Windows XP'deki ClearType Kavramı Hakkında

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 9111
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Windows XP'deki ClearType Kavramı Hakkında

Mesaj gönderen trwe »

ClearType bir yazılım teknolojisi tarafından geliştirilen Microsoft , dizüstü ekranları, Pocket PC ekranları ve düz panel izleyiciler gibi mevcut LCD'ler (Sıvı Crystal gösterir), metnin okunabilirliğini artırır. ClearType her piksel LCD ekranın tek dikey renk Şerit öğelerine erişerek çalışır. Önce ClearType, küçük bir bilgisayar görüntüleyebilir ayrıntı düzeyini tek bir piksel olan ancak ClearType LCD Monitör üzerinde çalışan, biz artık özellikleri bir pikselin kesir olarak küçük metnin genişliği görüntüleyebilir. Ek çözümleme uzun süreler okumak çok daha kolay hale metin görüntüleme, küçük ayrıntıları netliğini artırır.ClearType Bulunan Windows Presentation Foundation (WPF) en son nesil ClearType sürümü üzerinde çeşitli iyileştirmeler olduğu Microsoft Windows Grafik Cihaz Arabirimi (GDI).

ClearType önceki ve sonraki sürümleri ile görüntülenen metin

Resim

Resim

Y yönünde düzgünleştirme

Başka bir geliştirme ClearType içinde Windows Presentation Foundation (WPF) y yönünde düzgünleştirme olduğu. ClearType İçinde GDI y yönünde düzgünleştirme daha iyi çözüm x ekseninde y sağlar. Kırpın ve alta yüzeysel eğrilerinin çentikli kenarları okunabilirlik değerini düşürebilir.Aşağıdaki örnek, hiçbir y yönünde düzgünleştirme olan etkisini gösterir. Bu durumda, üst ve alt harfi sivri kenarlar görünür.

Resim

ClearType içinde Windows Presentation Foundation (WPF) düzgünleştirme herhangi çentikli kenarları yumuşak y yönünde düzeyi sağlar. Bu özellikle İdeogramlar eşit miktarda bir yatay ve dikey yüzeysel eğrileri sahip olduğu Doğu Asya dilleri okunabilirliğini artırmak için önemlidir.Aşağıdaki örnek, y yönünde düzgünleştirme etkisini gösterir. Bu durumda, üst ve alt harfi düzgün bir eğri gösterir.

Resim

Donanım hızlandırma

ClearType içinde Windows Presentation Foundation (WPF) daha iyi performans ve CPU yükü ve sistem bellek gereksinimlerini azaltmak için donanım hızlandırma avantajlarından yararlanabilirsiniz. Piksel gölgelendiricileri ve bir grafik kartının video belleği kullanarak ClearType özellikle animasyon kullanıldığında, metnin daha hızlı bir şekilde işlenmesini sağlar.
ClearType içinde Windows Presentation Foundation (WPF) sistem genelinde değiştirmez ClearType ayarları. Devre dışı bırakma ClearType içinde Windows ayarlar Windows Presentation Foundation (WPF) düzgünleştirme gri tonlamalı modu. Ayrıca, ClearType içinde Windows Presentation Foundation (WPF) ayarlarını değiştirmez ClearType tarayıcısı PowerToy.
Aşağıdakilerden birini Windows Presentation Foundation (WPF) mimari tasarım kararları olan bağımsız düzenini daha iyi desteklemek daha yaygın hale gelmektedir daha yüksek çözünürlüklü DPI izleyiciler çözümleme. Bu sonucu olan Windows Presentation Foundation (WPF) çözünürlüğe bağımlı oldukları diğer adlı metin işleme ya da bit eşlemler bazı Doğu Asya yazı tiplerini destekleyen değil.

Daha fazla bilgi İçin:

https://www.microsoft.com/typography/ClearTypeInfo.mspx
https://www.microsoft.com/typography/Cl ... erToy.mspx
https://docs.microsoft.com/tr-tr/dotnet ... y-settings
https://docs.microsoft.com/tr-tr/window ... tialiasing


Kaynak: https://docs.microsoft.com

TRWE_2012
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31633
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Windows XP'deki ClearType Kavramı Hakkında

Mesaj gönderen velociraptor »

Sağolasın
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla