Windows XP’yi en çok hangi ülkeler kullanıyor?

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla

En son ne zaman Windows XP kullandınız ya da hala kullanıyor musunuz?

5 yıl
2
29%
10 yıl
2
29%
15 yıl
3
43%
20 yıl
0
Oy yok
25 yıl
0
Oy yok
 
Toplam oy: 7

Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9643
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Windows XP’yi en çok hangi ülkeler kullanıyor?

Mesaj gönderen trwe »

Resim

Bilgisayarlarda hangi işletim sistemi sürümlerinine ne kadar kullanım oranlarına sahip olduğunu araştırmak, özellikle güncelliğini yitirmiş bir işletim sistemi için oldukça zor. Artık bunu Windows XP için net bir şekilde söyleyebiliyoruz.

Farklı kaynaklardan gelen kullanım oranlarına baktığımızda, rakamların da ciddi derecede değiştiği görülüyor. Çünkü Windows XP gibi artık desteğinin kesildiği eski bir işletim sistemi, genellikle internetle pek iç içe olmayan kullanıcılar ve bazı kurumsal firmalarda kullanılan sabit bilgisayarlarda kullanılmaya devam ediyor. Bu bilgisayarlar da pek çok araştırma rakamına yansımıyor.

Resim

Net Applications’ın yaptığı açıklamalara göre global olarak Windows XP’nin kullanım oranı Haziran ayında 24.82′den, Ağustos ayında yüzde 23.89 seviyesine gerilemiş durumda. Pazarın lideri ise açık ara Windows 7.

Windows XP kullanım oranı hala tam olarak net değil

Kaspersky Security Network’e veri sağlayan tüm bilgisayar kullanıcılarının oluşturduğu rakamlar ise yukarıdaki tablodan biraz farklı.

Kaspersky Lab’ın verilerine göre global pazarda yaklaşık Windows XP kullanan bilgisayar oranı yüzde 16, Türkiye’de ise bu rakam yüzde 11.65.

Tabi yazımızın başında dediğim gibi, bu rakamlar yüzde yüz kesinlik ifade etmiyor. Hiç internete bağlanmayan, bağlansa da bazı analiz firmalarının kullandığı platformlara dahil olmayan pek çok kullanıcı var. Bu kullanıcılar da zaten potansiyel Windows XP kullanıcısı.

Tahminlere göre Windows XP kullananların Türkiye’deki rakamı ise yüzde 17 civarında.

Windows XP’yi en çok hangi ülkeler kullanıyor?

Çalışmada, her ülkede Kaspersky Lab’ın Windows tabanlı tüm ürünlerinin kullanıcıları arasında Windows XP kullanıcılarının oranı değerlendirildi.

Kullanıcıların yüzde 38,79’unun Windows XP kullanmayı tercih ettiği Vietnam bu alada lider. Ardından gelen Çin’de yüzde 27,35, Hindistan’da yüzde 26,88 ve Cezayir’de kullanıcıların neredeyse dörtte biri yani
yüzde 24,25 eski işletim sistemine sadık kamayı sürdürüyor.

İtalya ve İspanya’da bir Kaspersky Lab ürünü ile korunan yaklaşık beş bilgisayardan biri Windows XP kullanmakta. ABD’de daha küçük oranda bir kullanıcı grubu yüzde 4.52 oranıyla Windows XP kullanmayı sürdürüyor.

Windows XP’ye desteğin kesilmesi, durumu pek etkilemedi

Windows XP kullanıcıları için destek her ne kadar 2014′ün Nisan ayında sonlandırılmış olsa da bu işletim sisteminin satışı 2010 yılından beri yapılmamaktaydı. Bununla birlikte hizmet sonlandırmasının da bu ürünün popülerliğine, negatif etki etmediği görüldü.

Haziran 2011’deki Kaspersky Lab verilerine göre satışın sonlandırılmasının ardından bir yıl sonra kullanıcıların yüzde 48.86’sı Windows XP kullanmaya devam etmekteydi. Bundan bir yıl sonra Haziran 2012’te yüzde 35,64 ve Haziran 2013’te yüzde 25,42 oranlarında Windows XP kullanıcısı bulunmaktaydı.

Bir başka ifadeyle Windows XP’nin popülerliği her yıl yaklaşık yüzde 10 oranında azalmış durumda. İlginç bir şekilde bu düşüş, düşüşü hızlandırma potansiyeli bulunan dış etmenlerden etkilenmedi.

Bakalım Windows XP kullanımı, ne zaman yüzde 10’un altına ilerleyecek?

Kaynak:

Kod: Tümünü seç

https://shiftdelete.net/windows-xp-kullanimi-hala-yuksek-54507
TRWE_2012
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9643
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Re: Windows XP’yi en çok hangi ülkeler kullanıyor?

Mesaj gönderen trwe »

Not:

Windows XP Kullanan kullanıcılar hakkında şurada konusu açılmış

https://eksisozluk.com/hala-windows-xp- ... n--2257157
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9643
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Windows XP Kullanmaya Devam Eden 7 Büyük Kurum

Mesaj gönderen trwe »

Resim

Windows XP, işletim sistemleri dünyasında gerçek bir efsaneye dönüştü. Bu gerçeği artık kimse inkar etmiyor. Sorunsuz, hızlı ve istenileni veren, üstelik de Microsoft’un sürekli mavi ekran veren işletim sistemlieri nedeniyle yerlerde sürünen prestijini kurtarmak için büyük itinayla hazırlanmış Windows XP, yıllar içinde aldığı güncellemeler ve yamalarla daha da güvenilir ve sorunsuz bir işletim sistemine dönüştü. Ardından gelen Windows’ların çoğu, kullanıcıları Windows XP kadar mutlu edemedi ve çok sayıda kullanıcı Windows XP’den yeni bir sisteme geçmeyi reddetti.

Microsoft, yıllar içinde kişisel kullanıcıları bir şekilde yeni Windows sürümlerine geçirmeyi başardı. Yeni oyunlar, yeni yazılımlar, yeni yetenekler, yeni laptoplar derken kişisel kullanıcılar arasında, Windows XP kullanan çok insan kalmadı. Ancak kurumlar için durum o kadar basit değil.

Kaspersky Labs ve Net Applications’ın raporlarına göre, dünyadaki bilgisayarların %17’sinde hala Windows XP kullanılıyor ve tahminlere göre bu bilgisayarların çok büyük bir kısmı, kurumsal bilgisayarlar, sunucular, eski ofis yazılımları kullanan iş makineleri…

Yeni Windows işletim sistemlerine geçmek için, kurumdaki tüm bilgisayar donanımlarını yenilemek zorunda olan, yeni sistemle uyumlu pahalı yeni yazılımlar lisanslamak zorunda olan ve elbette yeni Windows lisansları satın almak zorunda olan dev kurumlar, zaten onlara gereken iş yazılımlarını sorunsuz çalıştıran Windows XP’yi terk etmeye ikna olmayınca, Microsoft da teknik desteğini resmen kestiği Windows XP için kurumlara özel, ücretli teknik destek vermeye başladı. Dolayısıyla hâlâ Windows XP kullanmaya devam eden çok büyük kurumlar/şirketler bulunuyor ve onların isimlerini duyunca çok şaşırabilirsiniz, çünkü aralarında çok büyük isimler var.

1- ABD Donanması

Resim

Dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan ABD Donanması, dünyanın tüm denizlerinde operasyon yapan, sayısız üsse ve on binlerce personele sahip olarak, 100 bin terminalde Windows XP kullanıyor. Donanma, 2017’ye kadar Windows XP desteği almak için Microsoft’a 9.1 milyon dolar ödeyecek. Ayrıca yine eskiyen Microsoft’s Office 2003, Exchange 2003 ve Server 2003 için de Microsoft’a ayrıca bir ödeme yapıyor. Donanmanın eski sistemleri yenilemek için bir planı veya bütçesi olup olmadığıysa şimdilik bilinmiyor ancak 100 bin terminali yenilemek için ihale açtığında, bu ABD tarihinin en büyük ihaleleri arasına girecektir.

2- ABD Kara Kuvvetleri

Resim

ABD Ordusu, XP desteği kesilince geçen yıl sistemlerini yenilemek yerine Microsoft’tan, Windows XP için Özel Destek Paketi satın almak durumunda kaldı. Yine donanma gibi, çok sayıda terminalde Windows XP kullanılıyor ancak Kara Kuvvetleri de, Donanma gibi, hangi noktalarda ve hangi sistemlerde XP kullandığını söylemek istemiyor. En azından bir 100 bin adet XP’nin daha Kara Kuvvetleri’nde çalıştığı tahmin ediliyor. Diğer bir deyişler, ABD silahlı kuvvetleri, Microsoft’un en büyük müşterileri arasında yer alıyor.

3-Kraliyet Ticari Hizmetleri

Resim

İngiltere’nin devlet kuruluşu Kraliyet Ticari Hizmetleri, İngiltere’de Ticaret Bakanlığı gibi çalışıyor ve ülkenin ticari operasyonlarını, ihracat ve ithalat bağlantılarını, şu andaki ve gelecekteki ticari operasyonlarını planlıyor. Bu kurum için, dünyadaki en büyük ticari operasyonların yönetildiği kurumlardan biri demek yanlış olmaz. 2015’e kadar destek anlaşması olan kurum, Mayıs ayında biten kontratı yenilemek istemedi ve şu anda on binlerce bilgisayarında yamanmayan, teknik destek almayan, hacker saldırılarına açık Windows XP yazılımları çalışıyor.

4-İngiliz Ulusal Sağlık Servisi

İngiltere’nin diğer bir resmi kuruluşu, bizdeki SGK kurumuna benzer bir görev yürütüyor. İngiliz vatandaşlarının sağlık hizmetlerini ve sigortalarını yöneten kurum her yıl on milyarlarca dolarlık bütçelerle çalışıyor ancak kurum içindeki binlerce bilgisayarda çalışan XP’leri güncellemeye hiç gönüllü değiller.

Geçtiğimi Ekim ayında yapılan sayıma göre, kurumdaki terminallerin %35’inde Windows XP çalışıyor. Sağlık Servisi, 2008 yılında eskimiş sistemlerini yeni sistemlerle güncellemek için bir operasyon planı çıkarmış ve bu iş için 12 milyar Pound bütçe ayırmıştı ancak 2008’de Avrupa’da ortaya çıkan ekonomik krizle birlikte bu plan ertelenmişti.

5- Dünyadaki ATM’ler

Resim

Şaşırtıcı biçimde, dünyanın her köşesindeki ATM cihazları, büyük oranda Windows XP kullanıyor. Öyle ki, tüm bu ATM’leri kısa süre içinde yeni sistemlerle değiştirmeye kalkışmak, dünya çapında enflasyonu tetikleyen bir etki bile yaratabilir. O nedenle bankalar bu dev masraf kalemine bir anda girişmek yerine, ATM’lerini yıllar içinde yavaş yavaş yenilemeyi tercih ediyorlar. Bu sırada tüm bankalar, Microsoft’a hatırı sayılır miktarda destek ücreti ödemeye devam ediyor. Microsoft, mobil telefonlar satamasa bile avucuna aldığı bankalardan güzel paralar kazanarak uzun süre keyfine bakabilir.

6-Su dağıtım şirketleri

Forbes’un araştırmasına göre, dünyadaki su dağıtım şirketlerinin %75’i, tüm faliyetlerini Windows XP üzerinden sürdürüyorlar. Bu sistemde meydana gelecek bir sorun nedeniyle büyük bir bölgede su dağıtım hizmetleri ağır darbe alabilir, kısa süreli de olsa yaşanacak susuzluk, kritik dönemde tarım ürünlerinin susuz kalmasına ve o yıl büyük gıda krizlerinin yaşanmasına neden olabilir, salgın hastalıkların aniden ortaya çıkmasına ve binlerce insanın ölümüne yol açabilir. Musluklarımızdan akan su bize dünyanın doğal akışıymış gibi geliyor ancak işler öyle kolay değil. Dev apartmanlara, büyük şehirlere, milyonlarca hergün kesintisiz şekilde su ulaştırmak çok büyük ve pahalı bir organizasyon ve tarihte bu su dağıtım işinde sorun yaşandığı için dev imparatorlukların çöktüğünü, hastalıkların on binlerce insanı yok ettiğini biliyoruz. Dolayısıyla su dağıtım meselesi, medeniyetin en kritik görevlerinden biri ve o görev şu anda Windows XP’ye emanet. Allah yardımcımız olsun.

7- ABD Elektrik Enerjisi Endüstrisi

Resim

Dev nükleer santraller, dev barajlar, dev güneş santralleri… ABD’nin tüm elektrik alt yapısı, çok ağır biçimde Windows XP’ye sırtını dayamış durumda. Bir hacker’ın bir nükleer santralin yönetim paneline sızması halinde olabilecekleri kimse düşünmek istemiyor ancak yüz binlerce bilgisayar terminalini güncellemek fikri maddi olduğu kadar operasyonel olarak da çok zor bir görev.

Kaynak: https://www.techinside.com/windows-xp-k ... yuk-kurum/

TRWE_2012
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1
Mesajlar: 2031
Kayıt: 13 Tem 2018, 17:11

Re: Windows XP’yi en çok hangi ülkeler kullanıyor?

Mesaj gönderen shampuan »

ekşisözlük linkindeki "tutankhom" rumuzlu kişinin iletisi herşeyi şraaak diye özetlemiş abi...
Ben 10 yıldır kullanıyorum. Hala da açar istifade ederim. Oyundur, Filmdir, Müziktir, Ofis çalışmasıdır, Video montaj, ses miksaj, .... bir bilgisayarda yapılabilecek işlerin alayını yaparsın, az enerji tüketir, ucuz bir bilgisayarla bu işlerin alayını alnının akıyla yaparsın.
Adobe yazılımlarının uygun sürümleri,
Corel yazılımlarının uygun sürümleri belki de hepsi,
Diğer birçok paket ve free yazılımla mükemmel şekilde çalışır. Az sorun çıkarır, adamı üzmez. Rahattır. Hafiftir. Hızlı ve ataktır; DDR-2 ve DDR-3lü makinelere kurunca hızı görürsünüz. tak tak anında sonuç.
Şu videoyu izlediğinizde olayı anlayacaksınız :)))))
https://youtu.be/GVHNNDUNtZE?t=1140
gerçerli saniyesi açılmıyor baştan başlıyorsa video süresi 19:00'a atlayınız...
Budur...

Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9643
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Re: Windows XP’yi en çok hangi ülkeler kullanıyor?

Mesaj gönderen trwe »

Evet bende bundan sonra azılı Windows XP savunuculuğunu yapmaya karar verdim.Ve bu emektar efsaneyi sonuna kadar savunacağım.Hodri meydan.....
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9643
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Windows XP Kullanmaya Devam Edenlere Güvenlik Tavsiyeleri!

Mesaj gönderen trwe »

Israrlı XP'cilere güvenlik tavsiyeleri Hala Windows XP veya Vista kullananlar dikkat!

Windows XP Kullanmaya Devam Edenlere Güvenlik Tavsiyeleri!

Microsoft, Nisan ayı itibarıyla işletim sistemi Windows Vista'ya yönelik desteğini sona erdirdi. Üç yıl önce de yine Nisan ayında Windows XP'yi desteklemeyi durdurmuştu. Ancak hala dünya genelindeki masaüstü bilgisayarların yaklaşık %8'i hala XP kullanıyor. ESET Güvenlik Uzmanı Ondrej Kubovic, niçin hala XP kullanıldığını sorguladı ve güvenlik açıklarına dikkat çekti.

Microsoft'un Windows XP'ye olan uzatılmış desteğinin sona ermesinin üzerinden 3 yıl geçti ancak XP hala çok canlı ve kullanılmaya devam ediliyor. XP'yi tercih eden hiç kimsenin güvenlik açıklarını kapatamamasına rağmen, dünya genelindeki masaüstü kullanıcılarının yaklaşık yüzde 8'i hala XP kullanıyor.

Bu yıl 11 Nisan tarihinde Microsoft tarafından desteği kesilen Windows Vista ise bilgisayarların sadece yüzde %1'inden azında kullanılıyor. Windows 8 ve Windows 8.1'in toplamı ise XP'nin mevcut kullanımı ile neredeyse aynı.

Windows XP Kullanmaya Devam Edenlere Güvenlik Tavsiyeleri

Peki eski yazılımlar, özellikle de XP niçin hala ısrarla kullanılıyor? Güvenlik Uzmanı Ondrej Kubovic, birkaç nedeni şöyle sıralıyor:

Bilgisayar üzerinde kurulu bazı yazılımlar sadece Windows XP işletim sistemi ile çalışıyor.
Bilgisayar sadece Windows XP ile çalışabilen bir donanım barındırıyor. Bu duruma daha çok ilaç endüstrisi ve bilimsel çalışmalar yapan kurumlarda rastlanıyor. İşletim sistemi bir çeşit gömülü kontrolcü rolü üstleniyor ve dolayısıyla sistemi yükseltmenin maliyeti olağanüstü artıyor.
Bilgisayar, kullanıcının alışık olduğu bazı işlemleri gerçekleştiriyor ve kullanıcı sadece bu sistemde rahat ediyor.
Kullanıcı yeni bir lisans için ücret ödemek istemiyor ve güvenlik onun için önemli değil.

Peki Windows XP'yi ısrarla hala kullanmak isterseniz ne yapmalısınız? Kuboviç'in tavsiyeleri şöyle:

XP'lerinizden ayrılmak istemiyorsanız, bu işletim sistemi için mevcut tüm güncellemeleri yükleyin (Service Pack 3 iyi bir başlangıçtır). Ayrıca kullandığınız tüm yazılımları XP'ler için desteklenen en son sürüme güncelleyin.
Mümkünse, XP'leri yalıtılmış bir şekilde çalıştırın – internet bağlantısı olmadan. Alternatif olarak, ihtiyacınız olmadığında daima bağlantıyı kesebilirsiniz.Güvenilir, güncellenmiş ve çok katmanlı bir güvenlik yazılımı kullanın (bilgisayar yalıtılmış ise, yalnızca internete bağlandığınızda güncellenir).

Bilgisayarı kaç kişinin kullandığına bağlı olarak ayrı bir yönetici ve kullanıcı hesabı oluşturun ve sadece kullanıcı hesabı ile oturum açın. Bu şekilde saldırganlar, bilgisayarınızı kontrol altına almalarına rağmen yönetici hakları olmayacağı için zararı sınırlandırabilirsiniz.
Otomatik müzik çalma veya video çalıştırma özelliklerini devre dışı bırakın. Bunlar genellikle virüs yazarları tarafından kurbanın cihazına kötü amaçlı kod yüklenmesi amacıyla kullanılırlar.

Kaynak:Welivesecurity
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9643
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Microsoft İşletim Sistemi Yaşam Döngüsü İlkesi

Mesaj gönderen trwe »

Belli aralıklarla piyasaya sürülen Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ve en yeni Windows olan Windows 10 gibi sürümler çeşitli oranlarda kullanılıyor. Ancak yeni sürüm sayısı arttıkça ve yeni teknolojiler geldikçe ister istemez eski Windows sürümleri zamanı yakalayamaz hale geliyor. Microsoft da kullanıcıların güvenlik ve benzeri sıkıntılar yaşamaması için her bir sürüm için belli bir ömür öngörüyor.

Microsoft tarafından Yaşam Döngüsü İlkesi olarak tanımlanan bu süreç 10 yıllık bir desteği kapsıyor. Bu 10 yıllık dönemde ise farklı şekilde güncellemeler yapılıyor. Desteği sona ermiş Windows sürümleri ise bu süreyi tamamlamış sürümler oluyor.

Yaşam Döngüsü İlkesi

Microsoft genelde Windows sürümlerine 10 yıllık bir ömür biçiyor. Buna Yaşam Döngüsü İlkesi adı verilmiş. Bu 10 yıllık süreç ise 5 yıllık iki bölümden oluşuyor. Bunun ilk 5 yılı Temel Destek olarak adlandırılıyor. Bu süre zarfında Microsoft o Windows sürümünün tasarımını, özelliklerini ve güvenliğini değiştiren ve geliştiren güncellemeler yayınlıyor. 5 yıllık bu süre tamamlandığında ise Genişletilmiş Destek dönemi başlıyor.

Genişletilmiş Destek döneminde geçildiğinde ise Microsoft artık o Windows sürümü için tasarım değişikliği yapmayacak, yeni özellikler getirmeyecek anlamına geliyor. Ancak dikkat edilmesi gereken şey ise güvenlik güncellemelerinin devam ettiği. Microsoft'un genellikle her ayın ikinci salı günü yayınlanan güvenlik güncellemeleri Genişletilmiş Destek döneminde olan Windows sürümlerini kapsamaya devam ediyor.

Peki ya Genişletilmiş Destek döneminden sonra ne oluyor?

Windows XP ve Vista

Desteği sona ermiş Windows sürümlerini isterseniz kullanmaya devam edebilirsiniz fakat göz ardı etmemeniz gereken bazı gerçekler var. Şu an tüm dünyada çeşitli oranlarda farklı Windows sürümleri kullanılıyor. Netmarketshare'in verilerine göre Windows 7, %47,77'lik oranla dünyada en çok kullanılan işletim sistemi. İkinci sırada ise %25,25'le Windows 10 bulunuyor. 15 yıllık Windows XP'nin, Windows 8 ve Windows 8.1'i geride bırakarak önünde %8,33'lük payla en çok kullanılan üçüncü işletim sistemi olması da dikkat çeken bir istatistik. Windows Vista'nın oranı ise %0,81 seviyesinde.

Kaynak: CNN TURK
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1
Mesajlar: 2031
Kayıt: 13 Tem 2018, 17:11

Re: Windows XP’yi en çok hangi ülkeler kullanıyor?

Mesaj gönderen shampuan »

Eski ve desteği kesilmiş bir sistem kullanılıyorsa, bazı olumsuz taraflarına tabi ki boyun eğilecektir. Fakat çakallık da yapılmıyor değil makaleler hazırlanırken. Zira yeni yazılımların da tamamına yakını kullanıcı verilerini topluyor. Ona ne buyurulur? İşlerine gelmiyor ki yeni ve güncel sistemlerin de birçok yönden eski sistemden daha tehlikeli olduğunu söylesinler.

De ki ben bir makine icadettim, makinemi evimin kömürlüğünde ya da bodrumunda saklıyorum. Bu makinemin tasarımını, formüllerini, çizimlerini, hakkında yazdığım yazıları bilgisayarımda saklıyorum. Pezevenkler daha ben makinemi tamamlamadan haberleri oluyor ne yaptığımdan.

Soruyorum size: Şimdi bilgisayarıma virüs bulaştıran korsanlar mı daha tehlikeli, yoksa beni an be an takip eden bu şerefsizler mi?
Yanıt: Windows XP.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31726
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Windows XP’yi en çok hangi ülkeler kullanıyor?

Mesaj gönderen velociraptor »

kullandığınız Android telefonların dns lerine bakın , varsayılan olarak google DNS adamlar lokasyonunuza kadar takip eder. Malesef hepsi aynı hale geldi kullanıcı ses çıkarmayınca iyice yüzssüzleştiler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla