Veri Yürütme Engellemesi (DEP) Sorunu (Cözüldü)

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
magicstigvolki
Byte2
Byte2

Veri Yürütme Engellemesi (DEP) Sorunu (Cözüldü)

Mesaj gönderen magicstigvolki »

HP marka laptop kullanıyorum dün aksam eve geldim hp kendi kendine bi güncelleme yapıyordu islemi bitirdi herseyin son sürüm oldugunu bildiren bi yazı çıktı sonrasında netten indirdigim bir avi filme alt yazı eklemek için filmin adını degistirmek istedim ancak veri yürütme engellemesi devreye girip hata mesajı verdi önce seçililer dısında kalanlar için dep yi aktif hale getir seçenegini seçtim restrat yaptım denedim yine aynı hata sonra yine eski haline getirdim yine aynı hata sonrasında boot.ini dosyasından optın olan yeri alwaysoff yaptım bölece depi tamamen deaktif hale getircektim bu seferde dep hiç devreye girmeden direkt explorer hatası verip arkasındanda drwatson hatası verip mevcut program yanıt vermez hale gelmeye basladı sonrasında boot.ini deki komut satırını düzeltmeme ragmen hep explorer hatası ve drwatson hatası vermeye basladı su anda sistemimde avi uzantılı dosyaları çalıstıramıyorum bırakın çalıstırmayı adını degistirmek istedigimde dahi hata explorer hatası ve drwatson hata sı alıyorum her türlü yardıma açıgım =)
Kullanıcı avatarı
lion
Kilobyte3
Kilobyte3

Mesaj gönderen lion »

bende de aynı sorun oluyo ben veri yürütme engellemesi bölümünden engelenene tik koyuyorum sorun ortadan kalkıyo...
magicstigvolki
Byte2
Byte2

lion yazdı:bende de aynı sorun oluyo ben veri yürütme engellemesi bölümünden engelenene tik koyuyorum sorun ortadan kalkıyo...
İste ben bunu denemeden boot ini den depi tamamen deaktive edicek komutu girdim ancak bu seferde sanırım o boot ini dosyasında sorun oldu ve explorer hatası vermeye basladı eski halindeki komutu yazdıgımda ise artık dep hiç devreye girmeden direkt esplorer ve drwatson hatası veriyor su boot ini dosyasını nasıl eski haline getiricem ? Yni tekrardan su dep ortayat çıkmaya baslasa senin dedigin seyi yapıcam ama artık senin dedigin seyi yapgtıgımdada direkt explorer hatası veriyor
Kullanıcı avatarı
lion
Kilobyte3
Kilobyte3

Mesaj gönderen lion »

keske yapmasaydın,artık yeni bir format ve tekrar aynı sey oldugunda dep i engelenenlere tik koyacan
Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen burak_dalkir »

yapman gereken 2 islem var arkdasım öncelikle baslat çalıstır msconfig yaz üst sekmelerde boot.ini de basında tik olnaların hepsini kaldır.sonrasında boot ini dosyasını tekrar yaz bastan.tekrar baslat bilgisayarı.eski haline dönecektir yada geri yükleme yap önceki bir tarihe...
magicstigvolki
Byte2
Byte2

Açıkcası format en son çare tabiki ama bu laptopada nasıl format atılır onuda bilmiyorum açıkcası recovery dosyaları falan var ama onlardan yapında sürücü gelirmi onlardan nasıl yapılır hiç bilmiyorum

Bu arada sistem geri yüklemeyi denedim ancak hangi tarihi denersem denim o tarihe geri dönmedi
Kullanıcı avatarı
bambucya77
Kilobyte3
Kilobyte3

Mesaj gönderen bambucya77 »

sistem geri yuklemeyi guvenli modda yapiniz...
Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

magicstigvolki yazdı:bu laptopada nasıl format atılır onuda bilmiyorum açıkcası recovery dosyaları falan var

Kod: Tümünü seç

http://h20180.www2.hp.com/apps/Nav?h_pagetype=s-002&h_lang=tr&h_cc=tr&h_product=82710&h_client=S-A-R492-1&h_page=hpcom&lang=tr&cc=tr
burda vermis oldugum adresten isterseniz eger bilgisayarınızın tüm sürücülerini indirebilirsiniz.format attıktan sonrada sürücüleri kurarsınız.

ayurıca format atmayı da bilmiyorsanız

buradaki sayfamızı incelerseniz size gerekli bilgileri verecektir.yok yinede yapamam derseniz elimizden geldigince yardımcı olmaya çalısırız...
magicstigvolki
Byte2
Byte2

Dostum dedigin gibi o siteden sürücüleri buldum bu bakımdan sorun yasamam ama sürücü yükleme asamasına kadar nasıl gelicem bununla ilgli o sitede bilgiyi bulabileceigim bir link verirmisin
Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

öncelikle driverları indirmeniz gerekiyor.format sonrasında sorun yasamamak için.buldugunuz driverları indirin.bunları indirmeyi bilmiyorsanız bana laptop markanızı yazın ben sizin için hepsinin download linkini buraya vereyim.

eger format atmayı bilmiyorsanız yukarda vermis oldugum linki inceleyin.incelediyseniz ve hala yapamayacagınızı düsünüyorsanızsöyle kısaca bir anlatım yapayım.

öncelikle bilgisayarı baslatıyoruz hp nin bazı serilerinde setuo bölümüne girmek için F10 tusuna basarsanız bazılarında F2 bazıların delete tusudur.setup kısmına girdikten sonra orda boot seçeneklerini bulmanız lazım. ve first boot yazan yerde cd rom device yada dvd rw/cd rw falan yazması gerekir.
sonra save changes and exit bölümünden çıkarız setup bölümünden. xp isletim sistemi cd mizi bilgisayarımıza takarız ve bilgisayarı yeniden baslatırız önünüze cd rom önyükleme yapmak için bir tusa basın denen bir yazı gelir.herhangi bir tusa basmanız yeterli.sonrasında hersey türkçe zaten okuyarakta yapabilirsiniz
ben aklımda kaldıgınca anlatayım.ilk önünüze gelecek sayfada nereye kurmak istediginizi soracak esc ye basacaksınız.arkasından karsınıza hdd lerin oldugu sayfa gelecek orda isletim sisteminiz suan Cde kurulu olması lazım.Cnin üzerine gelecek yön tusları ile d ye basacaksınız Cyi tamamen silecek arkasından enter a basacaksınız.Cye kurmaya baslayacak önce format atacak kendisi sonra dosyaları yükleyecek.dosya yüklemesi bittikten sonra bilgisayar otomatik olarak tekrar baslayacak.yine karsınıza bir tusa basın dicek ama siz hiçbir tusa basmayacaksınız.çünkü bu islem 2 asamada oluyor birinci asama az önce bitti ve simdi ikinci asama baslıyacak.hiç bir tusa dokunmuyoruz ve bilgisayar yeniden baslıyor. ve baska bir ekran geliyor alt tarafında kurulum bitmesine 39 dakika falan var ayzar.bekliyorsunuz.32 dakika kala size saat ayarları sorar saatı ayarlaryın ileri deyin.29 dakika kala network ayarları sorar sadece ileri deyin ayar yapmanıza gerek yok. sonrasında masaüstü gelinceye kadar size baska bisi sormayacak...

kolay gelsin
magicstigvolki
Byte2
Byte2

Dostum çok güzel anlatmıssın ama ben bunu biliyorum cd den format atmayı biliyorum benim derdim bu hp laptopun yanında bi windows cd si olmaması =) iki sürücü var biri c digeri d sürücüsü ve iki tanede cd var c de windows kurulu d de recovery diye bi klasör var ayrıca 2 cd içindede bu recovery dosyasının yedeklenmis hali bulunuyor.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4605 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

viewtopic.php?t=3154
üstteki baslikta (dipte) sizin yapmis oldugunuz islem var Lütfen mavi ile belirttigim sekilde yaptiginizdan emin olun ayrica DEP i tekrar ektiv etmek icin asagidaki sekilde degisikligi yapabilirsiniz (Ama bence yapmayin)

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

Gelelim sorununuza :

Baslat > calistir > cmd acilan ekrana yandakini copy/paste yapin ve Enter e basin regsvr32.exe /u shmedia.dll
üsttekini

Ayrica Ben olsam DR Watson U da devre disi birakirdim:

yöntem 1:
Baslat/Denetim Masası penceresinde, Performans ve Bakım baglantısı altında bulunan Sistem üzerine tıklayın. Ekrana gelen pencere üzerinde bulunan Hata Bildirimi dügmesine tıklayın. Daha sonra "Hata bildirimini devre dısı bırak" seçenegini isaretleyin ve "Önemli hata olustugunda bana bildir" seçenegindeki isareti kaldırın

Yöntem2:
1. Baslat'ı ve sonra Çalıstır'ı tıklatın, Aç kutusuna regedit.exe yazın ve Tamam'ı tıklatın.
2. Asagıdaki kayıt defteri anahtarını bulup tıklatın:
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AeDebug
3.AeDebug anahtarını silin.
onaylayip cikin.
kaynak :Microsoft
http://support.microsoft.com/kb/188296/tr
Simdi tek hata olarak Explorer hatasi kalmis olmali

Simdi isi saglama almak icin (son Percin) asagidakini de yapalim:
HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID asagida yeralan anahtarin önüne - isareti koyalim ve Pc yi yeniden baslatalim
{87D62D94-71B3-4b9a-9489-5FE6850DC73E}

Sorunlarinizin giderilmis olmasi gerekir.
magicstigvolki
Byte2
Byte2

velociraptor çok saol su anda is yerindeyim eve gider gitmez deniycem ancak iki yeri anlamadım:

Gelelim sorununuza :

Baslat > calistir > cmd acilan ekrana yandakini copy/paste yapin ve Enter e basin regsvr32.exe /u shmedia.dll
üsttekini

Burda cümlen yarımmı kalmıs acaba yada üsttekini demekle ne anlatmak istedin ?

Ayrıca Simdi isi saglama almak icin (son Percin) asagidakini de yapalim:
HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID asagida yeralan anahtarin önüne - isareti koyalim ve Pc yi yeniden baslatalim
{87D62D94-71B3-4b9a-9489-5FE6850DC73E}

dedigin yerde - isaretini parantezin içinemi yoksa dısınamı koycaz ?
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4605 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

1. regsvr32.exe /u shmedia.dll cmd ekranina yandakini yapistirip Enter e basin
2.{-87D62D94-71B3-4b9a-9489-5FE6850DC73E} yandaki gibi olacak
magicstigvolki
Byte2
Byte2

Yukarda saydıklarının hepsini aynen yaptım sonra gittim dosyanın üstüne tıkladım adını degistirmeyeçalıstım evet hata vermedi tam düzeldi diye sevinirken dosyayı çalıstırim dedim ancak neyle denersem denim hata verdirtti bs player winamp mediaplayer mediaplayer classic hepsindede hata vermesine neden oldu simdi bunu nasıl asabilirim bu konuda kıl istiyorum çalısmıyan dosyalar avi dosyalarıdır baska hiç bir dosyada sorun yok mpgler mp3ler falan sorunsuz çalısıyor aviyi hangi programda açarsam o programda hataya neden oluyo