[Çözüldü]Sistem saati ile ilgili Anromallikler

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

[Çözüldü]Sistem saati ile ilgili Anromallikler

Mesaj gönderen shampuan » 01 Mar 2019, 21:57

Dün anasayfaya yorum yazdığım program çalışıyor.
https://www.sordum.net/30594/windows-si ... -duzelsin/

Yalnız bir sıknıtısı var.
Dün herşey normal gibiydi. Eve genellikle 12den önce 23.30 gibi giderim. Annem nerde kaldın çok geç oldu dedi baktım ki saat 23.30 değil 01.30. Yani program hangi sayfadan güncelliyorsa bir saat geriden güncelliyor. ben bunu ilk anda farkedememiştim çünkü sistem saati saat 23.30 mu gösterecek onun yerine 17.30 gösteriyordu. Bende verdiğin betiki tıklatınca mantıklı bir saat gösterdi. Yanımda telefonum ve kol saatim olmayınca farketmemişim. Bu durumu düzeltmenin bir yolu var mı? Yorumlar kısmında orta yerde yazmak istemedim şu an programda hata var.
En son shampuan tarafından 05 Mar 2019, 18:10 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Re: Sistem saati ile ilgili Anromallikler

Mesaj gönderen velociraptor » 04 Mar 2019, 18:01

Çalıştırdan aşağıdaki komutu ver

Kod: Tümünü seç

timedate.cpl
Ardından saat dilimini değiştir de ve (UTC +03:00) İstanbul kısmını seç , eğer listede (UTC +03:00) İstanbul yerine (UTC +02:00) İstanbul varsa aşağıdaki registry kaydını uygula
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 04 Mar 2019, 18:36

Hocam deniyorum:
Resim

Şimdi sıra programı denemek kaldı...
------
EDİT:
Denedim.
UpdateTime.exe ye çifttıkladığım anda saat bir saat geriye gitti.
Saat dilimi ayarlarına geldim ve registry e eklenmiş istanbul 3.00 ı seçmediğimi farkettim. Seçip yeniden tıklattım.
Şimdilik normale döndü. Şu anda UpdateTime.exe, saati normale döndürmede başarılı.

BİLGİ: Türkiye hükümetinin geçen yıllarda uygulamaya başladığı "elalemin dünya saatini s..tiret, biz kendi saatimizi kullanacaz" uygulaması nedeniyle yılın belli zamanlarında artık Türkiye'de saatler ileri-geri alınmıyor. Sabit saat kullanılıyor. Bu sebeptendir ki, her yıl saat konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Sistem saatleri yıllık saat değişimlerine göre ayarlı olduğundan bilgisayarlar, cep telefonları, bilgisayar türevi tüm cihazların doğru saati gösterip göstermediği sorunu bir haftadan fazla sürüyor.

Şu anda internet üzerinden saat uygulamaları Türkiyenin takip etmeyi bıraktığı bir sistem, yani ileri-geri almalı sistem olduğundan, bu durumlara dikkat etmek gerekiyor. Benim konumun çözüldüğünden emin olmak için sistemi şimdi yeniden başlatıcam.

Çözüldür der demez başlığı değiştirip o başlığa da ekleyebilir yada yeni başlık açıp yukarda anlattığım sorunun çözümü olarak bu yazılımı verebilirsin. En iyisi verdiğin registry kaydını exe'ye gömerek programı güncellemek. Böylece tek tıklamada sorunu çözmüş olacağız... Şimdi restart edip deneyeceğim. Yanıtıma göre hallederiz...

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 04 Mar 2019, 19:02

Tarkan DOST...

SORUN ÇÖZÜLDÜ.

Neler yaptım:

Verdiğin registry kaydını çifttıklayarak onayladım.
Sistem saat ayarı> Tarih/Saat Ayarla > Saat Dilimi'ne geldim.
Verdiğin kayıt anahtarının oluşturduğu (3.00) İstanbul seçeneğini seçip onayladım, çıktım.
UpdateTime.exe'ye çifttıkladım, düzeldi.
Kısayol zaten başlangıç klasöründeydi, yeniden başlatır başlatmaz saatin doğru olduğunu gördüm.
Olay kapandı.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Re: Sistem saati ile ilgili Anromallikler - Çözüldü

Mesaj gönderen velociraptor » 04 Mar 2019, 19:23

Sorunun iki aşaması vardı bana göre O sebeple Türkçe windows 7 Pro dan ilgili regleri alıp upload ettim , bu (UTC +02:00) ı (UTC +03:00) olarak düzeltti , Lakin listeden bunun seçilmesi gerekli ki Update Timer işini yapabilsin. Diyeceksin ki update Timer neden otomatik seçmiyor ? seçmez çünkü bunu Almanı da ingilizi de kullanıyor otomatik seçilse Hepsinde Türkiye saatine günceller. Lakin sırf türkiye için farklı bir script kodlanabilir. Bir süre gözlemle bakalım ne olacak
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 04 Mar 2019, 19:29

Tamam.
Bir sıkıntı çıkmazsa, Türkiye kullanıcıları için ayrı yapılır olur biter.
Sen de Tek tıklamayla yerel saat sorununu çözün diye olayı bitirirsin :)

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor » 05 Mar 2019, 00:10

Kısmet diyelim ,
Bu arada Update timer ı otomatik olarak zamanlanmış görevlere ekleyen scripti Buradaki linkten indirebilirsin

Şifre : sordum

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 05 Mar 2019, 18:04

Teşekkür ederim.
Bugün bilgisayarı açtığımda saatin doğru gösterdiğini gördüm.
Sorun en çok Linux ile başlatır, sonra windowsa geçerse tekrar ediyor. Bunu da deneyeyim de kesin şekilde emin olalım...
-------------
TAMAMDIR SORUN KESİN BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜLDÜ. :)
Müsadenle başlığı Google'da arayanların daha fazla tercih edeceği şekilde değiştiriyorum...

Not: Google köşeli parantez içine alınmış [ÇÖZÜLDÜ] ibarelerine bir ara dikkat ediyor ve ön sıralara alıyordu şimdi nasıl çalışıyor bilmiyorum. Bu tip başlıklar internette arama yapanların daha fazla dikkatini çektiği için milyonlarca gereksiz başlık arasından daha çok tercih etmesine neden oluyor. Başlıları bu şekilde Çözüldü yaparsak daha iyi olur. Yabancı forumlarda da [SOLVED] şeklindedir.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Re: [Çözüldü]Sistem saati ile ilgili Anromallikler

Mesaj gönderen velociraptor » 05 Mar 2019, 18:21

Eline sağlık , Anasayfada da bu durumdan bahsetmiştim genellikle multiboot sistemlerde bu sorun oluşuyor
https://www.sordum.net/50652/windows-si ... degisiyor/

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 05 Mar 2019, 18:32

Hah aynen. Gidip yorum yazayım bari :)

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor » 06 Mar 2019, 02:22

Sağolasın shampuan

burak35
Kilobyte3
Kilobyte3

Mesaj gönderen burak35 » 06 Nis 2019, 18:37

benimde sistem saati sorunum vardı aldıgımdan beri bilgisayarın içindeki hiçbir parçasını değiştirmedim haliyle araştırma yapınca bios pilinin bittiğini ve bu yüzden saatin geri kaldıgı öğrendim ben şöyle bir ayar yaptım aklınızda bulunsun "tarih ve saat ayarlarını değiştirden / internet saati / ayarları değiştir / internet saat sunucusuyla eşitle" bende bu seçenek seçiliydi tikini kaldırdım sonra düzeldi belki işinize yarar...
portable is freedom :arrow:

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 06 Nis 2019, 20:22

Ben o seçeneği ve tersini de denedim, olmuyordu. BIOS pilim bitikti. O yüzden yukarıdaki skriptin başlangıçta bu işi otomatik yapması problemimi kalıcı olara çözdü. Tarkan sağolsun ne zamandır sıkıntı yaşamıyorum valla. Her açılışta köşede saat tarih güncellendi çıkıyor.

burak35
Kilobyte3
Kilobyte3

Mesaj gönderen burak35 » 08 Nis 2019, 13:16

shampuan yazdı:
06 Nis 2019, 20:22
Ben o seçeneği ve tersini de denedim, olmuyordu. BIOS pilim bitikti. O yüzden yukarıdaki skriptin başlangıçta bu işi otomatik yapması problemimi kalıcı olara çözdü. Tarkan sağolsun ne zamandır sıkıntı yaşamıyorum valla. Her açılışta köşede saat tarih güncellendi çıkıyor.
garip bir durum bendede bios pili bitikti o dediğim seçeneği tik kaldırınca düzeldi demekki her işletim sistemi her bilgisayarda farklı çalışabiliyormus :?:
portable is freedom :arrow: