XP Yükleme Sorunumu Nasıl Aştım? - Kısa Anlatım

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Re: XP Yükleme Sorunumu Nasıl Aştım? - Kısa Anlatım

Mesaj gönderen AgaBey123 » 09 Ara 2018, 10:44

@shampuan emeğine sağlık. Bizleri bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim. Ben de aynı sorunla karşılaşmıştım.
Aldığımda Windows 7 yüklü gelen laptopuma Windows XP kurmaya çalıştığımda boot edemiyordu. Demekki BIOS'ta anlattığınız ayarı compatible olarak ayarlamalıymışım. :)
Forumda geçenlerde bahsetmiştim. Benim bilgisayarıma Arch ve Arch tabanlı Linux dağıtımları kurulmuyordu. Belki de yine bu BIOS'taki ayardan kaynaklanıyordur.
Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 09 Ara 2018, 12:22

Arch linux ve arch tabanlı linuxlar biraz garip. Kurulumları bilgili olmayı gerektiriyor. Aslında kurulabiliyor; ancak bazı önemli ayrıntıları ve aşamaları var. Ubuntu kurar gibi kurmuyorsun onları. Ubuntu'cular herşeyi ayarlamışlar, ileri ileri yaparak kuruyorsun. Ama arch linux gibi minimal linuxlarda kurulum sistemi yok. İşi bilen archer, bazı komutlar sıralayarak, denetleyerek, donanım sürücülerini derleyerek kuruyor. Kurulumun başlaması için gereken .tar paketleri indiriliyor önce. Sonra bu paketler çekirdeğe entegre ediliyor. Böylece BIOS, kurulum bilgisini tanıyor... gibi.

Dolayısıyla kurulmamasının nedeni senin donanımın değil.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 09 Ara 2018, 14:19

@trwe
çok özür diliyorum senden. Çok özür diliyorum.
İletilerini nasılsa görmemişim. Arada cevapsız kalmış sanki takmamış gibi bir anlam çıkmış ortaya şimdi bakınca gördüm.
Bilgisayara fazla birşey kurmayacağım bu defa. O bahsettiğin durumları ben yıllardır yapıyorum.
Sadece tercih ettiğim bazı yazılımlar farklı. Şu an XP sistem şahsi kullanımıma hazır. Teşekkür ederim yardımın için.
Vereceğin program ne işe yarıyor onu anlamadım bir tek.
Şurada detaylı format olayını anlatmıştım ben. Boş değilimdir yani :D
https://elektronikprojeler.com/index.ph ... 347.0.html
Bu yazıyı yazdıktan sonra kafam değişti, yani zamanla bu teknikte bazı değişiklikler, yanlışlarda düzeltmeler oldu. Şimdi kendi ideal format-kurulum tekniğimi kullanıyorum >>> kendin pişir kendin ye :D

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 09 Ara 2018, 23:05

shampuan yazdı:
09 Ara 2018, 14:19
@trwe
çok özür diliyorum senden. Çok özür diliyorum.
İletilerini nasılsa görmemişim. Arada cevapsız kalmış sanki takmamış gibi bir anlam çıkmış ortaya şimdi bakınca gördüm.
Bilgisayara fazla birşey kurmayacağım bu defa. O bahsettiğin durumları ben yıllardır yapıyorum.
Sadece tercih ettiğim bazı yazılımlar farklı. Şu an XP sistem şahsi kullanımıma hazır. Teşekkür ederim yardımın için.
Vereceğin program ne işe yarıyor onu anlamadım bir tek.
Şurada detaylı format olayını anlatmıştım ben. Boş değilimdir yani :D
https://elektronikprojeler.com/index.ph ... 347.0.html
Bu yazıyı yazdıktan sonra kafam değişti, yani zamanla bu teknikte bazı değişiklikler, yanlışlarda düzeltmeler oldu. Şimdi kendi ideal format-kurulum tekniğimi kullanıyorum >>> kendin pişir kendin ye :D
Zaten o kadar kafayı takmadım.Sonuçta herkesin kendine göre bir pc kullanım seviyesi ve de tecrübesi var.Amaç bilgi paylaşımında bulunmak bu hariç başka bir amacım yoktur.

Evet o yazılımı vereceğim.Yönetimden gerekli izni aldım.Bu yazılımın üreticisi kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiş.....Eşi de ona saygı için geliştirdiği yazılımın uluslararası yasal lisansını www.vopt.com paylaşmıştı.(site kapalı ve satılık) Yönetim den izin aldım.Burada (free) bölümde ilk ve son kez lisasnlı bir defrag yazılımı paylaşağım.Ama biraz hastayım.(grip oldum) Bu yazılım hakkında çok güzel bir yazı hazırlayacağım.
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 09 Ara 2018, 23:09

Geçmiş olsun.
Yönetimden izin falan... Kasmasaydın o kadar. Defrag konusu çok önemli sayılmaz. Elimdekiler yetiyor bana.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 09 Ara 2018, 23:22

shampuan yazdı:
09 Ara 2018, 23:09
Geçmiş olsun.
Yönetimden izin falan... Kasmasaydın o kadar. Defrag konusu çok önemli sayılmaz. Elimdekiler yetiyor bana.
Yok kasmadım.Eğer izin verilmeseydi o zaman kabak bölümünde (senin deyimle) yayınlayacaktım ben istiyorum ki SDD disk dışında mekanik disk kullanan bütün üye ve ziyaretçiler bu güçlü yazılımdan haberdar olsun.Bu yazılım sayesinde benim kullandığım diskin ömrü en az 4 yıl uzamıştır.O kadar etkili bir yazılım bu....
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 09 Ara 2018, 23:24

Tamam müsait zamanda paylaş bir inceliyeyim.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor » 10 Ara 2018, 01:04

Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 10 Ara 2018, 15:48

çok iyi durmuş üstelik katılımcıladan destek de var dur bir de ben destek yazayım :D

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor » 10 Ara 2018, 16:31

elbette yorumu fazla olan başlıklar googlede öne çıkıyor zaten :)
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free