hash değeri hakkında bilgi

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
baleria
Byte1
Byte1

hash değeri hakkında bilgi

Mesaj gönderen baleria »

iyi akşamlar arkdaşlar bir konuda bilginizi rica edecem bir yerden win7 indirdim hash değerlerini kontrol ettim msdn sitesindeki değerlerle bire bir tutuyo yanlız biyerde okumuştum hash değerleriyle oynana biliyomuş sanırım o yüzden şüpeye düştüm asıl öğrenmek istediğimse hash değerlerine bakmadan bunun msdn sitesindeki dağıtılan RTM sürümlerinden olduğunu başka türlü anlamanın yolu varmıdır.

şimdiden teşekkür ederim verceğiniz bilgiler için.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4673 kez

Re: hash değeri hakkında bilgi

Mesaj gönderen velociraptor »

hash degerleri ile nasil oynandigini merak ettim bilgim disinda birsey oldugundan , bunu bilmek isterim
baleria
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen baleria »

kusura bakmayın okuduğum makaleyi yanlış anlamışım ama şüpeye düşmekde kendimi biraz haklı gibi görüyorum. okuduğum makalenin tam alıntısını aşşağı yazıyorum.
Microsoft'un resmi sunucuları dışında bir kaynaktan yeni bir Windows 7 sürümü edindiyseniz, kuruluma başlamadan önce mutlaka okuyun!

Son sürat final sürüme doğru ilerleyen Windows 7 için "RTM" sürümü olduğunu iddia eden yeni kurulum dosyaları torrent'te mantar gibi bitmeye devam ediyor.

Peki en güncel sürümünü kullanmak için indirdiğiniz Windows 7 ISO dosyasının gerçek bir işletim sistemi kurulumu mu yoksa tehlike içeren sahte bir program mı olduğunu nasıl anlayacaksınız?

Torrent'e Güven Olmaz

Windows 7 ISO Verifier adlı minik ve ücretsiz yazılım, tam olarak bu işe yarıyor. Windows 7 ISO dosyasını indirdikten sonra, Windows 7 ISO Verifier işlem dosyasının üzerine sürükleyip bırakın ve bekleyin.

Bu faydalı yazılım, kurulum dosyasını kontrol ediyor, ardından da ISO dosyasının gerçek olup olmadığını ve gerçekse hangi sürüm olduğunu görüntülüyor. Siz de kuruluma güvenle başlayabiliyorsunuz.

:: Windows 7 ISO Verifier programını indirin. (http://www.istartedsomething.com/win7is ... rifier.exe)
http://static.shiftdelete.net/img/artic ... 649409.jpg
:: Windows 7 ISO Verifier (

Bilgi İçin :
http://www.istartedsomething.com/200907 ... o-verifier
yukarıda belirtilen programı indirdim bana orjinal olmadığını söledi ama hash değerleri tamamen aynı bu yüzden kafam çok karıştı.
kontrol ettiğim iso dosyasında aldığım hata.

Resim
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Once it generates a hash, it’ll compare it with a list of known and trustworthy hashes of ISOs to tell you exactly which build version and architecture it is known to be
kisacasi hash degerlerini karsilastiriyor yani hash degerlerinin degistirilmesi durumu sözkonusu degil , fakat neden hata verdigi konusunda bir bilgim yok , demekki indirdigniz iso original degil , ilaveten hangi Hash degerleri tamemen ayni ?
https://www.sordum.net/?p=1951
üstteki baslikta gerekli aciklama var , microsoftun türkce windows 7 ler icin verdigi hash degerlerini bulup sizdeki iso nun ki ile karsilastiracaksiniz , yoksa iso yu verenin bir hash degeri vermesi hicbir anlam ifade etmiyor
baleria
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen baleria »

tam olarak değerleri resimledim sizce ben bu ISO Verifier adlı programa güvene bilirmiyim ?

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Programi denemedigim icin birsey diyemem , fakat O hash degerleri gercekten Türkce Ultimate windows 7 ninse ve program buna originladir demiyorsa o programa güvenilmez
baleria
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen baleria »

yazdığın makaleyi okudum ve güvenilmeyeceğine karar verdim dediğin gibi dvd de ufak bi değişiklik yapmış olsalardı hash değeri farklı olurdu verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.