Unmountable boot volume hatası (Cözüldü)

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
cyter
Bit
Bit

Unmountable boot volume hatası (Cözüldü)

Mesaj gönderen cyter »

Dün gece bilgisayarım aniden bu hatayı verdi.Hiç bir modda bilgisayarım çalışmıyor.Hata yı internette araştırdım.Fix boot diye bir cd öneriyorlar sorun çözümü için ayrıca onar konsolununda yardımcı olduğunu söylüyorlar.

Sordum.com forumunuda araştırdım aynı bilgiler sitede de yer almakta ancak yaklaşık 5 saatir araştırma ve denemelerime rağmen bir sonuç alamadım.

Öncelikle yaptığım denemeleri yazayım.

fix boot cdsini indirip imaj olarak yazdırdım.Cdyi okuyor ve içerisindeki onarma konsollu msdos geliyor ancak heryerde yer alan " NTFSCHK.EXE * /f " komutu herhangi bir sonuç vermiyor.

Komut hiçbir tepki vermeyince " ntfschk.exe C: /f " komutu olarak denedim.Bu komuttada üzerine yazma gibi bir şey çıkıyor.Ulaşılamadı hatası ile tekrar deneme çıkma yada başkakomut yazma ayarları geliyor.
Tekrar deneyince bilgisayar donuyor.

Aynı sistemde chkdsk fixboot mbr komutlarının herhangi birinin işe yaraması umuduyla denememe rağmen hepsi ulaşılamadığına dair bir hata veriyor.

Dos ekranında C ye geçmeyi denedim onuda kabul etmiyor.

Sonra başka birşey deneyeyim dedim.Daha önce Ntldr hatası için araştırken bulduğum Kurtarma konsolu v2 cd sini deneyeyim dedim ancak cd boot edilemiyor.Defalarca denedim cd yi bir türlü okumuyor.Daha önce denediğim bilgisayarda sorunu bu cd ile halletmiştim.Live xp ile açıp chkdsk yaptırmak istemiştim yada çözüme direk ulaştıracak bir araç olup olmadığına bakacaktım ancak olmuyor.

En son orjinal xp cd si ile onarma denemek istedim.Elimde kurtarma konsollu cd olmadığından orjinal xp sp3 vl corporate indirdim ancak bu cd yi de görmedi bilgisayar.Ayrıca kurtrma konsolunun olup olmadığınıda bilmiyorum ancak orjinal olduğundan onar konsolu bulunmalı diye düşünüyorum.

Öneride bulunanlara şimdiden teşekkür ederim.
En son cyter tarafından 31 Ağu 2010, 18:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4673 kez

Re: unmountable boot volume

Mesaj gönderen velociraptor »

http://support.microsoft.com/kb/555302
üstte Microsoft amcam diyorki : Bu hatayi asagidaki 3 ihtimal verdirir:
1. Dosya sistemi bozumus
2. yanlis baglanti kablosu kullanimis
3. Bios ayarlari UDMA moduna zorluyor

Kablodan eminseniz , ios ayarlarini resetleyin , ise yaramazssa dosya sistemini tamir etme yoluna gidin :
Xp Cd sinden boot edin Welcome to Setup ekraninda R ye basin , admin passwordunu sorarsa girin ve asagidaki komutu verin:
chkdsk /r
ve Pc yi tekrar baslatin eger ise yaramazssa bu sefer fixboot komutunu kulanin
cyter
Bit
Bit

Mesaj gönderen cyter »

1:Bağlantı ile ilgili bir problem yok.Yani ilk kez takılan bir harddisk değil,çıkarılıp takılmadı,kasa bozulduktan sonra benimtarafımdan sökülüp bağlantılar kontrol edildi.

2:Bios ayarlarının birkaç kez resetledim kontrol ettim.Defaulta birkaç kez resetledim.

3:Bozulmadan önce 4 oyun kurulmuştu.Dosya yedekleme falan yapılmıştı D:\ ye.Güç kablosunuda tam kapanmadan çekmiş olabilirim. Dolayısı ile yüzde 99 dosya sisteminde bir bozulma var.

İlk mesajdada yazmıştım ama şu an onar menüsü gelen bir xp mevcut değil elimde . Bu konuda da bir öneride bulunursanız çok mutlu olurum...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

viewtopic.php?f=67&t=75916
linkteki benim müsterilere kurdugum Xp dir su ana kadar da sorun cikarmadi , onar menüsü varmidir yokmudur bilemiyorum
cyter
Bit
Bit

Mesaj gönderen cyter »

Teşekkür ederim.Sorunu düzelttim. " chkdsk /r " komutu ve " fixboot c: " komutları sorunumun cözümü oldular.

Sp2 orjinal cd ile Onar konsolunu kullanarak hatayı düzelttim.İlgilendiğiniz için tekrardan teşekkür ederim.

(Not : fix boot cd si adı altında " ntfschk.exe */f " komutu ile verilen öneri bende işe yaramadı.Sorunu çözen komutlar Xp onar konsolu ile çalışan komutlardır.Bu sebeple diğer yöntemle zaman kaybetmemenizi tavsiye ederim.)
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Re: Unmountable boot volume hatası ve çözümü

Microsoft hakliymis diyelim ozaman gecmis olsun