci
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen editci » 29 Kas 2008, 15:21

biz hardiskte bozuk alanlar (boot sector) görülmeye başlandığında bu bozuk alanların çok kısa bir sürede artacağına işarettir. ilk yapılması gereken önlem almak (yedekleme vs.)

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 29 Kas 2008, 16:33

bad sectorlari isaretlemek icin format sart degildir

Mesela c dizinini sag tiklayin ve acilan ekranda ikinci tab i tiklayip resimdeki gibi tik koydugunuza emin olun , muhtemelen yeniden baslattiginizda devreye girecek ve bad sectorlari isaretleycektir

Resim
ayrica bakiniz:
viewtopic.php?f=5&t=45
http://en.wikipedia.org/wiki/Bad_sector

Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen Ensatech » 29 Kas 2008, 17:48

o zaman tamam bende alan açtıktan sonra ikisini işaretleyerek taratmıştım :wink:

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 29 Kas 2008, 18:06

o halde bad sectorlu yerlere veri yazilmasini engellediniz , formata falan gerek yoktur

Kullanıcı avatarı
hhhh
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen hhhh » 05 Ara 2008, 20:10

ustalar ,
harddisk arızalıymış güncelleme yaparken elektrik kesintisi olmuş olabileceğini söylediler yetkili servis ten garanti kapsamındaymış sanırım harddisk yenileyecekler, yazılımla ilgili bişiy mi teknik servise bulaşmadan halledebilir miyim diye düşünmüştüm ama değilmiş ilginize teşekkür ederim iyi çalışmalar