Özel Olarak Derlediğim Regedit Ayarları

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.

AyaRlar Xp'ne Derece Etkiledi

Gerçekten Yararı Oldu
7
58%
Uyguladım Ancak Birşey Farketmedim
3
25%
Denemeye Korkuyorum Saolun
2
17%

Toplam oy: 12

Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Özel Olarak Derlediğim Regedit Ayarları

Mesaj gönderen Kripteks® »

Sordum.com Ailesine Özel

Sabitlenmistir...!!!!!

En can alıcı performans arttırıcı stabilite saglayıcı ayarlardır

not:xp speed hemen hemen hepsini yapmaktadır bazıları hariç

elle girmekten haz alanlar için vermek istedim

sanırım bu konuyu baya bir zaman önce vermistim bulamadım ama

Windows Xp İçindir

Profesyonel olanlar benim gibi vistaya da uygulayabilirler

Arkadaslar bu ayarların hepsi alıntıdır heryerde bulabileceginiz ayarlardır belirtmek istedigim kendi sistemim de bizzat denedigim ve olumlu sonuç aldıgım ayarlardır ben biras performans tutkusuna sahip oldugum için 2 gb ram ile bile doymuyorum yapım bu..XP ile Vista nın sistem kütükleri %98 aynı pek bi degisklik yok...Bu ayarlar neticesin de vistanın ram kullanımı 400 e kadar indirebildim ana sistem performansını ek bir programa ihtiyaç duymaksızın gelistirdim xp den alıskın olugum bir konu zaten o yuzden ne regedit ten ne de msconfig den ve gpedit.msc den korkanlar dan degilim tabi isisn özünden gereksiz servisleri eger kullanmıyorsak media center ı terminal servicleri uzaktan baglantı yaptırmaya yarayan servisleri bi ise yaramayan windows defender ı kaapatmak gerekior system restore yi de unutmayalım...

XP YAZIYOR KORKMAYIN VİSTA DA DA OLUYOR(sadece benim kullandıgım ayarları yazıorum

Fazladan Memory

Windows XP kullandıgınız ya da kullanmakta oldugunuz programların .dil (dynamic link libraries) dosyalarını belirli bir zaman dilimi içerisinde hafızasında tutar. Bu özelligi kapatarak "birazcık" hafızaya sahip olabiliriz. Bunu gerçeklestirmek için; "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Cur rentVersion\Explorer" anahtarına gidin, burada yeni bir DWORD degeri olusturun (sag tıklayıp new > DWORD value) bu DWORD degerinin adını "AlwaysUnloadDll" yapın ve degerini "1" yapın. Windows XP'yi yeniden baslattıgınızda yapılan degisiklikler aktif olacaktır

Boot Dosyalarıyla Açılısı Hızlandırın

Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOp timizeFunction" anahtarına gidin, burada "Enable" adındaki string anahtarı bulun ve degerini "Y" yapın. Bu açılıs zamanını hızlandırma da yardım edecektir.

Windows XP'yi Hızdan Uçurun

Windows XP'nin yavas çalıstıgını düsünüyor ve hızlandırmak istiyor olabilirsiniz, iste size ilaç olacak bir ayar. Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contr ol\PriorityControl" anahtarına gidin, burada sag tıklayıp "new > DWORD value" deyin isim olarak ta "IRQ8Priority" deyin ve degerini "1" yapın.

Baslat Menüsünü Hızlandırın

Menülerin daha hızlı açılmasını istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin ve "MenuShowDelay" degerini "0" yapın.

Windows XP'yi Hızlı Kapatma(bu deger vista da yok siz belirtilen yola aynen denilenleri uygulayın yeni degerleri olusturun)

Yine "start > run -regedit" 'deyip Regedit'e giriyoruz, burada "HKEY_CURRENT_ USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin, ve "AutoEndTask" DWORD degerinin degerini "1" yapın.

Açılıs Süresini Kısaltın

NTFS dosya sistemli isletim sisteminizde "NTFS Check"e yapacagınız ufak ayarla bilgisayarın açılısını hızlandırabilirsiniz. "CHKNTFS" komutu "AUTOCHK" baslangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı 4 saniyeye düsürmeniz mümkün, bunun için komut satırına "CHKNTFS/T:4" yazmanız yeterli böylece "AUTOCHK" süresi 4 saniye olacaktır.

Sabit Disk Performansını Artırın

Eger Windows XP'de NTFS kullanıyorsanız (eger kullanmıyorsanız siddetle tavsiye ederim) diskinizin 12,5% kadarını MFT için kaydeder.(MFT = Master File Table) MFT fragmantasyonu sistem performansının orantılı biçimde düsmesine neden olabilir. Örnegin bilgisayarınızda yüzlerce program yükleyip kullanıyorsanız MFT kullanımı daha yüksek olacaktır, bu yüzde duruma göre 25% çıkması daha faydalı olacaktır. Eger yüzdeyi bu degere çıkarmak istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet \Control\FileSystem" anahtarına gidin, sag tıklayıp "new > DWORD value" deyip yeni bir DWORD degeri olusturun ve isim olarak "NtfsMftZoneReservation" verin, deger olarak 2 yazın ( 1=12,5% , 2=25%)

Sistem Performansını Artırın

Sistemin dogru ve performanslı çalısmasını saglamak için düzenli olarak defrag etmekte fayda vardır. Ama eger sistem gereksiz özelliklerle mesgul tutuluyorsa defrag'da ancak bir yere kadar yardım edebilir. Bu püf noktası DOS tabanlı program ve Win95'ten öncesiyle hiç ilgilenmeyenler için. Windows XP'de bir dosya/klasör için iki isim yaratılır, bunlardan ilki gördügünüz isim bir digeri ise DOS için hazırlanmıs ismidir(DOS'la düzgün çalısması için). Bu isim çalısması CPU ve sabit disk gibi sistem kaynaklarını bosa ugrastırmıs olur. Sadece bununla da kalmayıp yapmıs oldugunuz MFT kullanımını da düsürür. Bunu engellemek için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHlNE\System\CurrentControlSet\Contr ol\FileSystem" anahtarına gidin, burada

"NtfsDisable8dot3NameCreation" DWORD anahtarını bulun ve degerini "1" yapın.

Daha fazla islemci gücü

Baslat-Çalıstır-Aç satırına:"Rundll32.exe advapi32.dll, ProcessIdleTasks" yaz ve tamam

XP'nin hızlı kapatılması (sanırım vista da mevcut deil degeri olusturun)
Baslat-Çalıstır-Aç satırına regedit yaz sonra:
HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control anahtarına ulas. Pencerini sagındaki alanda "WaitToKillServiceTimeout" sag tıkla ve degistir
degeri 20000'den 200 yap.

Bellek perfonmansının arttırılması(BU DĞERLERİ MUTLAKA UYGULAYIN RAM KULLANIMININ EN AZA İNDİRGENMESİN DE BU AYARLAR BÜYÜK ROL OYNUYOR)

Baslat-Çalıstır regedit.Kayıt defterinde;
HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management anahtarına ulas;
a)DisablePagingExecutive üzerine çift tıkla ondalık tabanında 1 degerini gir.
b)LargeSystemCache üzerine çift tıkla ondalık tabanda 1 gir.
c)Orada yeni bir DWORD degeri olustur IOPageLockLimit olarak adlandır ve degeri ondalık sistemde hangi rami kullanıyosan 128MB için 4000,256 MB için 10000,512MB ve daha yukarısı için 40000 degerini girin.
Yeniden baslat.

Cevap Vermeyen Uygulamayı Daha Hızlı Kapatmak(BU DEĞER VİSTA DA YOK DEĞERİ OLUsTURUN)
bunu için Regedit de HKEY_CURRENT_USER/ControlPanel/Desktop anahtarına ulasıyoruz. Bu anahtar altındaki HungAppTimeout degerini 500 yapın.

Windows Daha da Hızlansın

Windows XP de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erisim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanıslı olsa da normal bir kullanıcı için pek bir anlma ifade etmez. Bunu kapatmak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control/FileSystem anahtarına ulasın ve NtfsDisableLastAccessUpdate degerini bulun ve 1 yapın.

(İslemcinizin Önbellek Degerini Dogru Giriniz Eger Bilmiyorsanız CPU-Z Adlı Programı Download Ediniz)

Windows standart olarak islemcinizin L2 Data Cache’ini 256KB kabul eder. Ancak günümüzde islemcilerin çogu 512KB L2 Data Cache’e hatta 1024KB L2 Cache’e sahip. Dogru L2 Data Cache miktarının belirlenmesi %0.04’lük bir performans iyilestirmesi saglıyor. Dogru L2 Data Cache miktarını girebilmek için asagıdaki Registry yolunu takip edin.

“HKEY_LOCAL_MACHINE System CurrentControlSet Control Session ManagerMemory Management”

Eger bu yolda “SecondLevelDataCache” isminde bir anahtar varsa bunun degerini islemcinizin L2 Data Cache’i ile aynı boyuta getirin. Böyle bir anahtar yoksa Registry editörde sag pencerede sag mouse tusuna basarak “DWORD” formatında bir yeni anahtar yaratın ve bu anahtara “SecondLevelDataCache” adını verin. Daha sonra bu yeni yarattıgınız anahtara iki kere tıklayarak islemcinizin L2 Data Cache Miktarını desimal olarak yazın.

Sabit Disk HDD Hız Arttırımı

Sabit diskin hızını artırmak için bir çok ipucu bulunsada, daha iyi ve tam sonuç alabileceginiz bir baska ipucu daha bulunuyor. Sistem belleginde yapacagınız küçük bir düzenleme ile sabit diskinizin bellek ile daha efektif çalısmasını saglayabilirsiniz. (Sistem gereksinimleri: En az 246 MB Ram bellek)

Öncelikle Baslat => Çalıstır => sysedit yazıp onaylayın. Önünüze not defteri biçiminde
System Configuration Editor adında bir kaç pencere gelecektir.
[386enh]
dizinden sonra yeni bos bir dizin olusturun ve bu bos dizine
Irq14=4096.degerini
yapıstırın.

Son olarak File
seçeneklerinden degisiklikleri saklayın ve bilgisayarınızı yeniden baslatın.
(Bu uygulama İDE sürücülerde hissedilir bir derecede performans artısı
saglayacaktır. SCSİ sürücülere sahip olanlarda aynı islemleri uygulayabilirler.
Yaptıgınız degisiklikler sisteminize hiç bir sekilde zarar vermeyecektir.
Dilediginiz zaman yukarıda olusturdugunuz dizinleri silebilirsiniz.

SYSTEM.INI DOSYASIYLA PERFORMANS ARTIsI

En iyi performans için bu satırları WINDOWS dizini altındaki SYSTEM.INI dosyasında [386Enh] bölümünün altına ekleyin

32BitDiskAccess=on
DMABufferSize=64
PageBuffers=32

SANAL BELLEK GEREKTİĞİNDE KULLANILSIN

Windows garip bir isletim sistemidir.Sisteminizde 1GB bellek de olsa, sistemi açar açmaz sistem monitörüne girip de Swap File kullanımına baktıgınızda, garip bir sekilde sistem açılır açılmaz Swap File kullanmaya basladıgını görür ve bu anlamsızlıga kızarsınız. Swap File'i devre dısı bırakmadan bunu halletmenin yolu var.

WINDOWS dizini altındaki SYSTEM.INI dosyasında [386Enh] diye bir bölüm göreceksiniz. İste o bölümün altına

ConservativeSwapfileUsage=1

Satırını ekleyin. Bundan sonra göreceksiniz ki Windows, sadece gerektigi yerde, yani bos fiziksel bellek tükendiginde Swap File'ı kullanmaya baslayacak.

Cache Bellegi Arttirin

SYSTEM.INI'de [Vcache]'de MinFileCache=1024 ve MaxFileCache=8192 olsun

%20 İnternet Hızı Artısı

Windows xp professional %80 internet hızını kullanmanıza izin veriyor İnternetinizin hızını % 20 arttırabilmek için
Baslat >çalıstır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim sablonları >ag >Qus paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genisligini sınırla >etkin >bant genislik sınırı = 0 >uygula >TAMAM
(önceki bant genislik ise=20)

Rezerve Bant Genisliginin Devre Dısı Bırakılması

Windows XP, ag aktarım hızının standart olarak yüzde onunu özel islemler için rezerve eder. Söz konusu sınırlandırmayı kaldırmak için Baslat/Çalıstır 'a gpedit.msc yazın. Karsınıza gelen ekranda Bilgisayar Yapılandırması altında bulunan Yönetim sablonları / Ag / QoS Paket Zamanlayıcı dizinini etkinlestirin. Buradaki Ayrılabilir bant genisligini sınırla kaydına çift tıklayın ve ayarını Devre Dısı olarak degistirin

Boot performansını Yükseltin

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContro lSession ManagerMemory ManagementPrefetchParameters anahtarına ulasın ve buradaki EnablePrefetcher degerini 5 yapın.

Boot Optimizasyonu :

Start | Run (Baslat\Calistir)« deyip asagidaki gibi yazalim ve Ok diyelim: defrag c: -b

XP VE Vista İsletim Sistemini Hafifletmek

Baslat - Calistir - sfc /purgecache yaz ve enter
sfc /cachesize=50 sonra bu degeri gir ve enter

XP Tour U Yok Etmek

Sistemi güvenli Modda boot edip , Administrator olarak giris yapin Sonrasinda
Command Prompt a su komutu gir :
rd /s/q %windir%\Help\Tours

Saygılarımla
En son Kripteks® tarafından 14 Ağu 2007, 16:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
HERZLOS
Byte3
Byte3

Mesaj gönderen HERZLOS »

Eline emegine saglık kripteks tam bi arsivlik döküman :wink:
Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen daddy_cool »

Çok Güzel bir derleme olmus.Emegine saglık... :wink:
Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte2
Megabyte2
Teşekkür etti: 53 kez

Mesaj gönderen Ensatech »

Mükemmel olmus eline saglık hepsi birbirinden iyi :wink:
Kullanıcı avatarı
abraxas07
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen abraxas07 »

Tebrikler Hasan,çok iyi olmus sunumun..
Kullanıcı avatarı
AykutT
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen AykutT »

XPSpeed bir çogunu yapıyor dedigin gibi, ama elle yapmak isteyenler için güzel bir derleme. Tesekkürler.. ;)

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen Kripteks® »

neden sabitledin diceksiniz ama deger diye düsüdüm karısık çorba olmus bilgilerdense bu göz önünde bulunsun

anket eklenmistir...
Kullanıcı avatarı
Re@lite
Kilobyte3
Kilobyte3

Mesaj gönderen Re@lite »

emege saygı +rep :D
thanks kripteks
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen Bekir 65 »

paylasim icin tesekkürler...
hakansavur
Bit
Bit

Re: Özel Olarak Derlediğim Regedit Ayarları

Mesaj gönderen hakansavur »

yardımcı olursanız sevinirim session manager den sonra subsystems deki windows'a gelip orada 4 gb ramimiz warsa 8 gb ram yazsak ya da 2 gb ram yazsak bir şeye etkisi olur mu?