[ÇÖZÜLDÜ]Kapanırken "kapatmaya zorla" sorunu

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

[ÇÖZÜLDÜ]Kapanırken "kapatmaya zorla" sorunu

Mesaj gönderen shampuan »

Bu konu çözülmüştür. Aşağıdaki linki inceleyiniz:
https://answers.microsoft.com/tr-tr/win ... e703d808fe
Çözüm önerisi son derece basit ve komik görünse de işe yaramıştır. İşlemi uyguladıktan sonra istediğiniz uygulamaları msconfig'e giriş yaparak, hizmetler ve başlangıç sekmesinden yeniden çalıştırabilirsiniz.

Resim

Hangi bilgisayara kurmuş olursam olayım, elimdeki windows 7ler her defasında kapat deyince
ekran şeffaf siyah oluyor, bir arkaplan programının kapatılamadığını söylüyor, kapatmaya zorla - iptal seçeneği çıkıyor. İki ya da üç defa kapatmaya zorla sonra evet dedikten sonra kapanma durumuna geçiyor.

Ekranda hangi programın kapanamadığına(isim) dair bir ibare yok. Bomboş. Sadece kapatamıyorum diyor. Şayet herhangi birşeye tıklatmazsam bir süre sonra kapatıyor ama kapanma süresinin uzamasına neden oluyor.

Bir başka bilgisayarda Windows 8.1 kullanıyorum. Bende alışkanlıktır genellikle powe düğmesinden kapatırım. Farketmiyor kapat komutu verdiğim anda, arka planda windows hata mesajı sesi geliyor ama herhangi bir uyarı çıkamadan oturum kapatılıyor boncukları dönüyor, sistem kapanıyor. SSD ye kurulu olduğundan bekletmiyor ama her defa beni rahatsız ediyor.

Sorun nedir? Nasıl kontrol edip düzeltebiliriz?
En son shampuan tarafından 23 Nis 2019, 14:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2

Re: Kapanırken "kapatmaya zorla" sorunu

Mesaj gönderen trasmus »

Olay günlüklerini oku, orada hangi işlemin ne kadar süre gecikmeye neden olduğu yazıyordur.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4607 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

trasmus yazdı: 03 Mar 2019, 00:12 Olay günlüklerini oku, orada hangi işlemin ne kadar süre gecikmeye neden olduğu yazıyordur.
Abi çok karmaşık geldi ya. Hangi birine bakıcam ben bunun? bin tane bakılması gereken yer var. Ve ben hangisine nasıl bakacağımı bilmiyorum.
Abi sağol yazdığın skripti indirip tıklattım. Hızlı kapatma aktif edildi gibi birşey dedi. Gece bilgisayarımı kapatırken durumu kontrol edip dönerim.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Umarım hallolur
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Hocam şimdi deniyorum. Düzelirse bu iletiyi düzenleyeceğim.
-------
Abi yok olmuyor. Yine aynı.
Win10Privacy diye bir program buldum geçen gün. Bu programın ayarlarının içinde de kapanırkenki hata mesajlarını atla dye bir seçenek var. Programı yönetici olarak işaretleyip onayladım o da olmamıştı.
Resim

Sizde de oluyor mu böyle sorun? Ben ne zaman windows7 kullansam hep aynı sıkıntı başgösteriyor üstelik kapanış hızı da son derece yavaş, çatlatıyor. Elime çekirdek alıp çitletmeye başlıyorum ya da bir törpü alıp tırnak bakımı yaptığım da oluyor yani :roll:
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 896 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Bende olmuyor ne yazık ki....Hızlı kapanıyor , hızlı açılıyor (o kadar hızlı açılıyor ki masaüstü Windows Gezgininden önce geliyor,Bundan dolayı Windows Bildirim alanında ses simgesi ya geç geliyor yada gelmiyor.Bende Windows Explorer.exe yeniden başlatıyorum 3.parti güvenlik yöneticisiyle ...... bazen de üşeniyorum bırakıyorum o halde nasıl olsa varsayılan ses kontrolü DFX'in elinde arkaplanda)

Kapanma : 20 sn.
Açılma: 30-35 sn.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Arkadaşlar bu sorun hala çözülemedi.
Google chrome'u kapattığım zaman HDD ışığı full meşgul... Normale dönmesi 15-20 saniye alıyor. Bunun nedenini bilmiyorum.
Ayrıca kapanış süresi çatlatıyor. Kapatmaya zorla meselesi de devam ediyor. Onayladıktan sonra windows kapatılıyor ve dönen simge kısmı baya uzun sürüyor. Kapatmaya zorla ekranında birşey görünmüyor şu program bu program diye. Ellemezsem 5-10 saniye sonra otomatik sonlandırılıp kapanmaya geçiyor. Windows 8.1 bilgisayarımda SSD kullandığım için belli etmiyor ama o da kapanırken ZINK diye hata sesi veriyor ve anında kasa susuyor.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Aşağıdakini de bir uygula bakalım.
https://www.sordum.net/703/daha-hizli-kapansin/
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3207 kez

Mesaj gönderen burak35 »

defalarca kez hem arkadaşlarım format attı hem ben kendim windows 7 kurdum sizinki gibi kapatmaya zorla tarzında bir sorunla hiç karşılaşmadım , acaba kullandıgınız işletim sistemi modifiyelimi ki ?
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Hem modifiyeli hem de modifiyesiz tüm sistemlerde aynı sorunu yaşıyorum. Hatırladığım iyi oldu bu sorun devam ediyor. Önerilerle sorunu çözemedim. Her sistemde kurduğum programlardan bir tanesi buna neden oluyor olabilir ama hangisi acep recep...
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3207 kez

Mesaj gönderen burak35 »

shampuan yazdı: 06 Nis 2019, 20:16 Hem modifiyeli hem de modifiyesiz tüm sistemlerde aynı sorunu yaşıyorum. Hatırladığım iyi oldu bu sorun devam ediyor. Önerilerle sorunu çözemedim. Her sistemde kurduğum programlardan bir tanesi buna neden oluyor olabilir ama hangisi acep recep...
doğrudur çünkü programlar sistem açılışı ve kapanışına sistemin tepki vermesine doğrudan etki ederler. 15 yıldan fazla oluyor bilgisayar kullanalı ve tecrübeyle sabittir , ne zaman bir program kursam illa hıza ve performansa etki ediyor.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Bende 20 program varsa bunların 15 i portabledir , mesela Photohop bile portable , elimden gelse hepsini portable kullanacağım.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Abi ben de portable seviyorum ama her programda olmuyor. Mesela kayıt defterine kendini kaydetmezse örneğin fotoşop kendine has dosyaları bellemiyor kendi sembolünü alması için sen tanıtıyorsun. Gibi... bu en basit sorun. Bazı tip programları illa ki sisteme kurmak zorunda kalıyorsun.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Aynen öyle bazı programları mecburen kuruyorum