Win XP de Türkçe Karakter ve Kullanıcı Hesapları Sorunu - Çözüldü

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
inciipek
Bit
Bit

Re: Win XP de Türkçe Karakter ve Kullanıcı Hesapları Sorunu - Çözüldü

Mesaj gönderen inciipek »

shampuan yazdı: 03 Şub 2020, 22:05 Harddiskteki bad sectorlar bazı sistemsel hatalara neden olabilir. Anlatmış olduğunuz vakada harddiskin zaten gidici olabileceğini tahmin ediyoruz. Heryeri bad sectorlu ise doğaldır. HDTune benchmark ve scandisc testi yapın gelince. Harddiskiniz IDE mi SATA mı? Anlıyorsanız yanıtınıza göre bir harddisk de almanızı sağlarız. IDE ise zor, SATA ise heryerde var. Özel yazılım kullandığınız için XP kullanıyormuşsunuz. Buradan donanımınızın çok eski olabileceğini tahmin ediyorum. Bu nedenle IDE mi diye sordum. SATA girişi yoksa anakartta, ikinci el IDE 'li HDD bulmak çooook zor..
Kardeş ben sıradan bir bilgisayar kullanıcısıyım :( ve belirttiğiniz teknik terimler(mesela HDTune benchmark ve scandisc testi yapın gelince gibi) bana tamamen yabancı. (Harddisk alımı ile ilgili yardım düşüncenize de ayrıca teşekkür ederim.) Bu nedenle bir şey diyemeyeceğim. XP gelsin bakalım, durumu belirtirim.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Tamam her türlü yardımcı oluruz. Ben de sıradan bir bilgisayar kullanıcısıydım zamanla çözdüm.

HDTune diye bir program var. Bu programı bilgisayar gelince indirip kuracaksınız, Benchmark sekmesine ve hata taraması (Error Scan) sekmesindeki testleri sabırla yapıp resimlerini buraya yükleyeceksiniz ki HDD bozuk mu değil mi görelim. Aşağıya linkili atayım, sistem gelince indirip kurun:

https://www.hdtune.com/download.html

Drive Power Manager yazanın bir üstündekini indirin.

İyi çalışmalar.
inciipek
Bit
Bit

PC tamirden geldi. Olmazsa win7 yükleyin demiştim. Tamirci aynen öyle yapılmış. Yani XP meselesi diye bir sorun kalmadı. Yeni birim E sürücüsü diye adlandırılan sürücüdeki veriler, Win 7 kapsamında D sürücüsü olarak adlandırılan sürücüye yüklenmiş ve tamamı duruyor. Yalnız bu işletimde de bir sorun var. PC açılma aşamasında, başlangıçta belki yirmi, otuz kere açılıp kapanıyor yani siyah ekran gelip, gelip gidiyor. Buna bir çözüm var mı?
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4682 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Sorunun işletim sistemi ile bir alakasının olduğunu sanmıyorum, yani XP veya Windows 7 veya Windows 10 farketmez , Açılışta O donanımla iletişim kuramıyor buda ;
1. Ya kablolarda
2. ya diskin kendisinde
3. yada sata to IDE dönüştürücü (Yada tersi) kullandıysa onda sorun var , eğer Bilgisayarda sorun olsaydı dahili HDD i de arasıra görmemezlik yapardı. Bir bilgisayarcının O bilgisayarı müşteriye o şekilde teslim etmesi normal bir durum değil. Tavsiyem Bilgisayarıcınızı değiştirmeniz.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 919 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Öyle şey olmaz inci_ipek Windows XP olsun Windows 7 olsun tüm Windows sistemleri azami 25 sn de açılma yeteneğine sahiptir.Tarkan_dost'un dediği gibi o bilgisayarcı İŞTEN ANLAMAYAN biri olmalı böyle tiplere ne paranızı kaptırın nede zamanınızı.....
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Keşke yakınınıza olsaydım para almadan detayına kadar donaımınızı inceler elimde yedek parça varsa yapardım. Donanım sıkıntınız var sizin.

HDTune yazılımını verdiğim linkten indirip kurun. Bir test yapın bakalım derdi neymiş.
inciipek
Bit
Bit

shampuan yazdı: 09 Şub 2020, 18:49 Keşke yakınınıza olsaydım para almadan detayına kadar donaımınızı inceler elimde yedek parça varsa yapardım. Donanım sıkıntınız var sizin.

HDTune yazılımını verdiğim linkten indirip kurun. Bir test yapın bakalım derdi neymiş.
Söz konusu linkten programı İndirip kurdum. Belirttiğiniz testlere ait sonuç şablonları :

https://drive.google.com/open?id=1H_kIg ... YuwD4b1gFD

https://drive.google.com/open?id=1b5A4b ... Rig0ARaFyW

PC nin yani win7 nin ana kasaya bağlantısındaki kablo ucundaki aparatın iki vidasından bir tanesi tam yerine oturmayıp, boşa dönüyor.(vidanın geçeceği yuva tam olarak yerinde değil, biraz içe gömülü) Sorun bundan kaynaklı olabilir mi?

Tamire ilişkin İyi niyet söyleminizden dolayı ayrıca teşekkür ederim. Ama yine de emeğinizin karşılığını nakit olarak alırdınız. :-)
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

inciipek yazdı: 12 Şub 2020, 12:56
shampuan yazdı: 09 Şub 2020, 18:49 Keşke yakınınıza olsaydım para almadan detayına kadar donaımınızı inceler elimde yedek parça varsa yapardım. Donanım sıkıntınız var sizin.

Söz konusu linkten programı İndirip kurdum. Belirttiğiniz testlere ait sonuç şablonları :

https://drive.google.com/open?id=1H_kIg ... YuwD4b1gFD

https://drive.google.com/open?id=1b5A4b ... Rig0ARaFyW

PC nin yani win7 nin ana kasaya bağlantısındaki kablo ucundaki aparatın iki vidasından bir tanesi tam yerine oturmayıp, boşa dönüyor.(vidanın geçeceği yuva tam olarak yerinde değil, biraz içe gömülü) Sorun bundan kaynaklı olabilir mi?

Tamire ilişkin İyi niyet söyleminizden dolayı ayrıca teşekkür ederim. Ama yine de emeğinizin karşılığını nakit olarak alırdınız. :-)
Harddiskiniz çok iyi durumda. Bu harddiskte sorun yok.

Bahsettiğiniz vidanın nerenin vidası olduğunu tam anlamadım. Kasanın kapağını tutan vida ise sorun yok. Harddiski kasadaki bölmesine tutturan vidada ise sorun yok.

Şimdi @velociraptorun teorisinden gidelim. Harddiske gelen iki kablo demeti vardır; bir tanesinde KIRMIZI-SİYAH-SARI kablolar görürsünüz bu kabloları taşıyan fiş, harddiskinize elektrik verir.

Diğeri ise genellikle (genellikle) kırmızı renkte olur, bazen siyah bazen de açıkmavi olabilir, yassı bir kablodur bu da harddiskinize SATA standardı ile veri alış verişi yaptıran bir kablodur. Data kablosu yani. her iki ucunda L şeklinde bir çukur görürsünüz. Bu kablonun Harddiske takılan ya da anakarta takılan yerde gevşeklik olmamalıdır. Denemek için korkmadan çıkarıp takabilirsiniz.

Bir diğer konu, XP kullanıyorum demiştiniz, anakartınız çok eski ise artık ölüyor olabilir, çipseti arızalı olduğundan anlık hatalar vererek başınızı ağrıtıyor olabilir.

EDİT: şimdi iletinizi bir daha okudum, bahsettiğiniz kendiliğinden reset atma sorunu varsa ilk bakılması gereken RAMlardır. Ramları memtest programı ile test ediyoruz ama siz yapamazsınız biraz uygulaması gıcıktır, flaş belleğe yazdırıp sistemi flaştan başlatıyoruz, programı çalıştırıp en az 3 saat teste tabi tutuyor ve herhangi bir KIRMIZI RENKTE ERROR yazısı çıkmadığını görmeye çalışıyoruz.

RAM sağlam ise, güç kaynağına bakıyoruz. BAzen güç kaynakları sağlam gibi görünse de bilgisayara parazitik içeren kalitesiz elektrik verebilirler. Sistem yüke bindiği zaman bahsettiğiniz sıkıntılara neden olurlar. Bu ikinci ihtimal. Ramlarda sorun var bence...

Dediğim gibi, keşke yakın olsaydık... :(
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

EK:

Sizin şu anda yapabileceğniz küçük bir test var.

Kasanızı açıp ramın takılı olduğu yerleri görüyorsunuz. İki adet ram takılıysa birini yanındaki tırnağa basarak çıkartın ve bilgisayarı başlatın. Bir sıkıntı var mı?

Varsa diğer ramı da çıkartın, önce çıkardığınızı geri takın. Bilgisayarı başlatın bir sıkıntı var mı?

Hangi ram takılıyken sıkıntı varsa, o ram arızalıdır. Şayet tek ram takılıysa ikinci el bir ram bulmaktan ve testleri sürdürmekten başka çare yoktur.