Sık Kullandığım Windows XP Kısayol Tuş Kombinasyonları

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9638
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Sık Kullandığım Windows XP Kısayol Tuş Kombinasyonları

Mesaj gönderen trwe »

Merhabalar

Bir Vezice;

Bir Windows OS kullanıcısının "uzmanlığı", kurduğu işletim sisteminin, varsayılan klavye kısayol tuşlarını maharetle kullanmasına bağlıdır. TRWE_2012


Alt + Tab : Açık uygulamalar arasında geçiş yapma

Alt + F4 (bir program/dizin açık) : Açık bir programı veya dizini kapatır.

Alt + F4 (Masaüstü) : Sistemin Kapatma/Hazırda Beklet/Uyku/Oturumdan Çıkma/Kapatma Mini Penceresini açar.

Alt + Enter + Fare Sol Tuşu (çift tıklat) : Herhangi bir dizin yada dosyayı AÇMADAN, Özelliklerini görüntüleme.....

Alt + Esc + Enter : Windows Görev Çubuğunda minimize haldeki açık dosya yada dizini açar.(alt tuşu basılı halde, esc tuşuna her basma da Windows, sekmeyi ileri ve geriye alır siz de enter tuşuna basarak ilgili dizini yada dosyayı TIKLAMADAN açarsanız.)

Alt + Spacebar : Windows görev çubuğunda açık ve o an ETKİN olan dizin yada dosyayı kısayoldan sol tarafta Alt+F4 kapatma Menüsü açılır.

Shift + Insert : DVD Sürücüsündeki bir dvd yada cd'yi bir kez otomatik başlatma seçeneklerini ekrana getirir.

Shift + Delete : Bunu zaten biliyorsunuz meşur shft+del tuş kombinasyonu.Bir dizin yada dosyayı geri dönüşüm kutusuna (benim verdiğim isimle Çöp Tenekesi'ne) göndermeden direkt siler.

Ctrl + Shift + Esc : Windows Görev Yöneticisini direkt açar....

Ctrl + Sürükle dizin/dosya : Ctrl'ye basılı halde bir dizin yada dosyayı önce seçin (işaretleyin) ardından masaüstünde yada bir dizin içinde sürükleyip bırakın, böylece o dizin yada dosyayının bir kopyası Windows tarafından oluşturulur.

Ctrl + Sürükle dizin/dosya : Bu da yukarıdakisinin aynısı ama bir farkla, bu sefer sadece kısayol atar.(Deneyin görün) GNU-Linux 'da bu olaya SEMBOLİK BAĞ ATAMA denir.

Right-click + Sürükle dizin/dosya : Herhangi bir dizin yada dosyayı farenin sağ tuşuna basarak sürükleyip bırakın , Windows gizli ek alt menü komutları açar.

F1 Fonksiyon Tuşu: Windows Yardım Ve Destek Merkezini açar (hiçbir yazılım açık ve aktif değilse veya tüm açık pencereler windows görev çubuğunda minimize ise) Eğer bir yazılım açık ve aktifse, o zaman o yazılımın html,chm, txt, pdf formatında yardım dosyası açılır.

F2 Fonksiyon Tuşu: Seçili bir dizin yada dosyanın adını direkt değiştirmede kullanılır.

F3 Fonksiyon Tuşu: Eğer hiçbir yazılım veya dizin açık_aktif değilse veyahut tüm dosya yada dizinler windows görev çubuğunda minimize ise direkt Windows Arama Penceresini açar.Aksi durumda o yazılımın (aktif ve açık) ilgili arama parametrelerini açar.Örnek Microsoft Not Defterinde "Bul" mini penceresi açılır.

F5 (veya Ctrl + R) : Hiçbir dizin ve dosya açık_aktif değilse veya windows görev çubuğundan kapalı (minimize ise) masaüstünü tazeler.Eğer not defteri açık ise herhangi bir satıra tarih atar.08:40 07_Mayıs_Salı_2019 gibi yani bu fonksiyon tuşu yazılımdan yazılıma görevleri değişkenlik gösterir.

F10 Fonksiyon Tuşu: Özellikle Windows Yükleme Medyasından Windows gezginine giriş yaptığım zaman fare devredışı olduğunda kullanışlı oluyor.

Olay şu;

Aktif bir gezgin penceresi yada dosya da iken klavyeden ÖNCE F10'a basın, Windows ilk menüyü açarak baş harfleri _ şeklinde işaretler.Sonra klavyenizdeki yön tuşları ile menü grupları ve bunlara bağlı alt komutlarda gezinebilirsiniz.İstediğiniz komuta geldiğinizde Enter tuşuna basarsınız.

Shift + F10 : Hiçbir dizin yada dosya açık değilse veya minimize ise masaüstünde Windows Başlat Menüsü Özellikleri Menüsünü açar.Eğer fareyle Windows görev çubuğu birkez tıklatılır ardından bu tuş kombinasyonu kullanılırsa taskbar menü grubu açılır.


Ctrl + Esc : Windows Başlat Menüsünü açmanın farklı bir yolu.... (millet, sadece Winlogo tuşuna basmayı biliyor.....!)


Not:

Bunların bir çoğu diğer windows sürümlerinde de aynen çalışmaktadır.


TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
09:02 07_Mayıs_Salı_2019
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31685
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Sık Kullandığım Windows XP Kısayol Tuş Kombinasyonları

Mesaj gönderen velociraptor »

sağolasın
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla